Nyárádgálfalva: nem csodát várnak, hanem lehetőségeket

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Első alkalommal rendezett helyi termék- és kézműves kiállítást Nyárádgálfalva önkormányzata és a marosvásárhelyi Fókusz Öko Központ. A cél a termelőknek piacot és biztonságot nyújtani, továbbá fenntartani a táj jellegét.

Gligor Róbert László

2012. október 01., 20:052012. október 01., 20:05

2012. október 01., 20:402012. október 01., 20:40

A kiállításra a Nyárádgálfalva klímabarát község nevű projekt keretében került sor, amelyet az amerikai Global Enviroment Facility (GEF) szervezet támogat. Dr. Hajdu Zoltán, a FÖK elnöke elmondta: ez már a harmadik projekt, amelyet a gálfalvi önkormányzat és az egyesület lebonyolít a GEF finanszírozásával. Projektjeik lényege, hogy a 21. századi vidéki életet a maga komplekszitásában kezelje, de a mai kor követelményeinek megfelelően kedvezővé és alkalmassá tegye.

A falu nem szegény város!

Hajdu szerint a vidéki életnek vissza kell adni az egykori méltóságát: bár egyre inkább terjed az urbanizációs jelenség, a falu mégsem lehet egy szegény város, hanem inkább egy gazdag vidéki település, amely megőrzi hagyományos jellegét és az ökológialilag értékes tájat. A jelenlegi gazdasági versenyben a kis- és közepes vállalkozások csak úgy maradhatnak meg, ha megvan a megfelelő felvevőpiacuk. Egész Európában egyre inkább terjed az a mozgalom, amely kapcsolatot szeretne teremteni a termelő és a fogyasztó között, és a FÖK is próbálja ezt a rendszert meghonosítani: a Nyárádmentén már van húsz gazda, aki része ennek a közvetlen értékesítési rendszernek, míg a megyeközpontban több száz vásárló így jut vidéki termékekhez. Ez a rendezvény is egy lépés kíván lenni ezen az úton.

Irigylésre méltó termékek is voltak

A szombati kiállításon tizenöt személy vagy család állította ki termékeit a gálfalvi sport- és szabadisős központban, mindazt, amit a község elő tud állítani, meg tud termelni. Gálfalváról a Tóth család vállakozása péksüteményekkel jelentkezett, Zsigmond Károly mézzel, Bustya Ferenc, Zsigmond Ferenc, Csíki István és Német Zsolt zöldségekkel, Keresztesi Gyula több féle liszttel és pálinkával, Szilágyi Erzsébet zöldséggel, lekvárral, zakuszkával, borral, pálinkával, száraztésztával. A nyomáti Kovácsék sajtot, ordát, túrót, a kisadorjáni Dóczi Ilona száraztésztát, a szentháromsági Csíki Endre irigylésre méltó zöldségeket, míg falustársa, Török Margit kemencében sült házi kenyereket kínált.

De nem hiányoztak a kézművesek sem: Bustya  Beáta varrottasokat, Keresztesi Imola papírból, Német Kinga agyagból készült ékszereket, míg Karácsony Csilla makramékat állított ki, és a nap során kézműves foglalkozásban is elmerülhettek a gyerekek.

A megyeközpont segíthet

Karácsony Károly polgármester szeretné, ha minél több községbeli személyt bevonnának a közvetlen termékértékesítési rendszerbe, hisz a megélhetést jelenti a gazdák számára, ha megtermelt értékeiket el tudják adni. Az első kiállítástól nem várnak csodát, de felleltározták a sok terméket, és remélik  hogy Marosvásárhely közelsége segít a piacra jutásban – mondta el portálunknak.

A FÖK a rendezvény során egy szeminárium keretében bemutatta a jelenlevőknek a néhány éve elindított értékesítési rendszerét és a jó példákat. Hajdu Zoltán szerint nincsenek egyetemesen érvényes modellek, meg kell találni azt, ami az adott vidéken leginkább alkalmazható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei