Fotó: Haáz Vince
A huszonöt éves Látó szépirodalmi folyóirat ünnepi rendezvénysorozatának záróakkordjaként két felvonásos estét szerveztek az olvasók számára. Első ízben a Látó-nívódíjak átadására került sor, majd egy különleges felolvasásnak lehettek tanúi a résztvevők, amelyen az 1989-es eseményeket idézték fel.
2014. december 15., 12:242014. december 15., 12:24
Huszonharmadik alkalommal osztották ki a nívódíjakat a lapban publikált szerzőknek szombat este a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház kistermében. Kovács András Ferenc elmondta, több meglepetéssel is készültek az estre, előbb azonban a díjazottaké volt a színpad. A debütdíjat Varga László Edgár vette át, akit bár költőként ismer a publikum, az elismerést a Fordított napló című prózai alkotásáért kapta. A díjazott laudációját Demény Pétertől hallhatta a közönség, aki elmondta, nem lehet egy szöveget elválasztani a szerzőjétől, és csupán az alkotást értékelni.
„Sokkal gazdagabb egy szöveg, ha a szerző többi alkotását is figyelembe vesszük. Varga László Edgár prózája ugyanonnan érkezik, mint a versei. A díjazott írásban az idő visszafordításával találkozunk, és a végén ott látjuk a költőt, amint gyermekkorában repülőt épít az udvaron, amikor a nagyapja rászól, hogy szedje már össze azokat a fákat. Akkor is voltak és ma is vannak illúziótlan emberek, és vannak, akik letagadják ezeket” – mondta Demény Péter.
A prózadíj Benedek Szabolcsot illette, akit Szabó Róbert Csaba laudált. Benedek Szabolcs az a szerző, akinek a hősei és ezek történetei rendkívüli pontossággal meg vannak alkotva – mondta a méltató, majd illusztrálásképpen a Vér-trilógiából olvasott fel egy részletet Molnár Ferenc és a „vámpírnő”, azaz Tarnóczay Etelka viszonyáról. A továbbiakban Láng Zsolt szólalt fel, aki kijelentette, ha színháztulajdonos lenne, Kincses Rékának adná a színházát, csináljon vele, amit akar. A művésznő a Phenteszileia-program című alkotásával nyerte el a drámadíjat, a nyertes műből néhány részletet is bemutatott Pál Emőke és Bartha László Zsolt színművész. Fekete Vince Kizökkent idő című szonettjével érdemelte ki a líra díjat, az őt laudáló Vida Gábor pedig elmondta, nem volt könnyű dolga a szerzőnek. „Shakespeare-ről már annyit írtak, hogy nagy bátorság kell ahhoz, hogy ilyen témához nyúljon az ember” – hangsúlyozta Vida Gábor.
2013-tól kezdődően a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház is kioszt egy különdíjat a Látó szerkesztőivel konzultálva a folyóiratban közölt színházi szövegek szerzői közül válogatva. Idén Jánosházy György kapta ezt a díjat, akinek munkájáért Gáspárik Attila mondott köszönetet. Mivel a színházigazgató nem lehetett jelen az eseményen, Keresztes Franciska tolmácsolta üzenetét.
Múlt év szeptemberében Földes László Hobo megígérte a hálás marosvásárhelyi közönségnek, hogy minden előadását elhozza nekik. Így nem csoda, hogy pár hónap után ismét a Spectrum Színház vendége a Kossuth-díjas előadóművész.
Egressy Zoltán Portugál című darabját tűzte műsorára március végére az évad harmadik nagyszínpadi bemutatójaként a Csíki Játékszín. Az előadást Victor Ioan Frunză rendezi, akivel a Portugálban megmutatott világról beszélgettünk.
A migráció jelenségét feldolgozó új előadását mutatja be szombaton a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház. A teátrum a produkcióval egy kulturális unikumot teremtene.
Székelyföldi turnéra érkezik a budapesti Nemzeti Színház a Vidnyánszky Attila rendezte Tamási Áron Vitéz lélek című előadással. A négyállomásos turné utolsó állomása Csíkszereda, itt március 23-án 19 órától lehet megtekinteni az előadást Csíkszeredában.
Kettős lehetőségre nyílik alkalom egy projekt kapcsán Ferencz Zoltán (Bütyök) számára. A szárhegyi Művészeti és Kulturális Központ művészeti vezetője partnerkapcsolatokat épít, és Litvániában alkot európai képzőművésztársaival április 2–30. között.
Az köztudott, hogy a színházi előadást fotózni nem szabad, de a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház most mégis várja azokat a felvételeket, amelyeket a nézők az előadás alatt készítettek.
A kolozsvári Kriza János Néprajzi Társaság életműdíjjal tüntette ki Albert Ernő sepsiszentgyörgyi néprajzkutatót, a társaság tagját.
Nincs már messze az a pillanat, amikor a Gránátalma Egyesület munkájának eredményét, az úrihímzést hungarikummá nyilvánítják.
Zsúfolásig telt érdeklődővel pénteken este a gyergyószentmiklósi városi könyvtár emeleti nagyterme, ahol Orosz Annabella grafikus illusztrációkiállítását nyitották meg, illetve három, általa illusztrált könyvet is bemutattak.
A Prisma fotóklub női tagjainak alkotásaiból nyílt kiállítás csütörtök délután a Nagy István Művészeti Iskola aulájában Nők fókuszában címmel.
szóljon hozzá!