Balánbánya, a szakmai tábor helyszíne. Ellentmondásos beszámolók
Fotó: Veres Nándor
Egy történet, két álláspont: másként látják a szervezők és a résztvevők azt a Balánbányán múlt hónapban az Erasmus+ program keretében megszervezett szakmai tábort, amely a fotózás köré épült. A több mint 55 ezer eurós támogatásból megvalósult program a szervezők szerint kellően szakmai és rendkívül sikeres volt, egy debreceni csapat azonban úgy látja, inkább a szakmaiság teljes hiánya, a magyarok hátrányos megkülönböztetése és a hajnalig tartó bulizás került előtérbe.
2019. június 13., 12:152019. június 13., 12:15
„Nemrég egy Erasmus+ program keretében finanszírozott diákcsereprogramon vettem részt Balánbányán egy debreceni diákcsoporttal.
hogy más magyar diákcsoportot ne tudjanak beszervezni hasonló rémálomba” – kezdte szerkesztőségünknek eljuttatott levelét Bihari Gábor. Miután felvettük a kapcsolatot a magyarországi férfivel, részletekbe menően beszélt arról, mi is történt pontosan Balánbányán a május 6–17. közötti ott-tartózkodásuk alatt.
A részletek előtt azonban érdemes néhány szót ejteni az Erasmus+ programról. Mint a birtokunkba jutott adatokból kiderül, a Picture This nevű, fotózással foglalkozó programra a magyarországi Légáramlat Nonprofit Kft. nyert támogatást még 2018-ban. Az akkori sikeres pályázók névsorát itt lehet megtekinteni, ahol az is látszik, hogy akkor a 136 anyaországi pályázó közül a Légáramlat kapta a legnagyobb összegű EU-s támogatást, pontosabban 55 156 eurót. S hogy mit ajánlott ezért cserébe? A program hivatalos kiírása szerint
Azt is írták, hogy a programra jelentkezőknek tulajdonképpen azt tanítják meg, hogyan lehet jó fényképeket készíteni, számos elméleti és még több gyakorlati felkészítő által. Azt is ígérték, hogy a szabadtéri programok által lehetőségük nyílik majd a helyi közösséggel találkozni, ezáltal bizalmat építhetnek ki, a találkozások pedig egyebek mellett fokozzák majd önismereti szintjüket, önbecsülésüket és az interkulturális megértést is. A kiírásban szerepel továbbá az is, hogy 13–13 személy jelentkezését várták (12 diák, egy csoportvezető) négy országból: Magyarországról, Romániából, Szlovákiából és Csehországból.
Arra is kitértek, hogy a balánbányai út során a helyi középiskola kollégiumában lesznek elszállásolva, utaztatásuk és étkeztetésük pedig előre le lesz szervezve. Utóbbi így is történt, a szakmai programok azonban a valóságban teljesen elmaradtak, és az italozás, a zajongás, illetve a magyar diákok megfélemlítése vette át helyüket – állítja Bihari Gábor, aki a Balánbányára látogatott debreceni csoport kísérőjeként érkezett Romániába.
Mint mondta, már az érkezésüket követő első órákban meglepetten tapasztalta, hogy egyetlen érett felnőtt sincs az őket fogadók között, a legidősebb is legtöbb 23 éves lehetett. Ez még nem is lett volt akkora baj, csakhogy a kommunikáció sem volt zökkenőmentes, hiszen a program lebonyolítója nem a pályázatot megnyert magyarországi, hanem több romániai egyesület volt. Bihari Gábor szerint ráadásul
„Magyar alapítványok finanszírozzák a rémálmot, talán abban a hiszemben, hogy erdélyi és szlovákiai magyar diákok fognak a program alatt barátkozni egymással. De a helyzet az, hogy a magyarosan hangzó nevek ellenére Balánbányán az sem szólalt meg magyarul, aki esetleg még tud, akinek apja vagy anyja még magyar. A román diákokról kiderült, hogy csak addig és annyit tudnak magyarul, amíg a telefonba valakinek magyarul kell beszélni, hogy egyengessék a támogatás útját. Utána viszont gyorsan elfelejtkeznek nyelvtudásukról, és az utcán már veréssel fenyegetik azt, aki meg mer szólalni magyarul” – adott hangot véleményének Bihari Gábor.
Hozzátette, szakmai program nem volt, akadt viszont helyette buli: őrjöngős, minden éjszaka, hajnalig. „Uniós pénzből mulatott, dőzsölt a főszervező diákok csapata. Emellett
– fogalmazott. Arra is kitért, hogy egyetlen szakember sem volt a helyszínen, aki valóban értett volna a fényképezéshez, ehelyett a fiatalok tartottak ilyen-olyan töltelékprogramokat, ismerkedős játékokat. Ezek miatt szinte egész nap a kollégiumban kellett tartózkodniuk, szabad programra, sétákra, a környék megtekintésére csak az ebédszünetekben volt lehetőségük, illetve egyszer elvitték őket Brassóba.
