Fotó: Boda L. Gergely
Sok ember látogatta, sok esemény kínálta magát az idei marosvásárhelyi könyvvásáron, amelynek ez alkalommal is a Nemzeti Színház adott otthont. Kétszintes előcsarnoka a vásárnak, a nagy-, a kis- és az Underground terme, a próbatermei, az ideiglenesen kialakított helyiségei a sok-sok rendezvénynek, könyvbemutatóknak, színházi előadásnak, koncertnek, emlékesteknek, kiadók bemutatkozásának volt a helyszíne.
2015. november 15., 19:182015. november 15., 19:18
A 21. Marosvásárhelyi Nemzetközi Könyvvásár az eddigiektől eltérően vasárnap délután zárta be kapuit, a könyvbarátoknak lehetőséget nyújtva arra, hogy az utolsó napon is vásárolhassanak, beszerezhessék Mikulás-napi, karácsonyi ajándékaikat. Az írott kultúra szerelmeseit a négy nap alatt közel száz rendezvény várta, párhuzamosan több esemény követte egymást, a dedikálások mellett a könyvbemutatók egy-egy órát tartottak, a közönség cserélődött, illetve maradt és megvárta a következőt.
A csütörtöki napon a Kolozsvári Állami Magyar Színház Leonce és Léna című produkciója vonzotta a legtöbb embert a színházba, a nagyterem nézőterét zsúfolásig megtöltötte a közönség. Georg Büchner darabját Tompa Gábor rendezte, díszlet- és jelmeztervezője Carmancita Brojboiu volt, dramaturgja Visky András.
Hasonlóan nagyon sokan voltak kíváncsiak Halász Judit Csiribiri című előadására. Az elsősorban gyermekeknek szánt koncert telt ház előtt zajlott, kis- és nagyobb gyerekek, szülők, nagyszülők ültek a lépcsőn, a színpad szélén, mivel a szombat délelőtti és délutáni előadásra elfogyott az összes helyjegy. Az egyórás produkció során az előadóművész rövid kis versikékre, dalocskákra tanította a gyerekeket. Sok felnőtt számára is élményt jelentett az előadás, mert „végre élőben láthatták” az általuk kedvelt művésznőt.
Az idei könyvvásár szellemi patrónusa a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeum volt, amely saját standdal vett részt a négynapos rendezvényen, két kiállítást is hozott magával, illetve számos kiadványt. Péntek délután a színház kistermében mutatták be a múzeum által megjelentetett Az ellopott tragédia című Rejtő Jenő emlékkötetet, amelyről annak szerkesztője, Thuróczy Gergely beszélt, illetve a szerkesztőt, Jeney Zoltán faggatta. Még az elején kiderült, hogy aki beült erre a könyvbemutatóra, az mind olvasott Rejtő Jenőtől és nem is egyet. Mert nem lehet egy regénynél megállni, ha Rejtőt vesz a kezébe az ember. De ki is volt igazából Rejtő Jenő, ez a kalandos életű, sikeres író, aki ma is az egyik legolvasottabb szerzője a magyar irodalomnak? Ezt a sokoldalú írót, filmírót, lapszerkesztőt, bulvárújságírót, az életpályáját, szerelmi életét, ifjúságát, gyermekkorát, valamint tragédiáját próbálja az olvasó elé tárni az 500 oldalas kötet, amelynek első része egy 150 oldalas kismonográfiát, a második legnagyobb részt kiadatlan Rejtő-szövegeket tartalmaz. A harmadik részben más-más szerzők tanulmányai olvashatók Rejtőről, legvégül pedig azt a hatalmas könyvészet található, amelyet az irodalomkutató felhasznált munkája során. Sok minden kiderült Rejtő Jenőről, például az, hogy soha nem fizetett kézirattal az éttermekben és kávéházakban, ahogyan azt az egyik legenda állítja, mint ahogy az sem igaz, hogy a francia idegenlégió tagja lett volna. Munkaszolgálatra hívták be a második világháború idején, haláláról senki nem tudott hírt adni, testét nem temették el, hivatalosan eltűntnek nyilvánították.
A Tudor lakótelepről vágták ki azt a méretes fenyőfát, amely idén betölti a karácsonyfa szerepét Marosvásárhelyen a virágóránál.
Jégkorongozók, mű- és gyorskorcsolyázók avatják fel pénteken Marosvásárhelyen a várban kialakított műjégpályát.
A kerékpározók közlekedési kihágásai okozták a legtöbb balesetet, de ezek jártak a legkevesebb halálos áldozattal. Maros megyében viszont számos halálos kimenetelű közúti baleset történt. Sajtóeseményen ismertették a számokat a hatóságok képviselői.
Külföldről behozott autók és alkatrészek kereskedésével, valamint biztosítótársaságok átverésével vádoltak meg egy Maros megyei rendőrt, akit őrizetbe is vettek a korrupcióellenes igazgatóság felügyelői.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
szóljon hozzá!