Lesz-e újságpapírra nyomtatott magyar szó Székelyföldön?

Lesz-e újságpapírra nyomtatott magyar szó Székelyföldön?

Előfizetőkre vagy külsős befektetőkre van szükség a nyomtatott sajtó megmaradásához

Fotó: László Ildikó

Megoszlottak a vélemények a székelyföldi magyar nyomtatott sajtó fenntarthatóságát illetően az Udvarhely Napok részeként megszervezett szombati kerekasztal-beszélgetésen, amelyen szerkesztőségünket is kérdezték a témáról. Az viszont biztos, hogy ingyen képtelenség tartalmat előállítani.

Fülöp-Székely Botond

2023. június 25., 21:062023. június 25., 21:06

2023. június 25., 21:072023. június 25., 21:07

A helyi sajtó helyzetéről és jövőjéről szervezett kerekasztal-beszélgetést a hétvégén – az ErGo Egyesület kezdeményezésére – a Hargita Business Center (HBC), illetve a Mathias Corvinus Collegium. A téma érdekesnek bizonyult, hiszen a meghívottakon kívül is bőven volt, akit köszöntsön Szakács-Paál István, az inkubátorház vezetője, illetve Ilyés Szabolcs, az esemény moderátora.

Mindenki másképp látja

A bemutatkozásokat Lőrincz Csaba Levente, a Hargita Népe lapmenedzsere kezdte, aki elmondta: kiadványuk 8900 példányban jelenik meg, amelyből Udvarhelyen nagyjából 1500 lapot értékesítenek.

Galéria

Lőrincz Csaba Levente, a Hargita Népe lapmenedzsere

Fotó: László Ildikó

A terjesztést elsősorban az nehezíti a zónában, hogy számos kisebb település van, amelyekre nehezen jutnak el: egyszerűen gazdaságilag nem éri meg mindenhová kiszállítani a napilapot. Lőrincz derűlátóan kijelentette: úgy érzi, van jövője a magyar nyelvű nyomtatott sajtónak Erdélyben.

Geréb László, a Heti Hírmondó hetilap tulajdonosa már nem volt ennyire optimista; ő arról beszélt, hogy egy véletlen folytán került be a média világába, ugyanakkor jelenleg nagyon erős kétségei vannak afelől, hogy gazdaságosan fenntartható a kiadványuk.

Galéria

Geréb László, a Heti Hírmondó hetilap tulajdonosa

Fotó: László Ildikó

Ehhez szerinte mindenképp egy külsős támogatóra lenne szükségük. Úgy érzi, hogy

már nem lehet olyan rést találni Székelyföldön a nyomtatott sajtó piacán, amit bárki megcélozhatna és garantálva lenne a fenntarthatóság,

éppen ezért döntöttek úgy, hogy mindenkinek szól a kiadványuk.

Galéria

Kozán István, a Székelyhon.ro főszerkesztője

Fotó: László Ildikó

Kozán István, a Székelyhon.ro főszerkesztője bemutatkozásában jelezte, 2006-tól dolgozik a sajtóban; ez idő alatt dolgozott főszerkesztői megbízatással a Hargita Népénél, a Csíki Hírlapnál, majd a Székelyhon napilapnál. Ő egyébként határozottan kijelentette, szerinte nincs jövőjük a papíralapú napilapoknak.

Idézet
Elkészíthetjük a világ legjobb közéleti napilapját, ha a terjesztést nem tudjuk megoldani minden településen, azaz ha a napilap reggel legkésőbb 8 óráig nincs az olvasó asztalán, akkor az a lapszám már idejétmúlt

– fogalmazott.

Az uh.ro-t képviselő Pál Edit Éva főszerkesztő, bár csak az online sajtóban dolgozott karrierje folyamán, mégis úgy véli, van jövője a nyomtatott formában tálalt híreknek. Ezt szerinte az olvasói támogatásból működő külföldi lapok bizonyítják. Portáljuk kifejezetten az udvarhelyieknek szól, állítása szerint napi 10–15 ezer egyedi látogatójuk van.

