Fotó: Jancsó László
Megtette javaslatait a Hargita megyei kórházak besorolására a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság. Ez új finanszírozási rendszert is feltételez, a júniusban megkötendő idei finanszírozási szerződéseket a bejelentések szerint már a besorolások alapján fogják megkötni.
2011. május 10., 17:402011. május 10., 17:40
2011. május 10., 19:062011. május 10., 19:06
Egyes osztályok ügyeletei vonalain javítani kell a megyei kórházban
Kedden küldte el az egészségügyi minisztériumba a kórházak besorolására tett javaslatait a Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság. Mint ismeretes, a szaktárca új osztályozási rendszer állított fel a kórházak számára, amely a júniusban megkötendő finanszírozási szerződések alapjául is szolgál majd.
Az ötös kategóriát a korlátozott kompetenciájú kórházak számára hozták létre, amelyek a krónikus betegek ellátásával foglalkoznak, vagy pedig egy szakterületen tevékenykednek. A négyes az alapkompetenciájú, egy adott adminisztratív területi egységen belül tevékenységet kifejtő, kevésbé bonyolult eseteket megoldó kórházak kategóriája, a hármas csoportba pedig a közepes kompetenciájú, egy-egy megye lakosságát kiszolgáló kórházak kerülnek, amelyek időnként más megyebeli betegeket is ellátnak, és közepes komplexitású eseteket kezelnek. A kettes a magas kompetenciájú kórházak kategóriája, amelyek megyéjük lakossága mellett rendszeresen gyógyítanak más megyebeli betegeket is, magas színvonalú felszereltséggel és szakembergárdával rendelkeznek, magas komplexitású orvosi szolgáltatásokat nyújtanak. Az egyes kategóriába a regionális, magas felszereltséggel ellátott és magas képzettségű szakemberekkel dolgozó kórházakat sorolják, amelyek komplex eseteket oldanak meg, magas színvonalon.
A Hargita Megyei Közegészségügyi Igazgatóság vezetője, Tar Gyöngyi elmondta, a kórházak vezetői önértékelést kellett összeállítsanak intézményükről, és igényelniük kellett valamelyik kategóriába való besorolásukat. Az önértékelés során az igazgatók felsorolták, hogy a kórház milyen szerkezeti felépítéssel rendelkezik, milyen személyzeti struktúrája, ügyeleti rendszere van, milyen vizsgálati eszközökkel, műszerekkel rendelkezik, és néhány betegforgalmi mutatót is mellékelni kellett. Ezen önértékelés áttekintése nyomán tett javaslatot a minisztériumnak az adott kórház besorolásáról a közegészségügyi igazgatóság.
Tar Gyöngyi tájékoztatott, a tölgyesi kórház esetében a ötös kategóriába való besorolást javasolták, és a kórház is ezt igényelte, mivel ez az egészségügyi intézmény egy szakterületen tevékenykedik, nem folyik ott egyetemi képzés.
Négyes besorolást igényelt és javaslatilag meg is kapta ezt a maroshévízi és a gyergyószentmiklósi kórház. Tar Gyöngyi elmondta, a gyergyószentmiklósi kórház nem kerülhetett a hármas besorolásba, mert hiányoznak a szerkezetéből egyes osztályok (így nefrológia és onkológia) és ügyeleti vonalak is. Bár jó a bevándorló betegforgalma, a hotelkörülmények és a műszerezettsége is a gyergyószentmiklósi kórháznak, az osztályok és ügyeleti vonal hiányosságai miatt nem kerülhetett a hármas kategóriába – mutatta be Tar Gyöngyi.
Közölte, a székelyudvarhelyi kórház számára ideiglenes jelleggel a 3-as besorolást javasolták. Azért ideiglenesen, mert hiányzik két osztály, az onkológia és a nefrológia, valamint néhány ügyeleti vonalat is meg kell szervezni – mutatta be az igazgató. Elmondta, a kórház vállalta, hogy az év végéig rendezi ezeket a hiányosságokat. Tar Gyöngyi szerint már el is kezdték a két szükséges osztály létrehozásának folyamatát Székelyudvarhelyen, az ügyeleti vonalakat pedig meg lehet oldani, akár úgy is, hogy más kórházakból vagy rendelőkből járjanak be szakemberek ügyeletezni. Így valószínűleg meg fogja kapni a hármas besorolást a székelyudvarhelyi kórház.
