A karéneklésnek Jobbágyfalván több mint százhúsz éves hagyománya van, felvirágzása az 1960-as évek második felére tehető, amikor Nagy Ferenc csíkfalvi zenetanár, karnagy irányította az együttest.
2017. január 23., 13:552017. január 23., 13:55
A nyárádmenti kórusmozgalmat a kommunista rezsim 1972-ben elfojtotta. 1990-ben Nagy Ferenc ismét térségi kórustalálkozót szervezett, majd a kibontakozó karéneklés nyomán létrehozta a Nyárádmenti Kórusszövetséget, amely hamarosan Seprődi János nevét vette fel, néhány év alatt pedig egész Kárpát-medencére kiterjedő nemzetközi szövetséggé nőtte ki magát. A 2008-ban elhunyt Nagy Ferencnek 2013-ban emlékművet állítottak a csíkfalvi iskola előtt, a jobbágyfalvi kórus pedig felvette az ő nevét.
A férfikar 2011-ben jött létre Szász Csaba Levente kezdeményezésére, a karvezetést Ferencz Csaba Sándor nyárádszeredai zenetanár, karnagy vállalta fel. A kezdeti vokális muzsika mellé hamarosan hangszeres is társult az ifj. Balogh István által vezetett helyi népi zenekar bevonásával. A kezdeti időszakot a kottaismeretek és énekek tanulása tette ki, ám 2013 óta nem csak a község állandó fellépői, Maros megye több településén is ismertté váltak, valamint Magyarországon és Szlovákiában is.
A hatéves évfordulót kosaras bállal ünnepelte meg a dalárda, amelyen várakozáson felüli részvétel mellett visszaemlékeztek az elmúlt időszakra, emlékokleveleket nyújtották át az énekeseknek és muzsikusoknak. A hat év alatt a férfikar mintegy nyolcvan fellépést tud maga mögött, keretében pedig harminc személy dolgozott az elmúlt években. Szász Csaba Levente kórusvezető elégedetten nyugtázta azt, hogy az évfordulóra szervezett hétvégi rendezvényen százhúsz személy jelent meg, ezt annak is véli, hogy ezek az emberek ismerik és értékelik a férfikar munkáját. A reggelig tartó bálban számos nyereményt sorsoltak ki, amelyek a kórus tagjai, illetve helyi vállalkozók és a község polgármestere felajánlásaiból jutottak a szerencsések birtokába.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!