Galéria

Szőke László, a Székely Citrom lapkiadó-tulajdonosa és Pál Edit Éva, az uh.ro főszerkesztője

Fotó: László Ildikó

Szőke László, a nemrég alapított Székely Citrom lapkiadó-tulajdonosa arról beszélt, hogy többnyire a 40–50 év közöttiek olvassák a kéthetente megjelenő kiadványukat. Ő szintén úgy véli, hogy nem kell lemondani a nyomtatott sajtóról.

Terjesztők nélkül nem megy

Szőke úgy véli, hogy meg kell találni azt a szűk réteget Székelyföldön, aki hajlandó nyomtatott sajtóterméket vásárolni, hiszen nagyon kevesen vannak a régióban, akik hajlandók tartósan előfizetni az online tartalmakért. Rámutatott,

a tájékoztatásban és a hírversenyben sem tud részt venni egy papíralapú kiadvány – főleg a közösségi médiában megjelenő tartalmak miatt –, ezért a termék újrapozicionálására van szükség.

Ők az eladott példányszámok felmérésének megbecsléséhez azt vették alapul, hogy hányan vásárolnak könyvet Székelyudvarhelyen. Pál Edit Éva szerint ez esetben olyan anyagokra van szükség, amelyek mélységükben közelítenek meg egy-egy-témát. Mindemellett szükség van arra is, hogy ez emberek jó része felismerje a nyomtatott termékek értékét, rájöjjenek, hogy például a közösségi háló nem maga az internet, nem egy média. Meg kell értetni mindenkivel, hogy miként készül egy cikk – emelte ki.

Galéria

Fotó: László Ildikó

Kozán István arról beszélt, hogy egy hetente vagy kéthetente megjelenő kiadvány esetében nincs akkora nyomás a terjesztési hálózaton, hiszen a megjelenést követő másnap vagy akár harmadnap is eladható még a termék, amennyiben a kiadvány időtálló háttéranyagokra épít, nem pedig napi hírekre.

Geréb szerint gazdaságilag érdekes termék a nyomtatott kiadvány, hiszen nem feltétlenül azt kapja az olvasó, amire igénye van; előfordulhat ugyanis, hogy az olvasói igényekhez képest kissé másabb, gondolatébresztőbb tartalmakat közöl egy újság. Problémaként azonban felvetette, hogy ma már sok esetben ingyen hozzá lehet jutni az információkhoz, egy kiadvány összeállításánál viszont jelentős összeg kell a tartalomgyártáshoz, akárcsak a nyomtartásra és a terjesztésre is.

Galéria

Fotó: László Ildikó

Ezt hangsúlyozta a későbbiekben Kozán is, aki szerint ezt mielőbb meg kell érteniük az olvasóknak.

Idézet
Egy cikk elkészítéséhez többek között újságíróra, fotóriporterre, autóra, üzemanyagra, autóbiztosításra, jól felszerelt szerkesztőségre van szükség; ez pedig ugyebár nem kevés pénzbe kerül. Ha bemegyünk a közértbe, ott is fizetnünk kell egy kifliért, így van ez a hírekkel, cikkekkel is. Ezért is szurkolok az uh.ro-nak, amely Székelyföldön elsőként nemrég bevezette a fizetős tartalmakat.

Lőrincz ennek kapcsán úgy véli, hogy a nyomtatott sajtó üzemeltetését a megváltozott olvasói magatartáshoz kell igazítani – el kell menni az előfizetőkhöz, hiszen ők már nem jönnek a kiadókhoz.

Szerinte az erdélyi sajtót kisebbségi kérdésként kell kezelni, és így kell állami támogatásért folyamodni.

Mindemellett a nyomdák hiányát is nehezítő körülményként említette.

