Fotó: Gligor Róbert László
Hatodik alkalommal szervezték meg a hétvégén a Gyulakutai Napokat, amelyen a kultúra, a sport, a kikapcsolódás mellett hatalmas bulira is sor került, végül pedig parádés tűzijátékot láthattunk. A Beatrice koncertjén közel háromezer ember tombolt.
2012. augusztus 27., 09:332012. augusztus 27., 09:33
2012. augusztus 27., 10:082012. augusztus 27., 10:08
A hatodik alkalommal megrendezett községi napok pénteken vették kezdetüket, amikor a községbeli szőlősgazdák számára borversenyt rendeztek. A beérkezett húsz bormintát a Kisküküllő Borlavagrend tagjai, Péterfi Sándor, Balog Gyula és Miklósi Gyula bírálták el, de szakszerű kiértékelést is tartottak, amely során minden gazda megtudhatta, hogy borának mi a jó és kevésbé jó tulajdonsága.
Szombaton délelőtt a helyi kézművesek és termelőegységek kínálatából nyitottak kiállítást: két nő horgolt csipkét hozott, de voltak gyöngyből horgolt kiegészítők és díszek is, jelentkezett egy-egy méhész, virágkötész, zöldség- és virágtermesztő is. Mellettük a gyulakutai vadászegyesület tagja, Tóth Dénes tróféákat és állatbőröket mutatott be, a Kisküküllő menti Szőlészeti Társulás a kelementelki borház italaiból állított ki, de hozott termékeiből egy-egy helyi éticsigafeldolgozó és ingkészítő cég is. A kiállítást szervező Sebestyén Eszter idős kora ellenére is biztatja a fiatalabbakat a hagyományok átvételére és továbbvitelére, hiszen egyre kevesebb az érdeklődés a hasonló kezdeményezések iránt. A hétvégi kiállításra huszonegy személy volt felkérve, de hiányoztak termékeikkel a ravai szalmafonók, a csöbi fakanál- és a bordosi hordókészítők, a havadtői asztalosok és a kelementelki kürtőskalácsosok. A kiállított termékek mellett Gál Irén könyveiből hármat lehetett megismerni: Erdély gyémánt hangjai, Székely lakodalom, Dal örömben, bánatban.
Benépesült a park
A tömbháznegyed melletti parkban tucatnyi sörsátrat állítottak fel, a közelben a gyerekek számára játszóparkot nyitottak, míg a fák alatt hét csapat állította fel bográcsait és gyújtott be alája még déltájban.
Délután hivatalosan is megnyitották a rendezvényt: Varga József polgármester köszöntötte a résztvevőket és megköszönte azt a támogatást, amelyet a szervezéshez nyújtottak a helyiek. Beszédében elmondta: az ember élete kikapcsolódás, szórakozás nélkül olyan, mint egy hosszú út pihenés nélkül. A magyarországi testvértelepülés, Pétervására elöljárója, Eged István is köszöntötte a gyulakutaiakat, a sok kedves ismerőst, hisz már ötödik alkalommal vesz részt a küküllőmenti község rendezvényein.
Ezután a hatalmas színpadot a fellépők vették birtokukba: a dicsőszentmártoni Kökényes néptáncegyüttes küküllőmenti, mezőségi, kalotaszegi és cigány táncokkal szórakoztatta a kzönséget, Vetési Orsolya pedig népdalaival bűvölte el a tömeget. A helyi óvodások népi gyermekjátékokkal, míg az iskolások Szivárvány csoportja néptánccal lépett színre. A könnyűzenére a Fashion Dance Duo helyi és budapesti lányai, majd a helyi Koncz Orsolya szólóénekes vezették át a közönséget. Az esti koncertek előtt Kusztura Sándor nótákkal és Kárpátia-slágerekkel lépett színpadra.
