Fotó: Gergely Imre
Július 9-én Csíksomlyóról indul a Mária út kelet-nyugati tengelyének (Csíksomlyó, Máriapócs, Mariazell) avatója, a Szent Jobb gyalogos zarándoklat, ami majd szeptember 8-án Mariazellben ér véget. Augusztus 15-én a Mária út teljes szakaszát ünnepélyes átadják Csíksomlyón, Mátraverebély – Szentkúton, Esztergomban és Celldömölkön
2012. július 03., 13:532012. július 03., 13:53
2012. július 03., 15:272012. július 03., 15:27
A Szent Jobb gyalogos zarándoklat részvevői 60 nap alatt teszik meg a több mint 1400 km-es szakaszt a Mária úton, imádkozva a magyar családokért, a Szűzanya és Szent István magyar királyunk közbenjárását kérve. Egy nyíregyházi résztvevőről tudunk, de várhatóan többen is lesznek, akik a teljes szakaszt végigjárják. Az egyéni zarándokszándékok mellett szeretnék még jobban felkelteni az érdeklődést a Mária út iránt.
Tavaly ugyanezt az útvonalat kerékpárral járták végig, amelynek egyik erdélyi résztvevője volt Péterfi Attila Csongor is. A gyalogos avató zarándoklat szervezőjeként kérdésünkre elmondta: a magyarországi kezdeményezés ötlete márciusban fogant meg. Sok búcsút érint a zarándoklat, és az Ezer székely leány napjától indulva, rendszeresíthető lehet a későbbiekben. Arra kérik a Mária út lelki támogatóit, hogy imában csatlakozzanak a kezdeményezéshez, és aki teheti, akár egy-két nap erejéig csatlakozzon a gyalogosokhoz – minél többen együtt járva az utat. Jó lenne, ha minél több család is elkísérné a zarándokokat egy-egy szakaszon.
1400 kilométer 60 nap alatt
Július 9-én Csíksomlyóról a reggeli szentmise után a kegytemplomtól indul a gyalogos zarándoklat és még aznap Szentegyházára érkezik. 10-én Oroszhegyen, 11-én Énlakán lehet csatlakozni. 12-én hagyják el Hargita megyét. A következő napokon Jobbágyfalva, Marosszentgyörgy, Mezőmadaras, Nagysármás, Feketelak, Bonchida, Kide, Hidalmás, Zilah szerepel az útvonalban. Július 22–23: Szilágysomlyó, majd pihenőnap következik. 24-én Kárásztelek másnap Tasnád, utána Nagykároly következik.
A zarándoklat további főbb állomáshelyei és csatlakozó pontjai: július 29-én Máriapócs, a római katolikus egyházmegyei búcsúja; augusztus 15-én Mátraverebély – Szentkút – Nagyboldogasszony ünnepe majd augusztus 20-án Budapesten a Szent István bazilikában a Szent Jobb ünnepség. Augusztus 26: Csatka – Jubileumi Búcsú és szeptember 8. Mariazell – Kisboldogasszony ünnepe.
Várják a zarándok- és helyi közösségek, plébániák, civil szervezetek, egyéni zarándokok jelentkezését; a teljes útvonalon, vagy akár egy-egy szakaszon, faluról-falura történő csatlakozással.
Jelentkezés és információk: Erdélyben Péterfi Attila Csongor – attila.peterfi@caritas-ab.ro, 0744-639138, Molnár Sándor –molnar.sandor@mariaut.ro, 0730-711745; Partiumban: Havas Tamás klacsma@gmail.com 0735-191997; Magyarországon: katona.ildiko@mariaut.hu, 06-30-4999-074. További részletek: mariaut.hu honlapon olvashatók.
Tizenöt éve indult útjára a Kaszáló Kaláka, amely idén is háromnapos eseménysorozattal várja a kézi kaszálás, a népi hagyományok, a közösségi lét és az értékőrző szórakozás iránt érdeklődőket Csíkszentkirályra.
Az utolsó csomagokat is elpakolta kedden a Városi Művelődési Házból a Hargita Székely Néptáncszínház, ezzel befejeződött az együttes költözése. Csíkszeredában több intézmény is ideiglenes helyszínen folytatja a középületek felújítási munkálatai miatt.
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
szóljon hozzá!