Galéria

Fotó: László Ildikó

Bár a Székelyhon napilap megszűnését követően több ezer előfizető kényszerült egyik hónapról a másikra „átigazolni” a Hargita Népéhez, Lőrincz Csaba Levente úgy fogalmazott: a Székelyhon megszűnése „nem a mi ügyünk”, így felületeiken nem is foglalkoztak a témával. Pál Edit Éva már nem volt ennyire rideg a Székelyhon napilap decemberi megszűnésével kapcsolatban; ő a szombati beszélgetésen azt mondta, még őket is megviselte lelkileg a nyomtatott kiadvány felszámolása, holott ők csak online felületen vannak jelen, tehát direkt módon nem hatott rájuk a térségi napilap eltűnése.

Mitől van „szaga” a lapnak?

Ha nincsenek előfizetők, akkor külsős támogatásra van szükségük a sajtóorgánumoknak. Ilyés Szabolcs arra volt kíváncsi, hogy ez mennyire érződik a megjelent tartalmakon. Lőrincz Csaba Levente azt állította, hogy náluk nincsenek „megrendelt” cikkek a finanszírozóik részéről, ám

sokszor kap olyan telefonhívásokat bizonyos Hargita megyei polgármesterektől, akik megpróbálnak beleszólni a munkájukba, már-már utasítgatnak.

Többen furcsállották a jelenlévők közül, hogy ezen eseteket miért nem közlik a Hargita Népe hasábjain. Lőrincz erre csak annyit reagált, hogy nem a botránykeltés a céljuk, ráadásul fiatal kollégáik nem feltétlenül merik ezt a konfliktust felvállalni – utóbbit a tapasztalatlanság, illetve a megfelelő képzések hiányának számlájára írta.

Galéria

Fotó: László Ildikó

Pál Edit Éva rámutatott, a lényeg az, hogy átlátható módon legyen kommunikálva a média támogatottsága, hiszen így nem érezheti magát átverve az olvasó. Ettől függetlenül szerinte nehezíti a helyzetet, hogy többségében egyirányból érkeznek a támogatások. Szőke szerint önmagában nem az a gond, hogy ki a külsős finanszírozó, hanem inkább az, hogy mennyire érvényesülnek az érdekei a közzétett tartalmakban.

A lényeg sokszor a meg nem jelentetett témákban rejlik.

Egy többszereplős médiapiac esetében a probléma azonban megoldódik, hiszen egy másik kiadó foglalkozni fog az adott esettel – érvelt Szőke.

Egy cikk legyen hasznos vagy szórakoztató

Kozán István arra is kitért, hogy egy megírt cikknek – szóljon az bármiről is – két szempont közül legalább egynek meg kell felelnie: hasznosnak kell lennie az olvasó számára, vagy szórakoztató kell legyen, különben semmit nem ér.

Médiavállalkozásunk vízióját megfogalmazva kijelentette, a Székelyhon szakmai krédója: ami Székelyföldön történik, arról a Székelyhon valamilyen módon számoljon be. A Székelyhon főszerkesztője az esemény végén azt is felvetette, hogy

a jövőben érdemes lenne hangsúlyosabban beszélni a közösségi média (például a Facebook) és a sajtó szerepéről, mivel a kettő között jelenleg nem mellérendelő, hanem fölé- és alárendelt viszony van – a sajtó kárára.

Lőrincz Csaba Levente az esemény zárásakor a mentorprogram fontosságát hangsúlyozta, hiszen tapasztalata szerint (amivel a jelenlévők is egyetértettek) egyre kevesebben vannak azok a pályakezdő újságírók, akik életpályamodellként tekintenek az újságírásra.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 04., csütörtök

Problémákat okoz a pofátlan parkolás a székelyudvarhelyi kórháznál

Visszatérő probléma a székelyudvarhelyi városi kórház területén a parkolás, gyakran a mentőautó és más beszállítók útját is elállják az ott állomásozó gépjárművek, hiába vannak útburkolati jelek, amelyek jelzik, hová szabad és hová nem lehet leparkolni.

