Ezzel a címmel tartott vetített képes előadást Balás Árpád nyugalmazott földrajztanár a kövesdombi unitárius templom Bözödi György-termében, telt ház előtt.
2014. május 11., 19:192014. május 11., 19:19
Balás Árpád neve nem ismeretlen a vásárhelyiek előtt, hiszen szerző- és tanártársával, Fodor Sándor (S) történelemtanárral ők voltak az elsők a rendszerváltozás után, akik a millecentenárium évében, negyedszázaddal az utolsó (1972-ben megjelent) útikönyv után magyar nyelven megírt, a városról szóló útikönyvet készítettek. A várost 13 séta útvonalán, térképes és fotográfiai mellékletekkel ismertették, felsorakoztatva a legjelentősebb épületeket, intézményeket, bemutatva azok történetét, építésének és rendeltetésének folyamatát a történelem során.
Azért választotta a kissé furcsa címet – indokolta pénteki előadása elején –, mert feltételezi, hogy sokan a várost járva nem is tudják, milyen értékek mellett haladnak el nap mint nap. Nos, pontosan a már említett útikönyvük (Marosvásárhelyi útikalauz – Impress Kiadó, 1996, szerzők Fodor Sándor S. és Balás Árpád) cáfolja az előadó vélekedését. Nagyon sokan ennek az útikönyvnek alapján ismerték meg saját városukat, fedezték fel azokat a történelmi, építészeti értékeket, amelyekre minden vásárhelyi büszke lehet. A megjelenést követően gyakran lehetett látni vásárhelyi polgárokat, akik e könyvvel a kezükben ismerkedtek a város nevezetességeivel.
Előadása során viszont valóban adott olyan információkat, amelyek a könyvben nem szerepelnek, s vásárhelyi körökben sem általánosan ismertek. Azt például kevesen tudják, hogy Kossuth Lajos volt a város első díszpolgára. Még 1893-ban választották meg, s alig egy évre rá Kossuth-szobor állítását határozta el a város, amely 1899-re el is készült (alig húsz év múltán román szélsőségesek döntötték le a Bem-szoborral együtt).
De az sem közismert tény, hogy a Bodor Péter zenélő kútjának (amelynek visszaállítására 2007 óta tanácsi határozat van, ám a visszaállítást magát már hét éve hiába várja a város lakossága) fedelét borító fémlemezek nem tűntek el az 1911-es lebontása után – ma is ott vannak a Kultúrpalota homlokzatán, Dósa Elek, Teleki Sámuel, Bolyai Farkas, Bolyai János, Mentovich Ferenc és Petelei István domborműves portréi alatt, azok fedik a kiugró, félkupolákkal díszített íves ablakok tetejét.
A központi freskón, Körösfői-Kriesch Aladár munkáján, a Hódolat Hungáriának címűn a jobb oldali nőalakot Brandenburgi Katalinról, a városnak szabad királyi címet adó fejedelem, Bethlen Gábor második feleségéről mintázta a művész. És ott van Teleki Sámuel is, mint a kompozíció egyik szereplője.
És bizonyára azt sem tudják sokan, hogy az előcsarnok Székely mesemondás freskóján a kék ruhás nőalakot Körösfői Bernády György feleségéről, Madarász Erzsébetről mintázta, s ott van mellette a főpolgármester fogadott leánya, Margit is.
A hálás közönség örömmel fogadta az előadó bejelentését, miszerint a következő előadáson még több érdekességet, kevésbé ismert információt kíván közzétenni.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
Egy személy súlyos, egy másik pedig enyhébb sérüléseket szenvedett, miután két autó ütközött össze hétfőn este a Maros megyei Zoltánon.
Azt kérdezi a Maros megyei prefektúra levélben az érintett önkormányzatoktól, hogy mennyi pénzzel tudnak beszállni a sótalanító berendezések megvásárlásába.
Koncertek, vásárok, borsétány, szórakoztató- és gyermekprogramok várják mindazokat, akik Marosvásárhelyen töltik a hétvégét, és bekapcsolódnak a 28. alkalommal megszervezett városnapokba.
A közösségi stabilitást és az etnikai együttműködés modelljét akarja megbontani az a politikai alapú döntés, amellyel Soós Zoltán polgármestert, immár másodszor is felfüggesztették hatvan napra – áll a marosvásárhelyi és a megyei RMDSZ közleményében.
Állatkínzás és illegális fegyverhasználat megalapozott gyanújával vettek őrizetbe egy férfit Marosvásárhelyen.
Robbanás volt egy szászrégeni lakásban pénteken délelőtt. Egy személy súlyosan megsérült, a helyszínre nagy erőkkel vonultak ki a tűzoltóegységek.
A marosvásárhelyi és a Maros megyei önkormányzat is egy-egy ivóvízszállításra alkalmas tartálykocsit vásárol, saját költségvetéséből, amelyet átad használatba a megyei katasztrófavédelemnek (ISU).
szóljon hozzá!