Ezzel a címmel tartott vetített képes előadást Balás Árpád nyugalmazott földrajztanár a kövesdombi unitárius templom Bözödi György-termében, telt ház előtt.
2014. május 11., 19:192014. május 11., 19:19
Balás Árpád neve nem ismeretlen a vásárhelyiek előtt, hiszen szerző- és tanártársával, Fodor Sándor (S) történelemtanárral ők voltak az elsők a rendszerváltozás után, akik a millecentenárium évében, negyedszázaddal az utolsó (1972-ben megjelent) útikönyv után magyar nyelven megírt, a városról szóló útikönyvet készítettek. A várost 13 séta útvonalán, térképes és fotográfiai mellékletekkel ismertették, felsorakoztatva a legjelentősebb épületeket, intézményeket, bemutatva azok történetét, építésének és rendeltetésének folyamatát a történelem során.
Azért választotta a kissé furcsa címet – indokolta pénteki előadása elején –, mert feltételezi, hogy sokan a várost járva nem is tudják, milyen értékek mellett haladnak el nap mint nap. Nos, pontosan a már említett útikönyvük (Marosvásárhelyi útikalauz – Impress Kiadó, 1996, szerzők Fodor Sándor S. és Balás Árpád) cáfolja az előadó vélekedését. Nagyon sokan ennek az útikönyvnek alapján ismerték meg saját városukat, fedezték fel azokat a történelmi, építészeti értékeket, amelyekre minden vásárhelyi büszke lehet. A megjelenést követően gyakran lehetett látni vásárhelyi polgárokat, akik e könyvvel a kezükben ismerkedtek a város nevezetességeivel.
Előadása során viszont valóban adott olyan információkat, amelyek a könyvben nem szerepelnek, s vásárhelyi körökben sem általánosan ismertek. Azt például kevesen tudják, hogy Kossuth Lajos volt a város első díszpolgára. Még 1893-ban választották meg, s alig egy évre rá Kossuth-szobor állítását határozta el a város, amely 1899-re el is készült (alig húsz év múltán román szélsőségesek döntötték le a Bem-szoborral együtt).
De az sem közismert tény, hogy a Bodor Péter zenélő kútjának (amelynek visszaállítására 2007 óta tanácsi határozat van, ám a visszaállítást magát már hét éve hiába várja a város lakossága) fedelét borító fémlemezek nem tűntek el az 1911-es lebontása után – ma is ott vannak a Kultúrpalota homlokzatán, Dósa Elek, Teleki Sámuel, Bolyai Farkas, Bolyai János, Mentovich Ferenc és Petelei István domborműves portréi alatt, azok fedik a kiugró, félkupolákkal díszített íves ablakok tetejét.
A központi freskón, Körösfői-Kriesch Aladár munkáján, a Hódolat Hungáriának címűn a jobb oldali nőalakot Brandenburgi Katalinról, a városnak szabad királyi címet adó fejedelem, Bethlen Gábor második feleségéről mintázta a művész. És ott van Teleki Sámuel is, mint a kompozíció egyik szereplője.
És bizonyára azt sem tudják sokan, hogy az előcsarnok Székely mesemondás freskóján a kék ruhás nőalakot Körösfői Bernády György feleségéről, Madarász Erzsébetről mintázta, s ott van mellette a főpolgármester fogadott leánya, Margit is.
A hálás közönség örömmel fogadta az előadó bejelentését, miszerint a következő előadáson még több érdekességet, kevésbé ismert információt kíván közzétenni.
A kerékpározók közlekedési kihágásai okozták a legtöbb balesetet, de ezek jártak a legkevesebb halálos áldozattal. Maros megyében viszont számos halálos kimenetelű közúti baleset történt. Sajtóeseményen ismertették a számokat a hatóságok képviselői.
Külföldről behozott autók és alkatrészek kereskedésével, valamint biztosítótársaságok átverésével vádoltak meg egy Maros megyei rendőrt, akit őrizetbe is vettek a korrupcióellenes igazgatóság felügyelői.
Nem lesz többé lezárva és sétálásnak fenntartva Marosvásárhelyen az Enescu utca, miután a rendőrség visszavonta korábbi határozatát. A városháza elégedetlen.
Fából készült lakóház gyulladt ki hétfőn délután Somostelkén, a lángok az épület 70 négyzetméternyi felületén terjedtek szét – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Wittner Mária a magyar jellem nagyasszonya volt, aki soha nem első, hanem mindig önmaga akart lenni, soha nem önmagáért, hanem az Istenben és hazában hívő magyar társaiért – hangoztatta Kövér László szombaton Marosvásárhelyen.
Fizi Miska bácsinak szólítják az ovisok Strausz Róbert bábszínészt, aki egy személygépjárműben hozza-viszi a kis mellényes bábfigura világát Magyarország és Románia között. Marosvásárhelyen mutatta be nekünk Fizi Miskát, és rajta keresztül önmagát.
Jótékonysági néptáncgálát szervez Kupás Sándor és családja megsegítésére a marosvásárhelyi amatőr néptáncmozgalom november 6-án 19 órától a Maros Művészegyüttes előadótermében.
Idén is megteremtik az ünnepi hangulatot Marosvásárhelyen a Színház téren december 5–31. között. A karácsonyi vásárt ugyanazok szervezik idén is, akik az elmúlt évben, és azt is megtudtuk, mennyit szán erre a polgármesteri hivatal.
Hatalmas lángok csaptak fel egy épületben Szászrégenben, amelyben raktár, autószerelő-műhely és lakrész is ki volt alakítva. A lángok megfékezésén számos tűzoltó dolgozott, a hétfőn éjszaka kigyulladt épületnek sikerült egy részét megmenteni.
Szombaton 16 óráig lezárják a 15-ös jelzésű (E578), Marosvásárhely és Kolozsvár közötti országút Maroskece-közeli (15. és 23. kilométer között) szakaszát.
szóljon hozzá!