A legjobbakat díjazták is
Késő délutánra a zsűri végigjárta a főzőcsapatok sorát, finomabbnál finomabb ételeket kósolgatva. A Gernicesek csapata bab- és klasszikus krumpligulyást készített elsőbergő birkahússal, a Cervus vadásztársaság nem árulta el, hogy a krumpli mellé mit tett az üstbe, de a Zöldhátúak sertéshússal főztek retrógulyást, a Young Boys borjúlábszárral, a Csipet csapat füstölt hússal, az 1956-ban születettek pedig csülökkel (és elmondták: ezt a polgármester tiszteletére főzték), míg az önkormányzat munkatársai, a Vidám hölgyek a gulyás mellett töltött káposztát is rotyogtattak az üstben. A zsűri döntése nyomán az első három díjat a Cervus, az \'56-osok és a Gerincesek kapták meg, a többiek pedig dicséretben részesültek.
Ugyanakkor díjazták a borosgazdákat is: Takács Szabolcs nagyaranyat, Gál Sándor vegyes aranyat kapott. Ezüstdíjat kapott Dósa Elek, Varga Dénes és Tóth Kálmán, vegyesezüstöt Takács Szabolcs és Béres Jenő, míg bronzot Varga Dénes, Mitra László, Dósa Elek, Béres Jenő, Tóth Dénes, Fülöp Zoltán és Bálint Lajos bora. A polgármester idén útjára indított egy vándorserleget, amely egy évre kerül ahhoz, aki a legtöbb borversenyen vesz részt egy év alatt. Ha valaki háromszor egymás után magáénak tudhatja a serleget, akkor végleg megkaphatja azt. A trófea a következő nyárig Béres Jenő tulajdonában lesz.
Koncertek és tűzijáték
Az est sztárvendége a Beatrice és Nagy Feró volt, akik a tőlük megszokott módon szórakoztak és szórakoztattak. Közel két órán át énekeltek, táncoltak és tomboltak a téren kicsik és nagyok, mintegy háromezer ember, hiszen mindenki ismeri az olyan slágereiket, mint a Magyar vagyok, Nyolc óra munka, Azok a boldog szép napok.
Utánuk Julia szórakoztatta slágereivel a közönséget, amelyet elkápráztatott a kétezer lövedékkel szolgáltatott parádés tűzijáték. Ezután az Apollo 23, a Hangyaboly és a The Socks koncertjein mulathatott, táncolhatott a közönség.
Vasárnap is ünnepeltek
Vasárnap délelőtt a huszonöt és ötven évvel ezelőtt konfirmált gyulakutaikat ünnepelték a helyi református templomban, majd ünnepi ebédre hívtá őket. A kispályán pedig focibajnokságra várták a férfiakat, míg a gyerekek számára több megye résztvételével zajló ifjúsági és gyerek birkózó bajnokságot szerveztek.
Szélesdő ünnep, erősödő baráti kapcsolatok
Portálunk kérdésére, hogy mivel nyújtott többet az idei községi ünnep az eddigieknél, Varga József polgármester elmondta: úgy a tömeg nagysága, mint lelkesedése jóval nagyobb, mint az elmúlt években Továbbá az emberek nagyon szívesen adományoztak és bíztatták a szervezőket, és a község mind a hat településéről tömegesen jöttek szórakozni a lakosok. Szerinte Gyulakután nem volt még soha ilyen terebélyes ünnep.
A magyarországi Pétervására polgármestere elmondta: minden évben kapnak meghívást, s eljön egy önkormányzati küldöttség ide, és szívesen viszonozzák ezt, amikor gyulakutaiak utaznak hozzájuk. A két község kapcsolata 1996 óta áll fenn és folyamatosan ápolják, attól függetlenül, hogy kik vezetik a községeket. Nemcsak protokolláris kapcsolatokról van szó, hanem rengeteg baráti kapcsolat szövődött, az iskolák között is jó a viszony, a gyerekek csereüldtetése folyamatos. Már szinte itthon érzik magukat Gyulakután, és a közel 650 km távolság ellenére is rengeteg ismerőssel találkoznak itt. Ha rajta és a képviselőtestületen múlik, ez a kapcsolat még nagyon sokáig fenn fog állni.
szóljon hozzá!