A gazdálkodásban a traktorok átveszik az igavonók szerepét. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Drasztikusan csökkent a lóállomány Hargita megyében az elmúlt években, a mezőgazdasági gépek folyamatosan veszik át az igavonók helyét. Tavaly fertőző betegség nem tizedelte az állományt, de 2019-ben öt megbetegedés is történt, ezért fontos az évente kötelező vérvizsgálat és oltás a lovak esetében.
2021. február 16., 22:002021. február 16., 22:00
Évről évre csökken a lóállomány Hargita megyében – jelezte érdeklődésünkre Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Íme a makacs tények: míg 2009-ben több mint 25 ezer lovat tartottak nyilván, 2021 februárjában már csak közel 11 ezer ló van a megyében.
– árulta el tapasztalatait a főállatorvos.
A Gyergyói-medencében is mind kevesebb a ló, Gyergyószentmiklóson 350 állat szerepel a nyilvántartásban. „A tapasztalat az, hogy a gépesítés miatt
– tette hozzá Gáll József körzeti állatorvos.
A lovakra két betegség jelent veszélyt, a fertőző kevésvérűség és a lépfene. Ezért minden évben kötelező az állatokat vérvizsgálatra vinni és beoltatni lépfene ellen. A betegség emberre nem terjed, a lovat levághatják, húsa fogyasztható. Ha beteg állatot azonosítanak, akkor minden három hónapban újabb vérvizsgálatot kell végezni az adott település teljes lóállományán mindaddig, amíg felszámolódik a fertőzés. „Tavaly Hargita megyében nem volt kevésvérűséggel fertőzött ló, ellenben 2019-ben elszórtan mindhárom térségben voltak beteg állatok, összesen öt. Az állatokat levágták és a gazdákat kártalanították” – ismertette Ladó Zsolt.
Kezdődik a lovak éves kötelező szűrése
A lovak fertőző kevésvérűségét kiszűrő vérvizsgálata évente kötelező. Gyergyószentmiklóson a Nicolae Bălcescu utca 36. szám alatti körzeti állatorvosi rendelőben február 18–20. között 8-tól 15 óráig várják a lótartó gazdákat az állataikkal együtt. Borzonton február 18-án, Gyergyóalfaluban február 19-én és 20-án, Gyergyószárhegyen pedig a hónap utolsó hétvégéjén végzik el a lovak vizsgálatát és lépfene elleni oltását. Gyergyószentmiklóson pótlás is lesz március 5-én és 6-án.
Április végén, május elején nagy májusi cserebogár-rajzásnak lehettünk szemtanúi. Jó tudni azonban, hogy nem ártalmatlan rovarokról beszélünk: nagy károkat okoznak a mező- és erdőgazdaságokban egyaránt.
Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni bánásmód „jó gyakorlatának modellje” – jelentette ki az elnökválasztás második fordulóba jutott két jelölt csütörtök esti tévévitáján Nicușor Dan.
Egyre gyakoribbak a forgalmi dugók Székelyudvarhelyen, amelyek az elmúlt napokban tovább fokozódtak. A kora reggeli és délutáni órákban rendre csúcsosodó forgalmi nehézségeket több, párhuzamosan zajló infrastrukturális fejlesztés okozza.
A Gyulafehérvári Caritas katolikus segélyszervezet számára május az ápolók hónapja, amikor kiemelt figyelem irányul azokra, akik nap mint nap mások testi-lelki jólétéért dolgoznak. Ennek keretében rendezték meg az Ápolók konferenciáját.
Az elnökválasztás második fordulójába került két jelölt, George Simion (AUR) és Nicușor Dan (independent) csütörtök este először vitáznak a tévékamerák előtt.
Robert Francis Prevost amerikai bíborost választották meg a katolikus egyház új fejének, aki XIV. Leó pápa néven fog szolgálni.
Fogy a levegő a bűncselekmények elkövetői körül: a modern technológiákkal a rendőrség egyre könnyebben azonosítja őket. A Hargita megyei rendőrségen bemutattak pár kriminalisztikai módszert, amellyel például a lemosott vért is fel tudják fedni.
Jégesőbe forduló vihar vonult végig és okozott károkat Udvarhelyszék több településén, köztük Székelyudvarhelyen és Szentegyházán is. A mintegy tíz percen keresztül hulló jég megállt az utcákon, a fákban, termésben is kárt tett.
A sok lehetséges megoldás közül már csak kettő maradt. Mert így szavazott a többség.
szóljon hozzá!