Fotó: Gligor Róbert László
Vasárnap éjszaka zárultak le a tizenharmadik alkalommal rendezett Ákosfalvi Községi Napok. A zárónapon volt vásár, sült ökör, koncertek, szép lányok és tűzijáték. És persze, több ezres tömeg is.
2012. augusztus 21., 08:172012. augusztus 21., 08:17
2013. augusztus 04., 17:292013. augusztus 04., 17:29
A hétvégén ismét Ákosfalva lett a szűkebb világ, a Nyárádmente központja, amit büszkén hangoztatott is az elmúlt napokban Osváth Csaba polgármester. Némi igaza volt is, hiszen nagyon változatos és gazdag programot kínált a szervező önkormányzat az érdeklődőknek. Pénteken motorosok találkozójával és koncertekkel nyitottak. A szomabti nap már jóval sűrűbb volt: a sportrendezvények és tűzoltóbemutatók mellett gulyázfőzésben is összemérték tudásukat a községbeliek: nyolc falu állított sátrat és üstöt a maga helyi tanácsosának vezetőjével, majd ki-ki a saját zsebe, alapanyagai és szájíze szerint főzött. De melléjük felsorakoztak az önkormányzat munkatársai is, az Ákosfalváért Egyesület is, de még a helyi tűzoltók is fakanalat ragadtak és nem oltották, hanem szították a tüzet a maguk üstje alatt. Jutott is mindenkinek az ételből, és melléje folklórműsorral kedveskedtek a szervezők. Harasztkerék, Székelyvaja, Göcs, Szövérd és Nyárádszentbenedek apró táncosai léptek színre, s mellettük az öt éve folyó Zavaros a Nyárád című helyi népdalvetélkedő idei nyertesei is énekeltek a közönségnek, majd a nagyok is szót kértek maguknak: a szentbenedeki Reménység, a backamadarasi Kincses és a szentgericei Gyöngyös bokréta. Nem maradhattak el az esti könnyűzenei koncertek, ám előtte a székelyvajai fúvószenekar és kapuvári vendégeik szólaltatták meg hangszereiket a nagyszínpadon.
Megszólalt a község órája
Vasárnap délben került sor a községháza tornyában felszerelt óra ünnepélyes elindítására. Ám előtte a református templomban tartottak ünnepi istentiszteletet, ahol Balla Lóránd lelkész azt hangsúlyozta: mennyire fontos az idő, a pillanat, amellyel Isten megajándékoz bennünket. Ha perceink hűséggel telnek el, akkor reménységgel várhatjuk az órát, amikor Istennel lehetünk együtt.
A községháza elő vonuló tömeget Osváth Csaba polgármester köszöntötte a tizenharmadik községi nap alkalmával, kiemelve, hogy az önkormányzat továbbra is a község fejlesztésén, gyarapításán dolgozik.
Beszédéből kiderült: nyolc hónappal ezelőtt született meg az ötlet, hogy a községháza tornyában órát is helyezzenek el. Ebből a célból gyűjtésbe kezdtek: minden szervezet, egyház, intézmény és a község lakossága adományozott. „Voltak olyan személyek is, akik lehet hogy az utolsó szelet kenyér árát adták ide”, hogy megvalósulhasson az elképzelés. Ez az esemény a polgármester szerint „szentesíteni fogja a magyar örökséget”, de egyben történelmet is írtak a támogatók segítségével. Az elöljáró azt is kifejtette: a gyűjtés révén a lakosságot próbálják az önkormányzathoz közelíteni, hogy megértsék: nem mindent a polgármesteri hivatalnak kell megoldania, hanem a lakosság is ke kell vegye a részét az elképzelések megvalósításából.
Mint kiderült, az órát Franciaországban gyártották és egy magyarországi cégtől vásárolták meg 12 ezer euróért. Még be kell állítani a hangmagasságát és az órákat jelző dallamot, de már a toronyban áll, és a műholdak révén automatikusan igazítja magát a greenwichi időhöz, így semmilyen emberi mulasztás vagy áramszünet miatt nem fog megállni.
A jelenlevőket Lokodi Edit Emőke, a megyei önkormányzat alelnöke is köszöntötte, aki szerint az óra azt jelzi, hogy jó ideje van a községnek, amelynek lelkes és erős vezetői vannak, akik csodákat műveltek itt az elmúlt két évtizedben. Ugyanő tolmácsolta Kelemen Attila parlamenti képviselő üzenetét is: jó együtt lenni egy olyan közösségben, ahol a tenni akarás kitartó munkával és építkezéssel ötvöződve a fejlődés útján jár, és a siránkozás helyett fejlesztésekben megvalósuló álmokat szőnek a község vezetői.
