Fotó: Gligor Róbert László
Vasárnap délután emlékeztek meg a Nyárádszeredához tartozó Székelytompán az 1848–49-es forradalomról és szabadságharcról. Mint a szombati havadi ünneplést, itt is szemmel tartotta az államhatalom a maroknyi ünneplőt.
2012. március 12., 17:452012. március 12., 17:45
2012. március 12., 18:002012. március 12., 18:00
A református templomban tartott istentiszteleten Gáspár István lelkész az örökké tartó szeretetől beszélt, amelyhez hozzátartozik az emlékezés is. Így nem maradhat el az emlékezés őseinkről, akik önként álltak be Kossuth zászlaja alá, mentek csatába és adták életüket azért, hogy mi ma szabadon élhessünk. A helyi fiatalok irodalmi műrora után tartott ünnepi beszédében Gáspár Ildikó tiszteletes asszony úgy fogalmazott: „Emlékezünk az 1848-as forradalom eseményeire, amikor egy eszményért álltak ki elődeink. Minden kis falu küldte a maga embereit, így tett Székelytompa is, amikor a negyvennyolc hadköteles férfi helyett hatvanan jelentkeztek önként a nemzetőrségbe. Közülük tizenegyen elestek a harctereken, rájuk gondolunk ma. A hagyományokat ápolni kell. A hagyományok legnagyobb gyilkosa a közömbösség, ha távol tartjuk magunkat ezektől az eseményektől.”
„Hogy ne legyen igazuk”
Istentisztelet után a szabadságharcban elesett helyi hősök emlékművénél folyt az ünneplés. Itt Tóth Sándor alpolgármester arról beszélt, hogy a forradalom leverése a szabadság tudatát nem tudta megölni. Ennek példája Deák Farkas is, akit évekkel később, 1852-ben azért tartóztattak le, mert részt vett a tiltott gyülekezéseken és az összeesküvésben. De az üzenet máig érvényes: most nem karddal kell harcba szállni, de küzdeni kell, és minden március 15-én ünnepelve fel kell töltődni azokkal az érzelmekkel, amelyeket őseink akkor átéltek, összeesküdve a hatalom ellen. „Ezt tovább kell vinni, hogy a minket figyelőknek ne legyen igazuk, és mi, akik úgy érezzük, hogy a hazánkban vagyunk, tudjuk megőrizni az identitásunkat, tudjuk vállalni azt, hogy kik vagyunk, miért vagyunk itt, és ezt évente legalább egyszer jelezzük” – mondta Tóth, utalva egyértelműen arra is, hogy a mintegy kétszáz méter távolságban leparkolt autóból a rendőrség nem a közúti közlekedőket, hanem a békés ünneplőket figyelte.
A megemlékezés végén az emlékműnél koszorút helyezett el az önkormányzat, az RMDSZ és MPP nyárádszeredai szervezetei, valamint a helyi egyházközség.
szóljon hozzá!