Problémákat okoz a pofátlan parkolás a székelyudvarhelyi kórháznál
2024. július 04., csütörtök

Fél év után újra járható a Baróti Szabó Dávid utca Székelyudvarhelyen

Újra ráengedték a forgalmat a székelyudvarhelyi Baróti Szabó Dávid utcára, melynek jelentős szerepe van a városközpont forgalmának tehermentesítésében.

Fél év után újra járható a Baróti Szabó Dávid utca Székelyudvarhelyen
2024. július 04., csütörtök

Választás a nemzeti ünnepen: sosem volt még ilyen

Három egymást követő novemberi és decemberi hétvégén rendezik meg a voksolást: a kormánypártok csütörtökön megállapodtak arról, hogy mikor tartják a parlamenti-, illetve elnökválasztást.

Választás a nemzeti ünnepen: sosem volt még ilyen
2024. július 04., csütörtök

Eltűnt kiskorút keres a Maros megyei rendőrség

Kerelői otthonából távozott vasárnap az a 12 éves lány, aki mindezidáig nem tért haza, és akinek eltűnését július 3-án, szerdán jelentették hozzátartozói a nyárádtői rendőrségen.

Eltűnt kiskorút keres a Maros megyei rendőrség
Eltűnt kiskorút keres a Maros megyei rendőrség
2024. július 04., csütörtök

Eltűnt kiskorút keres a Maros megyei rendőrség

2024. július 04., csütörtök

Őzet marcangolt szét a medve az állatkertben

A kerítésen beszökött medve marcangolt szét egy őzet csütörtökre virradóra a marosvásárhelyi állatkertben. Az állatkert értesítette az illetékes hatóságokat, akik csapdát állítottak fel.

Őzet marcangolt szét a medve az állatkertben
Őzet marcangolt szét a medve az állatkertben
2024. július 04., csütörtök

Őzet marcangolt szét a medve az állatkertben

2024. július 04., csütörtök

Jelentős bírságot szabtak ki a rendőrök illegális tűzifa-birtoklás miatt

Jelentős összegű bírságot szabtak ki a hatóságiak egy csíkszentkirályi, fakitermeléssel foglalkozó cégre szerdán, mivel az nem tudta igazolni, honnan került a birtokába közel 150 köbméternyi tűzifa.

Jelentős bírságot szabtak ki a rendőrök illegális tűzifa-birtoklás miatt
2024. július 04., csütörtök

Megállapodtak az őszi választások időpontjáról a koalíciós pártok

A koalíció vezetői a csütörtöki tanácskozásukon megállapodtak arról, hogy az államelnök-választás első fordulóját november 24-én, a második fordulóját december 8-án, míg a parlamenti választásokat december 1-jén tartják.

Megállapodtak az őszi választások időpontjáról a koalíciós pártok
2024. július 04., csütörtök

Sörösládák borították az úttestet Szépvízen

Sörösládák borultak az úttestre a 12A jelzésű országút Maroshévízen áthaladó szakaszán, csütörtökön reggel. Személyi sérülés nem történt, de jelentős anyagi kár keletkezett.

Sörösládák borították az úttestet Szépvízen
2024. július 04., csütörtök

„Egy 30 éve működő vállalkozás önmagában sikernek számít”

30 év vállalkozói lét, megannyi nehézség, változás, siker, tapasztalat és tanulság. A hőszigetelt üvegeket és nyílászárókat gyártó és forgalmazó Wappal Kft. tulajdonosát, Nagy-Galaczi Andrást, valamint lányát, Lukács Borókát kérdeztük az elmúlt évekről.

„Egy 30 éve működő vállalkozás önmagában sikernek számít”
2024. július 04., csütörtök

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak az érettségizők

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak csütörtökön érettségizők.

A szaknak megfelelő választott tantárgyból vizsgáznak az érettségizők
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!