Sóvidék: kutatások, hagyatékmentés

Néhány lelkes fiatal indította útjára 2009-ben a Sóvidék nevű kulturális és irodalmi folyóiratot Szovátán. Ma már nemcsak a kiadással foglalkoznak a szerkesztők, hanem mélyebb kutatásokat is elindítottak a  helyi hagyatékok feltárása érdekében.

Gligor Róbert László

2012. november 09., 10:382012. november 09., 10:38

2012. november 09., 10:482012. november 09., 10:48

Immár negyedik évfolyamánál tart a Sóvidék, a félévente megjelenő, kis könyvecske formátumú kiadvány már a hetedik számon van túl. Ha nem is felhőtlen a háttér, azért a kezdeti gondokon túl vannak már. „Egy folyóiratot nagyon könnyű összeállítani és kiadni, ha van rá anyagi fedezet” – summázza Szolláth Hunor főszerkesztő. A folyóirat mögött nincs jogi személyiség, amely a pályázatoknál keretet biztosít. Eddig a Bernády György Közművelődési Egylet keretében működtek, egy idő óta a Teleki-Szováta alapítvány biztosítja a jogi hátteret. Az eladások nem „hoznak” sokat, és nincs megfelelő marketing sem, ennek ellenére gördülékenyen mennek a dolgok, rengeteg anyag vár közlésre, már válogatni is kell közülük.

Ismert szerzők és lelkes fiatalok

Tartalmilag a folyórat a kezdeti irányvonalat követi, vannak állandó rovatok, tudományterületek, mint történelem, néprajz, természetrajz, irodalom, képzőművészet. A Horizont rovat kitekintést biztosít a tágabb környezetre, míg a Tollhegy a Sóvidékkel kapcsolatos könyveket mutatja be. A folyóiratban közölt anyagok szerzői többnyire helyi, sóvidéki szakemberek, de mellettük van Zepeczaner Jenő Székelyudvarhelyről, Ráduly János Kibédről, Tófalvi Zoltán Marosvásárhelyről, Deák Sárosi László Budapestről. És közöltek már „nagy nevektől” is, mint Jeszenszky Géza – mondta el a főszerkesztő, hozzátéve, hogy számos lelkes helyi fiatal is a lap mellé állt.

Digitalizálják a hagyatékot

Pályázati támogatásból tavasszal befejezték a folyóirat honlapjának felújtását, de különböző új projekteket is elindítottak, mint Szováta történelmi és néprajzi bibliográfiájának összeállítása, dolgoznak különböző adatbáziskok elkészítésén is, továbbá sóvidéki képeslapok és régi szovátai családi fotók gyűjtésébe kezdtek.

Hatalmas projektjük volt a Bandi Dezső-hagyaték digitalizálása, a több ezer oldal feldolgozását a tavasz folyamán fejezték be. A Békéscsabáról áthozott hagyaték most kategóriákra bontva kutatható egy pályázati támogatásnak köszönhetően.

Ugyanakkor elkezdték az egykori pionír expedíciós naplók feldolgozását és digitalizálását, ez a szegedi tudományegyetemmel közösen folyik, és több száz fotót is tartalmaz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei