Fotó: Gligor Róbert László
Kezelést kap, de a körülményekhez képest jól érzi magát a leukémiával diagsznosztizált öt és fél éves Tamás Adélka. Édesanyja köszönetet mondott az adományokért, és elmondta, hogy a gyógyszerek megtámadták a kislány máját, így a vártnál hosszasabb és költségesebb lesz az utókezelés.
2014. június 04., 22:022014. június 04., 22:02
Nemrégiben felkerestük marosvásárhelyi otthonában a Tamás családot, arra voltunk kíváncsiak, hogy az elmúlt hetekben-hónapokban hogyan alakult a leukémiával kezelt Adélka állapota. A kislány kórházi kezelése január végén befejeződött, februárban kezdték el a fenntartó kezelést. Azóta Adélka egyre jobban van, virul, vidáman nevetgél, a haja is megnőtt már. Testvérei és édesanyja mindent megtesznek, hogy a kislány jól érezze magát.
A tavasszal együtt felvirágzott
A tavasz jót tett Adélka állapotának, örül a szép napoknak, a jó időnek. Áprilisban már az állatkertbe is elvitte családja, ahol nemcsak az állatokat etette, hanem kerékpározott, lovagolt is, legújabban pedig már görkorcsolyázik is, igyekeznek minél több időt a szabadban, a játszótéren, friss levegőn tölteni. Voltak az Alma együttes koncertjén is, Adélka imádja zenéjüket, a kórházban töltött hónapok alatt is folyton ezt hallgatta. Mindez felvirágoztatta kedélyét, édesanyja pedig abban bízik, hogy a nyáron egyre több olyan tevékenység lesz, amelyben a kislány részt vehet, ami felvidítja, mert a boldog ember egészséges ember is, és családja ebben próbál az ő segítségére lenni.
Veszélyes kezelést is kap
A kezelések és a gyógyszerek megtámadták a kislány máját, ez az eredményein is nagyon meglátszott. Ezt azzal próbálták az orvosok korrigálni, hogy három napig, naponta kétszer perfúziót kapott, a májvédőknek és a méznek köszönhetően most viszonylag jók a mutatói. Jó étvággyal eszik, ezért édesanyja bízik a feljavulásban.
Közben punkciós kezelésre is járnak, ami azt jelenti, hogy gerinccsigolyái közé beszúrnak tűvel, és úgynevezett agyvizet szívnak le, ennek vizsgálatával állapítják meg, hogy vannak-e még rákos sejtek. Ugyanakkor erős nagy koncentrátumú gyógyszert is befecskendeznek, ami sajnos nemcsak a rákos sejteket, hanem mindent megtámad a szervezetben. Ezért rengeteg gyomor- és májvédőre, immunerősítőre, vitaminra van szüksége, de halolajat és noni-kivonatot is használnak.
Rossz hírek is vannak
Tamás Emese halkabban meséli el, hogy az eredetileg két évre tervezett fenntartó kezelést valószínűleg fél évvel meg kell majd hosszabbítaniuk, továbbá a használt gyógyszer is megdrágult, helyenként az eddiginél akár harminc euróval is többe kerül egy doboz. A gyógyszert két-két dobozzal lehet megvásárolni, Németországból, Ausztriából, Olaszországból, Angliából, Írországból és Magyarországról juttatják el Vásárhelyre, de adományként Görögországból és Németországból is kaptak. Így a kezeléshez szükséges gyógyszer fele lassan összegyűl, de még sokra lesz szükségük a teljes mennyiség beszerzéséhez.
Akadtak segítőkész emberek
Az utóbbi időben több ismerős vagy ismeretlen személy segített pénzbeli adományokkal a családon. Egy orvostanhallgató lány 300 lejt hozott kollégái nevében, azóta már kétszer is ellátogatott Adélkához. Egy cukrászlaboratóriumból 300, Kerelőszentpálról 250, egy másik forrásból 300 lej érkezett a bankszámlára, az RMDSZ havadi nőszervezete is több mint 400 lejt gyűjtött, a Vásárhelyi Hírlap szerkesztőségében elhelyezett dobozban is mintegy 200 lej gyűlt. Egy másik vásárhelyi gyűjtésből is mintegy 600 lejt hoztak a családnak, de olyan személy is volt, aki az általa árusított hűtőmágnesek árának egy részét erre a célra ajánlotta fel. És 600 lejes összeget gyűjtöttek Adélka számára a szabédi unitárius egyházközség tagjai is. A budapesti operettszínház vásárhelyi előadása alkalmával Dancs Annamari kérte fel a nézőket az adományozásra, és jó volt látni, amint kígyóztak a sorok az adománydoboznál, ez alkalommal is 2100 lej gyűlt. Egy vásárhelyi cég a város egyik forgalmas pontján két hónapon át egy óriáskivetítőn „futtatott” felhívást Adélka javára. Élelmiszert is gyűjtöttek a családnak, többek között a nyárádszentbenedeki reformátusok is. Tamás Emese meghatódva mond ezúttal is köszönetet mindenkinek az adományokért, jó szavakért, segítőkészségért, kedvességért.
Tovább követjük
Miközben édesanyjával beszélgetünk, Adélka a lakásban az ajándékba kapott játéktraktorával kanyarog. De megmutatta korcsolyáját is, az újonnan kapott vonatát is elindította a szoba közepén, megtekinthettük a berendezett babaházát is. Közben vidáman mesélget, csengő kacagása betölti a lakást. Vidám, és zsenge korát meghazudtoló kitartó, erős természete joggal ígéri azt, hogy következő látogatásunkkor további jó hírekről számolhatunk be. Addig is minden ismerős és ismeretlen személy továbbra is adományozhat pénzösszeget a kislány kezeléséhez szükséges gyógyszer beszerzésére a megye több pontján elhelyezett adománydobozba, olvasóink pedig a szerkesztőségében adományozhatnak a családnak, de személyesen vagy bankszámlán keresztül is lehet segíteni a 0742-485.567-es telefonszámon való előzetes egyeztetés folytán.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
szóljon hozzá!