Ha a hármas kategória kevesebb finanszírozást fog jelenteni, akkor lehetséges, hogy nem lesz elég a pénz a jelenlegi stuktúra fenntartására – mondta a megyei kórház vezetője
A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház nem tett javaslatot, a közegészségügyi igazgatóság pedig a hármas kategóriába való besorolását javasolta – közölte Tar Gyöngyi. Az igazgató elmondta, bár a megyebeli kórházak közül ez utóbbinak van a legtöbb olyan adottsága, amely közelít a kettes kategória követelményeihez, ezt mégsem lehetett javasolni esetében. Egyrészt azért, mert alacsony a más megyéből ideáramló betegek száma, másrészt pedig rendezni kell az ügyeleti vonalak helyzetét, a hármas besoroláshoz is vállalást kellett aláírjon a kórház arra vonatkozóan, hogy olyan ügyeleteket létesít mindenhol, amelyekben végig a kórházban tartózkodik az orvos. A kettes kategóriához ugyanakkor egyetemi oktató központnak is kell lenni, ez a kitétel azonban értelmezhető a besorolásra vonatkozó jogszabályban, nem tiszta, hogy a csíkszeredai kórházban folyó családorvosi rezidensképzés például teljesíti-e ezt a feltételt.
Demeter Ferenc, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház menedzsere úgy vélte, hogy ha javukra értelmezik is az oktatásra vonatkozó kitételt, akkor sem kaphattak volna a kettes besorolásra javaslatot, hisz nem teljesíti a kórház a húsz százaléknál több, megyén kívüli betegre vonatkozó kritériumot. „Nagyon kevés hiányzott ahhoz, hogy meglehessen a kettes kategóriába való besorolás” – mondta Demeter Ferenc. Rámutatott, ez azt is jelenti, hogy a kórház adottságai meghaladják a hármas kategória kritériumait, ez pedig azt is jelentheti, hogy nyugodtan leépíthetnek olyan struktúrákat, amelyek ehhez a kategóriához nem szükségesek. Ha a finanszírozás alacsonyabb lesz, nekünk pedig olyan adottságaink vannak, amelyek meghaladják a keretet, ami alapján finanszíroznak és amelyek költségesek, akkor lehet, hogy ezektől meg kell majd válni – mondta a menedzser. Aláhúzta, ily módon az új osztályozási rendszer kontraproduktív is lehet, és ahelyett, hogy fejlesztésre sarkaljon, leépítésekre kényszerülhetnek.
Az új osztályozási rendszer keretébe való besorolás igénylését a kórházak vezetői mellett azok fenntartóinak is láttamozniuk kell. A gyergyószentmiklósi, székelyudvarhelyi és maroshévízi kórházak esetében a helyi önkormányzatok láttamozták az önértékelést. A tölgyesi és a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a megyei tanácshoz tartozik, Borboly Csaba tanácselnök tájékoztatása szerint a megyei önkormányzat is megadta a jóváhagyását.
A kórházak besorolásában a végső szó az egészségügyi minisztériumé, a közegészségügyi igazgatóság által tett javaslatokat a szaktárca fogja jóváhagyni.
Péntek óta küzdenek az avartűzzel a tűzoltók a Gyergyóhollóhoz tartozó Hollósarka településen. Az utolsó tűzfészkek felszámolását szombat reggel folytatták.
Vízkorlátozást helyezett kilátásba a gyergyói vízszolgáltató vállalat, amennyiben Gyergyóújfaluban és Gyergyóalfaluban nem sikerül csökkenteni a vízfogyasztást.
Tudományos konferenciával emlékeznek meg az ereklyés országzászló mozgalom százéves évfordulójáról Maroshévízen. A rendezvény az országzászlók, világháborús emlékművek, katonai temetők és nemzeti emlékhelyek témakörét járja körül.
Idén is csatlakozik az Erdővidék Múzeuma a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozathoz. A tavalyi nagy sikerű gyógynövényes tematikát követve az idei program középpontjában ismét az erdővidéki gyógynövények és azok felhasználása áll.
Több mint 14 millió lejes beruházás küszöbén áll a gyergyószentmiklósi kórház, miután újabb uniós támogatást nyert el. Erről kedden reggel tartottak rendkívüli tanácsülést a városban, ahol egyhangúlag szavazták meg a költségvetés módosítását.
A Gyergyói-medence két településén is vidám falunapok zajlanak a héten. Gyergyóújfalu már pár napja belekezdett az ünneplésbe, Güdücön pedig július első hétvégéjén tartják a hagyományos búcsús rendezvényt.
A Figura Stúdió Színház 40. évadának célját nem egy megemlékezés képezte, hanem a múlt, a jelen és jövőbeli alternatívák bemutatása. A különleges év után érdekesnek ígérkezik a következő is. Jön a Kollokvium, és Bocsárdi László visszatér rendezőként.
Ditró és Orotva, valamint Gyergyócsomafalva is színes falunapi programokkal várja a helyieket és az odalátogatókat a hétvégén. A rendezvénysorozatokban közös, hogy minden korosztálynak kínálnak kikapcsolódási lehetőséget.
Gyergyóremete községben is megjelent az afrikai sertéspestis, ezért több sürgős és szigorú intézkedést vezettek be a betegség terjedésének megelőzése érdekében – tájékoztatott a helyi polgármesteri hivatal.
A gyergyószentmiklósi Virág lakónegyed déli részének teljes megújítását célozza az a pályázat, amelyhez az előtanulmányt keddi ülésén fogadta el a képviselő-testület. Szabálytalanul épített garázsok bontására is számítani kell.
szóljon hozzá!