Előfizetőkre vagy külsős befektetőkre van szükség a nyomtatott sajtó megmaradásához
Fotó: László Ildikó
Megoszlottak a vélemények a székelyföldi magyar nyomtatott sajtó fenntarthatóságát illetően az Udvarhely Napok részeként megszervezett szombati kerekasztal-beszélgetésen, amelyen szerkesztőségünket is kérdezték a témáról. Az viszont biztos, hogy ingyen képtelenség tartalmat előállítani.
2023. június 25., 21:062023. június 25., 21:06
2023. június 25., 21:072023. június 25., 21:07
A helyi sajtó helyzetéről és jövőjéről szervezett kerekasztal-beszélgetést a hétvégén – az ErGo Egyesület kezdeményezésére – a Hargita Business Center (HBC), illetve a Mathias Corvinus Collegium. A téma érdekesnek bizonyult, hiszen a meghívottakon kívül is bőven volt, akit köszöntsön Szakács-Paál István, az inkubátorház vezetője, illetve Ilyés Szabolcs, az esemény moderátora.
A bemutatkozásokat Lőrincz Csaba Levente, a Hargita Népe lapmenedzsere kezdte, aki elmondta: kiadványuk 8900 példányban jelenik meg, amelyből Udvarhelyen nagyjából 1500 lapot értékesítenek.
Lőrincz Csaba Levente, a Hargita Népe lapmenedzsere
Fotó: László Ildikó
A terjesztést elsősorban az nehezíti a zónában, hogy számos kisebb település van, amelyekre nehezen jutnak el: egyszerűen gazdaságilag nem éri meg mindenhová kiszállítani a napilapot. Lőrincz derűlátóan kijelentette: úgy érzi, van jövője a magyar nyelvű nyomtatott sajtónak Erdélyben.
Geréb László, a Heti Hírmondó hetilap tulajdonosa már nem volt ennyire optimista; ő arról beszélt, hogy egy véletlen folytán került be a média világába, ugyanakkor jelenleg nagyon erős kétségei vannak afelől, hogy gazdaságosan fenntartható a kiadványuk.
Geréb László, a Heti Hírmondó hetilap tulajdonosa
Fotó: László Ildikó
Ehhez szerinte mindenképp egy külsős támogatóra lenne szükségük. Úgy érzi, hogy
éppen ezért döntöttek úgy, hogy mindenkinek szól a kiadványuk.
Kozán István, a Székelyhon.ro főszerkesztője
Fotó: László Ildikó
Kozán István, a Székelyhon.ro főszerkesztője bemutatkozásában jelezte, 2006-tól dolgozik a sajtóban; ez idő alatt dolgozott főszerkesztői megbízatással a Hargita Népénél, a Csíki Hírlapnál, majd a Székelyhon napilapnál. Ő egyébként határozottan kijelentette, szerinte nincs jövőjük a papíralapú napilapoknak.
– fogalmazott.
Az uh.ro-t képviselő Pál Edit Éva főszerkesztő, bár csak az online sajtóban dolgozott karrierje folyamán, mégis úgy véli, van jövője a nyomtatott formában tálalt híreknek. Ezt szerinte az olvasói támogatásból működő külföldi lapok bizonyítják. Portáljuk kifejezetten az udvarhelyieknek szól, állítása szerint napi 10–15 ezer egyedi látogatójuk van.
Szőke László, a Székely Citrom lapkiadó-tulajdonosa és Pál Edit Éva, az uh.ro főszerkesztője
Fotó: László Ildikó
Szőke László, a nemrég alapított Székely Citrom lapkiadó-tulajdonosa arról beszélt, hogy többnyire a 40–50 év közöttiek olvassák a kéthetente megjelenő kiadványukat. Ő szintén úgy véli, hogy nem kell lemondani a nyomtatott sajtóról.
Szőke úgy véli, hogy meg kell találni azt a szűk réteget Székelyföldön, aki hajlandó nyomtatott sajtóterméket vásárolni, hiszen nagyon kevesen vannak a régióban, akik hajlandók tartósan előfizetni az online tartalmakért. Rámutatott,
Ők az eladott példányszámok felmérésének megbecsléséhez azt vették alapul, hogy hányan vásárolnak könyvet Székelyudvarhelyen. Pál Edit Éva szerint ez esetben olyan anyagokra van szükség, amelyek mélységükben közelítenek meg egy-egy-témát. Mindemellett szükség van arra is, hogy ez emberek jó része felismerje a nyomtatott termékek értékét, rájöjjenek, hogy például a közösségi háló nem maga az internet, nem egy média. Meg kell értetni mindenkivel, hogy miként készül egy cikk – emelte ki.
Fotó: László Ildikó
Kozán István arról beszélt, hogy egy hetente vagy kéthetente megjelenő kiadvány esetében nincs akkora nyomás a terjesztési hálózaton, hiszen a megjelenést követő másnap vagy akár harmadnap is eladható még a termék, amennyiben a kiadvány időtálló háttéranyagokra épít, nem pedig napi hírekre.
Geréb szerint gazdaságilag érdekes termék a nyomtatott kiadvány, hiszen nem feltétlenül azt kapja az olvasó, amire igénye van; előfordulhat ugyanis, hogy az olvasói igényekhez képest kissé másabb, gondolatébresztőbb tartalmakat közöl egy újság. Problémaként azonban felvetette, hogy ma már sok esetben ingyen hozzá lehet jutni az információkhoz, egy kiadvány összeállításánál viszont jelentős összeg kell a tartalomgyártáshoz, akárcsak a nyomtartásra és a terjesztésre is.
