„Ezek a mai fiatalok!”– hangzik el sokszor az idősebb korosztály szájából, s igazuk van, amikor a viselkedés-, beszéd- és életmódbeli különbségekről beszélnek. A szociológusok megállapították, hogy az úgynevezett Y generáció elégedetlen az életével, sőt boldogtalan. Nézzük meg közelebbről, hogy kik is alkotják az Y generációt, hogyan befolyásolja őket a közösségi média, és hogyan látja a helyzetet egy pedagógus.
2013. szeptember 19., 16:082013. szeptember 19., 16:08
2013. szeptember 19., 16:312013. szeptember 19., 16:31
Az Y generációt a \'70-es évektől a \'90-es évek közepéig születettek alkotják a Huffington Post internetes újság cikke szerint. A szakemberek úgy gondolják, a generáció boldogtalansága logikusan levezethető. Az Y generáció szüleinek, sőt nagyszüleinek életmódját kell megvizsgálnunk ahhoz, hogy megértsük a gondolatmenetet. A nagyszülőknek nehéz életük volt, háborúkat, nyomorúságokat éltek át. Gyermekeik, az Y generáció szülei, megtapasztalták ezt a sok nehézséget, fel voltak erre készülve, és nem vártak jobbat az élettől. A körülményeik azonban megváltoztak, főleg a rendszerváltás után, és gyerekeiket, a szóban forgó Y-osokat úgy nevelték, hogy még jobbra számítsanak.
Mégsincs kolbászból a kerítés
Nagyon jellemző erre a generációra az ambíció, a teljesítmény-orientáltság, a karrierépítés. Nem csak fontosabbá vált a karrier, de jelentése is átminősült. Napjainkban nem a biztos megélhetésért gürcölnek a fiatalok, a fő szempont az, hogy kielégítő legyen a munkájuk. Az önállóság is túlzott méreteket öltött, ez a generáció a személyes álmait és vágyait helyezi előtérbe. Ez nem meglepő, hiszen azt az időszakot élték meg a szüleik életéből, amikor már jóra fordultak a dolgok, ezért egyfajta hamis biztonságban élnek. 2005-től ismét változási hullám vette kezdetét, amelynek a csúcsa a 2008-as gazdasági világválság volt. Az Y generáció tagjai rájöttek, hogy miután elvégzik az egyetemet, nem találnak olyan könnyen munkahelyet, s a megálmodott karrier sem jön össze olyan egyszerűen.
Nincs élet világháló nélkül
Az internet és a közösségi média sem segít feltétlenül az Y generációnak. „A szomszéd Facebookja mindig kékebb”– olvasható a cikkben. Az új generációs közmondás frappánsan fejezi ki a versengést és a felszínességet, ami jellemző a korra. A közösségi oldalakon úgy mutatja be magát az ember, ahogyan akarja. A vidám fotók a nyaralásokról, különböző eseményekről nem mutatják a családi vitákat, az otthonokban uralkodó hangulatot, ezért sokan azt hiszik, hogy mások élete sínen van, ők maguk pedig csődtömegek. Ilyenkor elkezdődik a verseny, be kell bizonyítaniuk, hogy jobb az életük, mint a másiké, és elindul egy hazudozási folyamat, amely elégedetlenséget és boldogtalanságot szül.
„Online vagyok, tehát vagyok!” – így szól az újabb igazság. Aki nincs jelen az interneten, az nem is létezik. Az információk hihetetlen sebességgel terjednek, s aki nem tart lépést, az nagyon gyorsan lemarad. Az iskolákban, egyetemeken a tanárok az interneten kommunikálnak a diákokkal, sok esetben pedig a munkaadók is a világhálón osztják ki a munkát alkalmazottaiknak.
Mit mond a pedagógus?
A közösségi média veszélyeiről Szövérfi János középiskolai tanárral beszélgettünk. Szerinte a mai diákok nagy mértékben függnek a technológiától, egy tanórát is nehezen bírnak ki telefonálás, internetezés nélkül. A pedagógus úgy gondolja, hogy a fiatalok egyáltalán nincsenek tisztában azzal, hogy mennyire kiszolgáltatottaká válnak azáltal, hogy információkat közölnek magukról a világhálón. Ugyanakkor abba sem gondolnak bele, hogy a fényképek, videók, vagy bármi, amit közzétesznek, minősíti őket. Az állásinterjúkat megelőzően a munkáltatók leellenőrzik a jelentkezőket a közösségi oldalakon, és döntésüket nagyban befolyásolják a látottak.
Az a veszély is fennáll, hogy az internetes generáció elfelejti a helyesírást, mivel a gyors üzenetek kulcseleme a rövidítések használata és az ékezetek mellőzése. A fiataloknak azt sem lenne szabad elfelejteniük, hogy az életben aktuális illemszabályok a virtuális világban is érvényesek. A pedagógus szerint osztályfőnöki órán felvilágosítást kellene tartani az internet veszélyeiről, a biztonsági beállításokról és adatvédelemről, ugyanis a regisztrálás során az erről szóló tájékoztatót nagyon kevesen olvassák el.
Az Y generáció boldogtalanságának legfőbb oka a felületesség. Kapcsolataikban is felszínesebbek, ebben az internet adta lehetőségek is szerepet játszanak. Szükség lenne minél több személyes beszélgetésre, továbbá arra, hogy minél többen keressék a közösségeket, mert József Attila szavaival élve „Hiába fürösztöd önmagadban, /Csak másban moshatod meg arcodat.”
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
szóljon hozzá!