Az elmúlt évet értékelve a Nemzeti vezérigazgatója, Gáspárik Attila elmondta, a kidolgozott terveket, a vállalásokat nagyrészt sikerült teljesíteniük, többek közt ezt bizonyítja az egyre emelkedő nézőszám is. Az „elmart” marosvásárhelyi közönség kezd visszatérni a színházhoz – állítja a Tompa Miklós Társulat művészeti vezetője, Keresztes Attila is.
2012. december 18., 15:372012. december 18., 15:37
2012. december 18., 15:442012. december 18., 15:44
A Tompa Miklós Társulatnak tizenegy bemutatója volt idén, három magyarországi vendégrendező és nyolc hazai rendező hozzájárulásával, és egy-egy előadással megünnepelte a színház a magyar dráma napját, illetve a Caragiale-évet – összegezte a társulat eredményeit a színház vezérigazgatója, Gáspárik Attila.
Nemzeti a Nemzetiben, de nem politikai alapon
Kiemelte, idén több kiszállásra, vendégjátékra is volt alkalmuk, a társulat több olyan településen is vendégszerepelt, ahol régóta nem voltak, például Dicsőszentmártonban, Brassóban, Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön, de voltak Debrecenben, Varsóban és a budapesti Nemzeti Színházban is. „1957 óta nem történt olyan, hogy a marosvásárhelyi színház fellépjen a budapesti Nemzetiben. 1957-ben a forradalom után vitték ki a Székely Színházat a Nemzetibe fellépni, idén azonban nem politikai, hanem szakmai alapon kaptunk meghívást oda” – értékelte a különleges vendégszereplést Gáspárik, aki hozzátette, a marosvásárhelyi színház csak olyan kiszállásokra vállalkozott és vállalkozik a jövőben is, ha a körülmények adottak, és nem csorbítják az előadást. „Valamennyi kiszállásunkkal, vendégszereplésünkkel és fesztiváli jelenlétünkkel, azt a már korábban is jelzett szándékunkat hangsúlyoztuk, miszerint Erdély és Székelyföld Nemzeti Színházává szeretnénk válni” – tette hozzá a vezérigazgató.
36 ezren voltak már idén a magyar társulat előadásain
Az évet a nézőszámok emelkedése miatt is pozitívan értékelik. Gáspárik Attila elmondta, ebben a színházban szokás volt, hogy egy húszlejes jegyet eladnak nyilvánosan, majd hátul eltépnek húsz egylejest, csak hogy legyen nézőközönség. A színház online jegyértékesítésre és kibocsátásra való áttérésével azonban erre már nincs lehetőség, és a nézőszámról pontos nyilvántartás is készül: 2012. december 13-ig a két társulat előadásaira összesen 54 560 ember gyűlt be. Összehasonlításképpen a Tompa Miklós Társulat statisztikáit ismertette a vezérigazgató, elmondta, a 2005–2006-os évben 14 ezer ember, a 2006–2007-es évadban már csak tízezer látogató volt, a 2007–2008-as évadban 12 ezren, a 2009–2010-es évadban 13 ezeren látogatták a társulat előadásait. A 2010–2011-es évben már 24 ezer látogatót számláltak, az idei évben december 13-áig pedig már 36 ezren voltak a társulat előadásain, Gáspárik szerint ez év végéig még növekszik egy ezressel: a hónap második felében sorra kerülő előadások, valamint az új bemutató nézőszámával.
Gáspárik Attila az elmúlt év sarokszámait pozitívan értékelte, nehezményezte azonban, hogy már december közepén járunk, de még nincs 2013-ra költségvetése a színháznak, hiszen a finanszírozást biztosító szaktárca költségvetését sem fogadták még el.