Olvasói megkeresésre jártunk annak utána, hogy mi a teendő a háztartásokban lévő lejárt szavatosságú gyógyszerekkel, hova dobjuk ezeket. Az ügyben illetékes szakemberektől sajnos nem kaptunk biztos és megnyugtató válaszokat. Egyelőre úgy tűnik, egyetlen dolgot tehetünk: csak minimális mennyiségű gyógyszert tároljunk otthonainkban, ugyanis szakszerű megsemmisítésükre nincs lehetőség.
2014. november 19., 12:142014. november 19., 12:14
Szigorúan figyelembe kell-e vennünk a gyógyszerek szavatossági idejét vagy használhatjuk még azokat kevéssel lejáratuk után is – kérdeztük legelőször Iustina Vast. A Maros megyei gyógyszerészkamara elnöke elmondta: a készítményeket kötelező módon csak a dobozon feltüntetett dátumig szabad használni.
„A gyógyszertár nem szemeteskuka”
A patikákban lejárt gyógyszerek megsemmisítése pontosan meghatározott procedúra szerint zajlik. Abban a pillanatban, amikor lejártak, kikerülnek a gyógyszerkészlet nyilvántartásából, majd hamarosan szakszerű körülmények között megsemmisítik ezeket. De mi a teendő a háztartásokban felhalmozódott lejárt szavatosságú gyógyszerekkel? – kérdeztük Vast.
„Ma Romániában a gyógyszertáraknak nem szabad elfogadniuk a páciensektől ezeket a gyógyszereket. A gyógyszertárak működését tudniillik törvény szabályozza, és a törvény nem tér ki erre a problémára” – fogalmazott. A gyógyszerészkamara elnöke elmondta: más országokban a lejárt szavatosságú gyógyszerek gyűjtését a gyártók oldják meg. A gyógyszergyártó cégek speciális konténereket helyeznek el a patikákban, ahol az alkalmazott feladata csupán a készítményt bedobó személy nevének a feljegyzése, elkerülve így a bürokratikus átvételi eljárást.
Romániában egyetlen kivétel van, a gyógyszertárak kötelesek visszavenni a kábító- és pszichotrop
szereket (pl. a szorongásoldókat, az altatókat, a neuroleptikumokat, a pszichostimulánsokat, az antidepresszánsokat, a hallucinogén szereket), de csak abban az esetben, ha a páciens bizonyítani tudja, hogy abban a patikában vásárolta az adott szert.
Inkább a kukába összezúzva
Az otthon a páciensek nyakán maradt orvosságok problémája jelenleg Romániában megoldatlan, erősítette meg Sóbester Klára. A Global Pharma patika főgyógyszerésze megfogalmazása szerint nem tudja, hogy emiatt bánkódjon vagy örüljön. „Ott vannak a saját lejárt gyógyszereink, amelyekről havonta külön nyilvántartást kell vezessünk, és a céget, aki elszállítja a gyógyszereket a veszélyeshulladék-égetőbe, azt is meg kell fizessük” – sorolta a plusz adminisztratív és anyagi terheket, azzal zárva a felsorolást, hogy a megsemmisített gyógyszerek veszteségként jelennek meg a könyvelésben. Ez pedig gyakran tetemes összegekre rúg, hiszen miközben minden igénynek megpróbálnak eleget tenni, többféle, ugyanolyan hatóanyagú, de különböző árú készítményt rendelnek, amelyek nem mindig fogynak el. A főgyógyszerész is hallott a külföldön bevett gyógyszergyűjtési gyakorlatról, de látja ennek a módszernek a hátulütőit is. „Melyik gyártó? Hiszen hányan vannak”... – mondta, majd mindezt továbbgondolva hozzátette: nem lehet elvárni a gyógyszerészektől, hogy egy-egy szatyornyi, akár a fóliából „kimagolt” gyógyszereket gyártó szerint szortírozzák.
A szakember azt tanácsolja, hogy ne halmozzuk fel otthonainkban a gyógyszereket, házipatikánkban csupán néhány fájdalom- és lázcsillapítót tartsunk, hiszen nincs miért tartanunk a patikai készletek kifogyásától. „Mindenképp kerülendő a a gyógyszerek vízvezetékbe való engedése, mert így a mérgező anyag a folyókba kerül. Akkor már inkább a háztartási szemétbe dobjuk őket, úgy, hogy előtte kiszedjük a szemeket a dobozból, fóliából, és összezúzzuk őket, már csak azért is, hogy nehogy a szemétben guberálók, különösen a gyerekek kiszedjék és megegyék” – hívta fel a figyelmet Sóbester Klára.
Telefonon kerestük meg Gabriela Uifăleant, a Maros Megyei Közegészségügyi Igazgatóság sajtószóvivőjét is, akitől megtudtuk: a háztartásokból származó lejárt szavatosságú gyógyszerek megsemmisítésének ügyében nem tud nyilatkozni, ugyanis az intézményük működését, hatáskörét leszögező törvények között ez nem szerepel.
Vasárnap 20 óráig közel 940 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 18 óráig több mint 295 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A külügyminisztérium szombaton közölte, hogy a külföldi szavazókörzetek választási irodájában valamennyi politikai pártnak van képviselője, akiktől valós idejű tájékoztatást kaphatnak – írja az Agerpres hírügynökség.
Romániai idő szerint szombaton 15 óráig több mint 223 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában - derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Romániai idő szerint szombaton 9 óráig több mint 121 ezer román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás első fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Felhelyezték a pápaválasztási fordulók eredményét tudtul adó kéménycsövet a Sixtus-kápolna tetejére péntek reggel.
Tűz ütött ki szerda délután a pașcani-i CFR-kórház egyik tetőtéri helyiségében; több mint 60 beteget és 17 alkalmazottat evakuáltak.
Kína szerdán kiadott, a világjárvány elleni válaszlépéseiről szóló úgynevezett fehér könyvében megismételte azon állítását, hogy a koronavírus-járvány az Egyesült Államokból indulhatott ki.
A Sixtus-kápolnában két kályhát állítanak fel a pápaválasztás napjaira: az egyikben a szavazócédulákat égetik majd el, a másikból száll fel az eredménytelen szavazást jelentő fekete vagy a sikeres pápaválasztást jelző fehér füst.
szóljon hozzá!