Fotó: Boda L. Gergely
A kézimunka és az alkotás hagyományát éltetni kell, ezért fontos, hogy a ma felnövő gyermekek nevelésében ez is szerepet játsszon. Csittszentivánon több mint egy évtizede szervezik meg a kézműves tábort, amelyen a napokban száznál több gyerek készített szebbnél szebb alkotásokat.
2014. július 04., 15:422014. július 04., 15:42
2014. július 04., 16:032014. július 04., 16:03
A településnek évekre visszanyúló hagyománya van a kézművesség terén. Nem csak azért, mert tizenharmadik alkalommal szervezik meg a gyerekeknek szóló kézműves alkotótábort, hanem azért is, mert a fafaragást a néhai Bandi Dezső néprajzkutató és iparművész indította el a településen. Székely Lajos táborvezető elmondta, tulajdonképpen minden alkalom egy megemlékezés. „Az iparművész nagyon fontosnak tartotta, hogy átadja a hagyományos kézműves mesterséget a fiatalabb generációnak. Ezt a szellemiséget szeretnénk megőrizni, hiszen ezáltal élnek tovább az értékeink. Szeretnénk arra is felhívni a gyerekek figyelmét, hogy régen nagyon sok mindent kézzel készítettek, a kézművesség létfontosságú volt. Kézzel készítették a bútorokat, így szőtték a szőnyegeket, és maguknak készítették el az ékszereket is. Azáltal, hogy itt megismerkedhetnek a kézművesség különböző típusaival, jobban értékelik majd a mesterséget és a művészetet is” – magyarázta a táborvezető.
Színes tevékenységek palettája
A faragóműhelyben és a csittszentiváni iskola több termében vidám alapzaj uralkodott. A gyerekek teljes odaadással dolgoztak az alkotásaikon, címert faragtak vagy gyöngyöt fűztek, büszkék voltak kezük munkájára. A közösséget formáló együtt töltött idő eredményezi a tábor megnevezést, valójában kézműves napoknak nevezhetnénk az egyhetes alkalmat, ugyanis hétfőtől péntekig 9-től 13 óráig zajlik a program. A gyerekek nem alszanak a helyszínen, a szülők minden nap viszik és hozzák őket, és a program során tízórait kapnak szendvics formájában. Idén körülbelül 130 gyerek vett részt a tevékenységeken, jöttek Marosvásárhelyről, Maroskeresztúrról, Nyárádtőről, Mezőpanitból, Harcóról, Mezőbergenyéből, és persze a helyiek sem maradtak le a foglalkozásokról. A részvétel ingyenes, mivel a helyi és a megyei önkormányzat is támogatta a rendezvényt.
Az alkotónapok nagyon változatos tevékenységeket kínálnak a gyerekeknek. Agyagból készíthettek különböző tárgyakat, volt mandalafestés, ékszerhorgolás, népi motívumokkal való hímzés, szőnyegszövés, üvegfestés, bútorfestés és a fafaragás, amely az egyik legnagyobb kedvenc. Székely Lajos elmondta, olyan oktatókat kértek fel a műhelyek vezetésére, akik tapasztalattal rendelkeznek az adott területen. Vannak közöttük helyi pedagógusok, de más településekről is hívtak szakembereket.
A lélekre is figyeltek
Egyik érdekessége a tábornak a mandalafestés volt, ami abból állt, hogy különböző mintákkal ellátott köröket festettek ki. A gyerekek kiválaszthatták a nekik legjobban tetsző mintát, és ezt az általuk választott színekkel festették ki. Hangulatukat, de kreativitásukat is megmutatták ezekben a díszes körökben, végül pedig szakértőkkel együtt elbeszélgettek a színek és formák jelentéséről. A foglalkozást László Tünde, a Tabula Felnőttképző Központ igazgatója tartotta, aki arról a programról is beszámolt, amelyen a gyerekek egymásról jó tulajdonságokat írtak. „Mindenki felírta a nevét egy lapra, majd minden gyerek írása után harmonika stílusba betűrtük a papírokat, így nem látták, hogy mit írt az előttük levő. Érdekesen alakult a tevékenység, az elején egyszerű tulajdonságokat írtak, végül pedig teljes árnyaltan beszéltünk egymás jó tulajdonságairól. A játék végén felolvasták az összegyűlt pozitívumokat, és egyértelműen szélesebbek voltak a mosolyok, jó benyomást keltett bennük” – mesélte a programvezető.
A határtalan fantázia szüleménye
A gyerekeket is megkérdeztük, hogy melyik volt a kedvenc tevékenységük, és válaszaikból kiderült, bármilyen területen is szorgoskodtak, az alkotás szabadsága ragadta meg őket. Az, hogy két kezükkel bármit készíthetnek, különösen elnyerte tetszésüket. A 11 éves Rigó Eszter egy nap alatt öt munkáját fejezte be. Egyiken egy számára kedves népmesei motívum díszelgett: egy galamb virággal a csőrében. „Szívesen faragok, nagyon érdekesnek tartom, leginkább népünk motívumait szeretem elkészíteni” – mondta a kislány, aki azt is elárulta, hogy felnőttként is alkotni szeretne majd, lehetséges, hogy festő lesz belőle. Nyárádi István Dávid elmesélte hogyan faragta fába a szebbnél szebb mintákat. A tábor lejártával egy-két munkája szobája falát díszíti majd, de a nagymamáknak is jut ajándékba.
A formák szépsége és a korlátlan lehetőségek tetszenek Váradi Csabának a faragásban. „Igazából bármit fába véshetek, érdekes formákat készíthetek, ez nekem nagyon tetszik. Ma éppen Marosvásárhely címerét faragom, mert közel áll hozzám, hiszen az a szülővárosom” – mesélte a tizennégy éves fiú.
Természetesen nem csak a faragás kötötte le a gyerekeket, minden terem megtelt érdeklődőkkel. Biriza Gergely Benjámin például az agyagozásért lelkesedett. „Készítettem mindenféle szobrot és egy kincsesládát. Ezt tele fogom tömni kincsekkel, amit a földben találok” – mondta elszántan a kilencéves alkotó.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!