Magyar állami támogatáshoz jutott tavaly az erdőszentgyörgyi és nyárádszeredai középiskola, hogy tanműhelyeket szereljenek fel, és a szakmai oktatás biztosításával versenyképes, akár saját lábon is megállni tudó, ezáltal itthon maradó szakembereket képezzenek a jövőnek.
2017. január 23., 21:332017. január 23., 21:33
A nyárádszeredai középiskola 35 millió forintot nyert pályázati úton a Bethlen Gábor Alaptól tanműhely építésére és felszerelésére – tudtuk meg Fülöp Lászlótól, aki nemrég még az intézmény igazgatója volt. A projektet az önkormányzattal közösen dolgozták ki, és egy autószerelő tanműhely létesítését célozzák meg. Az engedélyeztetés folyamatban van, ezért amint az időjárás lehetővé teszi, az iskola udvarán az egykori, de már lebontott műhelyek helyén egy közel 180 négyzetméteres tanműhelyt építenek. Ebben három beállós autószerelő műhely lesz minden szükséges felszereléssel, többek között futószög állítását, fékberendezés ellenőrzését lehetővé tevő padokkal, nagyemelővel és számítástechnikai felszerelésekkel, továbbá egy tantermet is kialakítanak, amelyet huszonöt számítógéppel szerelnek fel. A pályázat része volt, de nem kaptak támogatást arra, hogy egy személyautót is beszerezzenek. Lehetőség van arra, hogy az autószerelő szakon tanuló 11. osztályosok sofőrvizsgát tehessenek, ezzel a járművel oldották volna meg a gyakorlati oktatást. Így ezt továbbra is egy sofőriskolás céggel együttműködve valósítják meg. Fülöp László úgy véli, ha megvalósul a projekt és sikerül korszerű feltételeket teremteniük, többen is választják majd az autószerelő szakmát.
A kereskedőket is felszerelik
A projekt részeként az iskolában működő kereskedelmi szakosztályokat is felszerelik minden olyan mai eszközzel, amely egy üzletben szükséges: elektromos mérleg, vonalkód-olvasó, pénztárgépek. Jelenleg az elméleti osztályok mellett az autószerelő és kereskedelmi osztályokban egyaránt mintegy hetven diák tanul, ez a szám a következő években is állandónak látszik, ezért ezekre a szakokra fektet hangsúlyt az iskola. Van elektromechanikai osztály is, de mivel nincs kellő érdeklődés ez iránt, a következő tanévtől ez a szak megszűnik.
Erdőszentgyörgyön asztalosokat képeznek
Az erdőszentgyörgyi középiskola felszerelésére a helyi Bodor Péter Művelődési Egyesület nyújtott be pályázatot tavaly a BGA-hoz, ahonnan 600 ezer forint támogatást kaptak az asztalos szakosztály számára egy tanműhely felszerelésére. A műhelyt az iskola biztosította és kétezer lejt fordított a felújítására, a támogatásból pedig famegmunkáló gépeket és kisebb eszközöket szereztek be az elmúlt hónapokban. A megvalósításban segítségükre volt Tóth Domokos volt és Léta Áron jelenlegi igazgató, ez utóbbi a pályázat műszaki részének kidolgozásában és a felszerelések beszerzésében vállalt oroszlánrészt – részletezte Kovrig Magdolna, a BPME elnöke, aki szerint a Kis-Küküllő vidékén hagyománya van a fafeldolgozásnak és szakemberhiány észlelhető. Ezért is pályáztak erre a tanműhelyre, amelyben hetente két nap hat-hat diák gyakorlatozhat.
Ez a projekt a szükségletek mintegy felét biztosítja, így további pályázatokat is készítenének, hogy a növekvő igény miatt egy második műhelyt is kialakítsanak az iskola segítségével, valamint egy helyi fafeldolgozó cég is – ahol jelenleg gyakorlatoznak a diákok – ígért néhány, általa már nem használt gépet.
A magyar tannyelvű oktatást is támogató egyesület vezetője szerint ezáltal olyan szakmai tudást szerezhetnek itt a fiatalok, amellyel versenyképesek lesznek a munkaerőpiacon, vagy épp saját vállalkozással is talpra állhatnak, így végső soron ez a projekt a szülőföldön való boldogulást, az itthon maradást támogatja. A BPME-nek nem ez az első ilyen irányú pályázati projektje, néhány évvel ezelőtt egy fodrász szakosztály felszerelésére, majd az élelmezési szakosztály számára szereztek támogatást egy ebédlő berendezésével, felszerelésével.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!