Fotó: Thomas Campean
Bár keresi az igazságszolgáltatás jogi lehetőségét, úgy tűnik, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsnak (EMNT) és politikai alakulatának, a néppártnak mégiscsak el kell állnia attól a pertől, amit három hónappal ezelőtt, Wass Albert ügyében, a hatóságok ellen helyezett kilátásba.
2014. szeptember 15., 16:172014. szeptember 15., 16:17
A csíksomlyói pünkösdi búcsún tanúsított rendőrségi túlkapások után a két szervezet országos vezetősége nyilatkozatban tiltakozott a Wass Albert-köteteket forgalmazó könyvkereskedőket érő megalázás valamint egy magántulajdonban lévő büszt elkobzása miatt. A búcsú helyszínére vezető úton felállított standokról a rendőrök levetették Wass Albert könyveit, és egy árustól tíz könyvet el is koboztak, majd néhány nap múlva Szovátán lefoglalták a pünkösdkor magánterületen felállított Wass-szobrot. Mindezt az író emlékének a meggyalázásaként értelmezte az EMNT és az EMNP, mely ellen az erdélyi magyarság képviselőinek kötelező módon fel kell lépnie. „Wass Albert könyveinek elkobzása, a könyvárusok megfélemlítése újabb bizonyítéka annak, hogy 25 évnyi »demokrácia« sem volt elég ahhoz, hogy a román államapparátus embereiből kihaljon az erdélyi magyar közösség sárba tiprásának szándéka” – írták közös közleményükben a nemzeti tanács és a néppárt vezetői, kijelentvén, hogy „legyen vége a nyomásgyakorlásnak, ideje szembemenni a jogainkat megsértőkkel!”.
Portálunk arra volt kíváncsi, hogy három hónap elteltével a két szervezet beindította-e az akkor kilátásba helyezett pert. Mint kiderült: nem, és ennek már nagyon nem is látják az esélyét. A tiltakozó levél egyik aláírója, Papp Előd, a néppárt országos alelnöke elismerte, jelenleg egészen más prioritásai vannak. „Számunkra most az aláírásgyűjtés a legfontosabb dolog, amit el tudunk képzelni magunknak. A többi politikai tevékenységünket majd szeptember 23. után folytatjuk” – válaszolta megkeresésünkre Papp, aki a másik aláíróhoz, Nagy Pálhoz irányított.
Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács alelnöke kifejtette: nem is olyan könnyű pereskedni, mint ahogy a történések hevében elképzelték. „A szovátai úriember elutasította a segítségünket, mondván, hogy ő ügyvédet fogadott és azzal járja a maga útját. A könyvárusok pedig egyszerűen nem merik felvállalni. Ilyen körülmények között nehéz fogást találni a hatóságokon és perelni vagy beavatkozni a perbe” – fejtette ki a portálunknak Nagy Pál. A nemzeti tanács alelnöke hangsúlyozni kívánta, hogy még így sem tettek le a szándékukról, Wass Albert rehabilitálása érdekében egy munkacsoportot kívánnak létrehozni. Ebben valószínűleg helyet kapna, többek között, Vekov Károly történész és Kincses Előd jogász, akik az elmúlt években már próbálkoztak a román politikai és igazságszolgáltatási hatalom jobb belátásra való terelésével. A két kezdeményező szerint minderre azért is szükség mutatkozik, mert az erdélyi magyarság érdekképviseletének eddigi „lakájpolitikája” képtelen Bukarestben megoldani az efféle gondokat.
A magyarság bukaresti politikai képviselete csak „segíti a hatalmat abban, hogy elodázza a szembenézést jogos önrendelkezési törekvéseinkkel” – írta Papp Előd és Nagy Pál az RMDSZ-ről. Többszörös próbálkozásunk ellenére a szövetség elnökét, Kelemen Hunort sem három hónappal ezelőtt, sem most nem sikerült megszólaltatnunk e téma kapcsán.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!