Fotó: Kristó Róbert
Idén már nem hirdetik meg több alkalommal a félig önellátó gazdaságok számára a 141-es pályázatot. Az eddig benyújtott nagyszámú pályázat következtében az őszre tervezett kiírást jövő év elejére halasztották. Az immár négy kiírást megért pályázat egyértelműen a legnagyobb népszerűségnek örvend a gazdák körében. Van azonban, aki úgy véli: a gazdák a pályázat benyújtásával egy időben bejegyzett vállalkozásaik miatt nehéz helyzetbe kerülnek. Tevékenységük megadóztatása ellehetetleníti munkájukat.
2011. július 28., 17:002011. július 28., 17:00
2011. július 28., 17:332011. július 28., 17:33
Cégbejegyzéssel jár a sikeres pályázat
A székelyföldi gazdák körében a legnagyobb népszerűségnek egyértelműen a 141-es pályázat örvend, amely a félig önellátó gazdaságokat támogatja. Ahhoz, hogy valaki részt vegyen ezen a kiíráson, nem kell túl sok feltételt teljesítenie, éppen ezzel is magyarázható a nagy érdeklődés. Az a gazda, akinek gazdasága üzemmérete eléri a legalább két UDE-t, egy üzleti terv elkészítése után dokumentációt állíthat össze, amellyel részt vehet a pályázati kiíráson. Pozitív elbírálás esetén a gazda évi 1500 euró vissza nem téritendő támogatást kap öt évig.
A megyében az eddigi négy kiírás keretében 2050 kérést nyújtottak be, melyek közül 1752 pályázatot bíráltak el kedvezően. Székelykeresztúr környékéről 193, míg Székelyudvarhely körzetéből 569 pályázatot adtak le. A június 30-án zárult kiírásra a megyéből 415 pályázatot iktattak, ezek közül 132 kérés Udvarhely és Keresztúr körzetéből érkezett a vidékfejlesztési osztályra. A Csíki-mendecében a legutóbbi kiírás alkalmával összesen 132 gazdálkodó állította össze a pályázathoz szükséges dokumentációt. A félig önellátó gazdaságok számára kiírt pályázatra Csíkból eddig összesen 585 ügycsomót regisztráltak a négy pályázati ciklus alkalmával.
A júniusi kiírás keretében országosan összesen 14 000 pályázat kaphat támogatást, ezzel szemben 28 000-en kérvényezték az 1500 eurós támogatást – tudtuk meg Török Jenőtől, a Hargita Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság vezetőjétől. Az igazgató szerint éppen ezzel a nagyszámú kéréssel magyarázható az, hogy az őszi kiírást jövőre halasztották. Török Jenő szerint az lenne jó, ha a most benyújtott dokumentációkkal a jövő évi pályázaton is részt lehetne venni, vagy ha az idei kiírásra szánt keretösszeget növelnék. Meglátása szerint pluszterhet jelent majd a gazdáknak, ha jövőre egy újabb dokumentációt kell összeállítaniuk.
Vasile Juravle, a Hargita megyei vidékfejlesztési osztály vezetője szerint is csak a beérkezett nagyszámú pályázattal magyarázható az őszi kiírás elhalasztása. Kérdésünkre rámutatott: a megyében négy személy feladata, hogy a pályázati dokumentációkat átnézze, illetve a gazdák területein elvégezze a helyszíni ellenőrzéseket. A szakember egyben arra is felhívta a gazdák figyelmét, hogy a 141-es intézkedés keretében még csak egy alkalommal írják ki a pályázatot.
A vállalkozás bejegyzése nehezíti a gazdák életét
Nem az a probléma, hogy elhalasztottak most egy kiírást, sokkal nagyobb gondot okoz az, hogy a pénzügyi támogatás meghatározó részét nem a gazdaság fejlesztésére, hanem adókra, járulékokra kell költeniük a gazdáknak – fogalmazott megkeresésünkre Sebestyén Csaba, az RMGE elnöke. Azzal, hogy a termelőknek egyéni vállalkozást kell bejegyezniük, a támogatás egy részét el is veszítik. Ideje lenne már megérteni, hogy a mezőgazdasággal való foglalkozás egy életforma, a vidéki gazdaságok hanyatlása és felszámolása egyenesen társadalmi katasztrófához vezet – hangsúlyozta. Sebestyén Csaba szerint ez a támogatás egy csepp a tengerben, de élni kell vele, és minden olyan támogatást ki kell használni, amit az Unió ad.
Az esőzések miatt szerdától több napra leállították a Korond-patak ideiglenes elterelésével kapcsolatos munkálatokat a parajdi sóbányánál – közölte Hargita megye prefektusa.
Előbb az étkező turistákat kergette el a tányérok mellől, majd a kiérkező hatóságokra is rárontott az a fiatal medve, amelyet szerdán délben kénytelenek voltak kilőni a vadászok egy zeteváraljai panzió udvarán.
Jövőre elkezdődhet a Harvíz Rt. vízhálózattal kapcsolatos udvarhelyszéki nagyberuházása, több mint 40 millió lejre növeli a város az EU-s beruházások önrészének biztosítására szánt hitelvonalát – derült ki a székelyudvarhelyi képviselők ülésén.
A Korond-patak elterelésével kapcsolatos munka kritikusabb része lassan befejeződik, ám így is tizennyolc napos késéssel számol a kivitelező. A sóbányánál egyébként kisebb földmozgásokat is érzékeltek a berendezések.
A helyi vészhelyzeti bizottság újabb harminc nappal, augusztus 8-ig meghosszabbította a vészhelyzetet Parajdon – számolt be kedden a Hargita megyei prefektusi hivatal.
Huszonkilencedik alkalommal tartják meg a Székelyföldi Tánctábort július végén Felsősófalván.
Két autó ütközött Fenyéden vasárnap délután. A balesetben hárman sérültek meg, egyiküket helikopterrel szállították el a marosvásárhelyi kórházba.
Megnyílt a Szentegyháza Gyöngye jogutóda, a Termál Liget strand, miután a helyi önkormányzat peres úton visszaszerezte a létesítményt.
A vízzel feltelt és részben már beszakadt sóbánya kockázatelemzését, illetve egy új bánya megnyitásáig tartó támogatásrendszer kidolgozását követelték a tüntetők szombaton Parajdon. A tömeg a kultúrháztól indulva vonult a Salrom székhelyéig.
Kórházba szállították pénteken délután azt a férfit, aki motoros balesetet szenvedett Korond és Farkaslaka között.
szóljon hozzá!