Az ünneplőket köszöntötte a felvidéki Madar község elöljárója, Édes István, aki azt kívánta: „ez az óra a magyarság idejét az örökkévalóságig jelezze nekünk”. Felszólalt a községhez tartozó Nyárádszentbenedek testvételepülése, Edve polgármestere, Imre László is, továbbá a Kisgörgény hollandiai testvértelepülése, Nijkerk képvisleltében Erik van Winkoop is.
Az épületet és óráját Balla Lóránd lelkész áldotta meg, kiemelve: a műholdak hullámhosszan át európai értékek és üzenetek érkeznek oda, ahol a Hold És a Nap áraszt fényt a székely nép világba.
Sokan adományoztak
A toronyban hét táblán örökítették meg azok neveit, akik a toronyóra beszertzése és felerelése céljából adományoztak: öt megyei és orswságos tisztségviselő, kilenc egyház a községből, három alapítvány, hét testvértelepülés, kilenc helyi tanácsos és a polgármester, valamint nyolc falu négyszázötvenhárom lakosa. Az emléktáblákat az ünneplők jelenlétében leplezték le a község vezetői.
Vásári forgatag
A sportközpontban délben már javávban ált a vásári forgatag: a kicsiknek körhinta, légvár, óriásbuborék, kisvasút állt rendelkezésére, volt arcfestés, délután Gozefini bűvész és bohóca szórakoztatták az apróságokat, akik megcsodálhatták a Dani nevű kétéves pónilovat is, és próbálták meggyőzni szüleiket, hogy sorsjegyet vásároljanak, ugyanis este kisorsolták a csöpp jószágot. De volt néhány árus is, aki mindenféle bóvlit kínált, ám találtunk kézműves terméket, mézet és kozmetikumokat is. Annál több volt az „étkezde”, ahol flekkent, miccset, halat, csirkét, sült krumplit, lángost, pogácsát is kínáltak a sör mellé, míg a gyerekeknek vattacukor, fagyi, jégkása is jutott. De nemcsak itt volt falnivaló: a szervezők jóvoltából Demény Zoltán farkaslaki mester is felütötte „sütődéjét”, és nyársra került egy 350 kg-os ökör, egy 130 kg-os „süldő” és egy birka is, amelyet folyamatosan forgattak hajnal óta és közben páclével öntözgettek.
A vásári forgataban azért szórakozást is kínáltak: a színpadon estefelé Jakab Attila és zenekara tartott két órás nótaműsort.
Több ezren buliztak
Estére mintegy kétezer ember gyűlt a szabadtéri színpad elé, ahol koncertekre és a Nyárádmente Szépe hatodik kiadására is sor került. Ám azelőtt eldöntötték Dani „sorsát” is: őt Varga Zsombor harasztkereki fiatalember vihette haza, aki bevallása szerint huszonkét sorsjegyet vásárolt, hogy szerencsét próbáljon. És szerencsét próbált az a tizenhét lány is, aki idén a szépségversenyre jelentkezett. A színpadi felvonulásaik, bemuatkozásaik között azonban jól szórakozott a tömeg. Elsőként a budapesti Szírmai Móni lépett színpadra, aki pop és latin zenével mozgatta meg a tömeget, amely már ismerte néhány dalát: Akkor is, ha nem akarod, Tűz és jég, Mondd, hol vagy. Őt követte a kolozsvári Klasz Andreasz, aki táncoslányaival és mulatós zenével ugrándoztatta a fiatalokat, majd saját szerzeményeit is elővette: Szexi és Te vagy az álmom. Aztán olyan közismert slágereket is megszólaltatott, mint Boldogság, gyere haza vagy Most múlik pontosan. A közönséggel együtt annyira belemerült az éneklésbe, hogy csak nehezen lehetett leszólítani a színről, hogy a harmadik fellépő, a szombathelyi Roni is „szóhoz” jusson. De ő már csak a parádés tűzijáték után után szórakoztathatta a közönséget, miközben a zsűri eldöntötte, hogy ki lesz az idei Nyárádmente Szépe. A korona az idén a nyárádszentbenedeki György Renáta Tünde fejére került.
szóljon hozzá!