Fotó: László Ildikó
Ezt hangsúlyozta a későbbiekben Kozán is, aki szerint ezt mielőbb meg kell érteniük az olvasóknak.
Lőrincz ennek kapcsán úgy véli, hogy a nyomtatott sajtó üzemeltetését a megváltozott olvasói magatartáshoz kell igazítani – el kell menni az előfizetőkhöz, hiszen ők már nem jönnek a kiadókhoz.
Mindemellett a nyomdák hiányát is nehezítő körülményként említette.
Fotó: László Ildikó
Bár a Székelyhon napilap megszűnését követően több ezer előfizető kényszerült egyik hónapról a másikra „átigazolni” a Hargita Népéhez, Lőrincz Csaba Levente úgy fogalmazott: a Székelyhon megszűnése „nem a mi ügyünk”, így felületeiken nem is foglalkoztak a témával. Pál Edit Éva már nem volt ennyire rideg a Székelyhon napilap decemberi megszűnésével kapcsolatban; ő a szombati beszélgetésen azt mondta, még őket is megviselte lelkileg a nyomtatott kiadvány felszámolása, holott ők csak online felületen vannak jelen, tehát direkt módon nem hatott rájuk a térségi napilap eltűnése.
Ha nincsenek előfizetők, akkor külsős támogatásra van szükségük a sajtóorgánumoknak. Ilyés Szabolcs arra volt kíváncsi, hogy ez mennyire érződik a megjelent tartalmakon. Lőrincz Csaba Levente azt állította, hogy náluk nincsenek „megrendelt” cikkek a finanszírozóik részéről, ám
Többen furcsállották a jelenlévők közül, hogy ezen eseteket miért nem közlik a Hargita Népe hasábjain. Lőrincz erre csak annyit reagált, hogy nem a botránykeltés a céljuk, ráadásul fiatal kollégáik nem feltétlenül merik ezt a konfliktust felvállalni – utóbbit a tapasztalatlanság, illetve a megfelelő képzések hiányának számlájára írta.
Fotó: László Ildikó
Pál Edit Éva rámutatott, a lényeg az, hogy átlátható módon legyen kommunikálva a média támogatottsága, hiszen így nem érezheti magát átverve az olvasó. Ettől függetlenül szerinte nehezíti a helyzetet, hogy többségében egyirányból érkeznek a támogatások. Szőke szerint önmagában nem az a gond, hogy ki a külsős finanszírozó, hanem inkább az, hogy mennyire érvényesülnek az érdekei a közzétett tartalmakban.
Egy többszereplős médiapiac esetében a probléma azonban megoldódik, hiszen egy másik kiadó foglalkozni fog az adott esettel – érvelt Szőke.
Kozán István arra is kitért, hogy egy megírt cikknek – szóljon az bármiről is – két szempont közül legalább egynek meg kell felelnie: hasznosnak kell lennie az olvasó számára, vagy szórakoztató kell legyen, különben semmit nem ér.
Médiavállalkozásunk vízióját megfogalmazva kijelentette, a Székelyhon szakmai krédója: ami Székelyföldön történik, arról a Székelyhon valamilyen módon számoljon be. A Székelyhon főszerkesztője az esemény végén azt is felvetette, hogy
Lőrincz Csaba Levente az esemény zárásakor a mentorprogram fontosságát hangsúlyozta, hiszen tapasztalata szerint (amivel a jelenlévők is egyetértettek) egyre kevesebben vannak azok a pályakezdő újságírók, akik életpályamodellként tekintenek az újságírásra.
Politikai források szerint ügyvivő jelleggel Sorin Grindeanut bízta meg kedden a Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa a párt vezetésével.
Bejelentette kedden Marcel Ciolacu, hogy lemondott a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöki tisztségéről.
Több mint tízmillió lej értékű motorsport-beruházást jelentettek be kedden Csíkszeredában a városházán. A helyi beruházásból megvalósuló FIA-szabványos gokartpálya részeként egy szolgáltatóközpont is épül.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa kedden összeül, hogy átfogóan elemezze a párt elnökválasztás utáni helyzetét és meghatározza a következő lépéseket, Marcel Ciolacu pártelnök ugyanakkor be fogja jelenteni lemondását tisztségéből.
Medvét láttak Csíkszeredában és Sikaszóban is hétfőn este. A lakosságot Ro-Alert üzenetben értesítették a hatóságok.
Kedden kezdődik a negyedikesek országos képességfelmérője a román nyelv és irodalom tantárggyal.
Az RMDSZ készen áll a párbeszédre és a közös munkára Románia új elnökével – jelentette be hétfőn este Kelemen Hunor szövetségi elnök, miután Nicușor Dan telefonon köszönte meg neki a magyar választók támogatását.
Útlezárásra kell számítani kedden és szerdán a székelyudvarhelyi Villanytelep utca környékén – emiatt a buszok is más útvonalon közlekednek ezen a két napon.
A kitartó esőzés miatt hétfőn egyszerre négy szivattyút is beüzemeltek a parajdi sóbánya környékén, hogy megakadályozzák a víz újbóli behatolását a bányába.
Nicușor Dan megválasztott államfő szerint az lenne az ideális, ha a PSD, a PNL, az USR, az RMDSZ és a nemzeti kisebbségek közösen alakítanának kormányt.
1 hozzászólás