Tudományos kutatás három megyében

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

A Nyárádmente Kistérségi Társulás legújabb projektje révén három megyében mérik fel a természeti értékeket és kidolgozzák a megőrzésükre irányuló tervet.

Gligor Róbert László

2012. október 17., 16:312012. október 17., 16:31

2013. augusztus 04., 15:252013. augusztus 04., 15:25

A Nyárádmentén az elmúlt tíz év főleg a beruházásokról szólt, de beigazolódni látszik, hogy ezen materiális értékek mellett ugyanolyan fontosak az imateriálisak is (mint kulturális és természeti örökség), és ez a „csomag” fejezi ki a helyi sajátosságokat. A 22. század közeledtével ez egyre fontosabbá válik, és a felgyorsult globalizációban az lesz a „nyerő”, aki száz esztendő múlva is fel tud mutatni ezekből valamit. Ez hatalmas és nem konfliktusmentes feladat, hiszen a jövő egyik nagy kihívása lesz megtalálni az összhangot az infrastrukturális beruházások és a környezet között – boncolgatta az összetett kérdést Antal Zoltán projektvezető.

Van Natura 2000 terület, de nem volt gondnokság

Ilyen meggondolásból igyekezett a kistérségi társulás megszerezni a gondnokságot azon Natura 2000 természetvédelmi területek fölött, amelyek ezen a vidéken vannak. Tavaly március 29-én aláírták az erre vonatkozó szerződést a környezetvédelmi minisztériummal, majd két nap múlva közel egymillió értékű pályázatot nyújtottak be ezen területek menedzsmenttervének elkészítésére, amely alapján kidolgozzák e területek használatának szabályzatát. A Nyárádmente Kistérségi Társulás a Kis-Küküllő Térségi Társulással és a marosvásárhelyi Milvus Csoport madár- és természetvédelmi egyesülettel partnerségben pályázott sikeresen, és idén augusztus 9-én aláírták a szerződést a minisztériummal. A területek kezelése hatalmas hiányosság volt eddig – véli Antal –, mert 2007-ben sebtében kijelölték a Natura 2000 területeket, de ezeknek gondozása az elmúlt időszakban a „senki fia” volt, a környezetvédelmi ügynökségek sem tudtak mit kezdeni vele. Március 31. óta a kistérségi társulás ad ki vagy tagad meg környezeti engedélyeket. A menedzsmentterv elkészítése révén két év múlva ez már sokkal könnyebb feladat lesz, hiszen pontos képük lesz arról, hogy egy adott területen milyen élőlényfajok léteznek, és hogy egy infrastrukturális beruházás környezetromboló-e vagy sem.

Sok feladat három év alatt

A most induló projekt fő célja a biodiverzitás megőrzése ezeken a területeken, rövid távú célja a menedzsmentterv kidolgozása. Egyik hangsúlyos feladat lesz a meglévő értékek felmérése, amelyből kiderül, hogy mennyire valósak a meglévő adatok. Így másfél év alatt közel ötven fős tudományos csoport fog felméréseket végezni, ezek során 76 madárfaj és 5 élőhely feltérképezésére kerül sor, de a mezőgazdasági és erdős területek tulajdonjogáról, használati módjáról is pontos képet kapnak. Ezután tanulmány készül a meglévő fajok és élőhelyek megóvásáról is – tudtuk meg Kovrig Zoltántól, aki Natura 2000 területekért felelős igazgató és tudományos munkatárs a kistérségnél.

A menedzsmentterv mellett fontos szerepet kap egy felvilágosító-tudatosító kampány is, amely révén a Nyárád és Kis-Küküllő térségében élőket tájéloztatják ezekről az értékekről. A legnagyobb célcsoport a diákság és a fiatalság, számukra ismeretterjesztő kampányokat, versenyeket szerveznek, a győztesek Natura 2000 táborokban vesznek részt. Információs anyagok készülnek, tájékoztató táblákat helyeznek el a térségekben, továbbá közmeghallgatásokat szerveznek az önkormányzatokkal, vadászati társulatokkal, lakossággal, civil és kormányzati szervekkel, vállalkozókkal is. Továbbá terepjárót, informatikai eszközöket és térinformatikai szoftvereket is vásárolnak a leendő személyzet és gondnoksági szervezet munkája érdekében.

A 4,1 millió lej értékű projektet az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja a Környezetvédelmi Ágazati Szektoriális Operatív Program révén 3,4 millió lejjel, a különbözet a kistérség önrésze. A kifutási idő 2015 augusztusáig tart, a tevékenységek Maros, Hargita és Szeben megyékben zajlanak majd, ugyanis a Nyárád, a Kis-Küküllő, a Bekecs és Segesvár környékén két típusú, de négy környezetvédelmi területet ölelnek fel mintegy százezer hektáron.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei