A gazdálkodásban a traktorok átveszik az igavonók szerepét. Képünk illusztráció
Fotó: Beliczay László
Drasztikusan csökkent a lóállomány Hargita megyében az elmúlt években, a mezőgazdasági gépek folyamatosan veszik át az igavonók helyét. Tavaly fertőző betegség nem tizedelte az állományt, de 2019-ben öt megbetegedés is történt, ezért fontos az évente kötelező vérvizsgálat és oltás a lovak esetében.
2021. február 16., 22:002021. február 16., 22:00
Évről évre csökken a lóállomány Hargita megyében – jelezte érdeklődésünkre Ladó Zsolt, a Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság vezetője. Íme a makacs tények: míg 2009-ben több mint 25 ezer lovat tartottak nyilván, 2021 februárjában már csak közel 11 ezer ló van a megyében.
– árulta el tapasztalatait a főállatorvos.
A Gyergyói-medencében is mind kevesebb a ló, Gyergyószentmiklóson 350 állat szerepel a nyilvántartásban. „A tapasztalat az, hogy a gépesítés miatt
– tette hozzá Gáll József körzeti állatorvos.
A lovakra két betegség jelent veszélyt, a fertőző kevésvérűség és a lépfene. Ezért minden évben kötelező az állatokat vérvizsgálatra vinni és beoltatni lépfene ellen. A betegség emberre nem terjed, a lovat levághatják, húsa fogyasztható. Ha beteg állatot azonosítanak, akkor minden három hónapban újabb vérvizsgálatot kell végezni az adott település teljes lóállományán mindaddig, amíg felszámolódik a fertőzés. „Tavaly Hargita megyében nem volt kevésvérűséggel fertőzött ló, ellenben 2019-ben elszórtan mindhárom térségben voltak beteg állatok, összesen öt. Az állatokat levágták és a gazdákat kártalanították” – ismertette Ladó Zsolt.
Kezdődik a lovak éves kötelező szűrése
A lovak fertőző kevésvérűségét kiszűrő vérvizsgálata évente kötelező. Gyergyószentmiklóson a Nicolae Bălcescu utca 36. szám alatti körzeti állatorvosi rendelőben február 18–20. között 8-tól 15 óráig várják a lótartó gazdákat az állataikkal együtt. Borzonton február 18-án, Gyergyóalfaluban február 19-én és 20-án, Gyergyószárhegyen pedig a hónap utolsó hétvégéjén végzik el a lovak vizsgálatát és lépfene elleni oltását. Gyergyószentmiklóson pótlás is lesz március 5-én és 6-án.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
szóljon hozzá!