„Szerencsére mind fiúk voltak a csoportomban, ha lányokkal mentem volna, még húzósabb lett volna ez az időszak. Gyakorlatilag
a román diákok olyan szinten ellenségesek voltak, hogy teljesen megdöbbentem. Már a legelején volt egy bemutatkozós est, amikor mindegyik csoportnak ismertetnie kellett az országot, amelyet képvisel. A románok a zászlójuk bemutatásánál azt ecsetelték, hogy a piros szín az ellenségeik vérét szimbolizálja, eközben pedig a magyarokra néztek. Ez a nyomasztó légkör végigkísérte az egész utunkat.
Egyébként rákérestem az interneten Balánbányára, és semmi olyat nem találtam, ami előrevetíthette volna mindazt, amit átéltünk. Ezért is szerettem volna felhívni a figyelmét mindenkinek, hogy kétszer is fontolja meg, mielőtt magyar csoportot vezetne Balánbányára” – zárta Bihari Gábor.
Az, hogy pontosan kik is feleltek a program lebonyolításáért, igencsak összetett kérdés. A válasz kihámozásában a Hargita Megyei Tanfelügyelőség Erasmus-programokért felelős tanfelügyelője, Aurora Panaite volt segítségünkre. Mint mondta, noha a Balánbányára érkezett csoportok a helyi Liviu Rebreanu Szakközépiskola kollégiumában voltak elszállásolva,
A programot több egyesület bonyolította le, a pályázó Légáramlat Nonprofit Kft. mellett két romániai egyesület is érintett volt. Az egyik az Asociaţia Ecosportivă Sufletul Hăşmaşului elnevezésű balánbányai, a másik pedig a Young Europe Society (YES) nevű egyesület. Előbbi elnöke, Kovács Róbert megkeresésünkre elmondta, ők csak a szállásért és az étkeztetésért feleltek, a programok lebonyolításáért és a szó szerinti szervezésért az YES vállalt felelősséget. Utóbbi elnöke, Bogdan Vâlcan átfogó tájékoztatást adott kérdéseinkre a balánbányai programról, amelyet
Elmondása szerint ők is felfigyeltek arra, hogy a magyar csapat kissé háttérbe szorult a többiekkel szemben, de ez szerinte amiatt volt, hogy a debreceniek már haladó szinten értettek a fotózáshoz. A többiek azonban mind kezdők voltak, számukra pedig az alapoktól kellett kezdeni az ismeretek átadását. Ezért tűnhettek kevésbé szakmainak vagy unalmasnak a programok a magyar csapat számára, hiszen ők már rég tudták mindazt, amiről szó esett.
Azt viszont nem tehették meg, hogy haladó szintről kezdjék az oktatást, hiszen akkor a többiek semmit sem értettek volna belőle. Azzal kapcsolatosan, hogy nem voltak bevonva felnőttek is a programba, Bogdan Vâlcan elmondta: az Erasmus+ program lényege pontosan az, hogy a tudnivalókat fiatalok adják át fiataloknak. Erre a korosztályra pedig a szórakozás iránti igény is jellemző, ezért az egyesületi elnök természetesnek tartja, hogy esténkét buliztak a diákok, és a visszajelzések szerint jól érezték magukat ezeken az estéken.
A magyar–román kapcsolatokat firtató kérdésünkre azt mondta, véleménye szerint nem adtak okot a magyar csoportnak arra, hogy diszkriminálva érezzék magukat, hiszen
Az egyedüli ok, amiért úgy érezhették, hogy háttérbe szorultak vagy kevesebbet foglalkoztak velük, pontosan a képzettségi szintjük volt, hiszen Vâlcan szerint a fényképezésben kevésbé jártas csoportokra több figyelmet kellett fordítaniuk. Hozzátette, korábban is működtek együtt debreceni csoportokkal, és akkor semmiféle problémát nem tapasztaltak. Az esetből tanulva azonban fontolóra veszik, hogy a hasonló kellemetlenségek elkerülése érdekében a jövőbeni programokat ne építsék egyetlen témakör köré.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 9187 lej volt májusban, 228 lejjel kisebb, mint az előző hónapban.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
Székelyudvarhelyen jelenleg több helyszínen is javában zajlanak a munkálatok a nagy mobilitási projekt részeként, így a közlekedőknek érdemes figyelni az időszakos korlátozásokra. Mutatjuk, hol vannak korlátozások, és mi szabadul fel a közeljövőben.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közölt adatai szerint az elmúlt egy évben a friss gyümölcsök és a vasúti szállítás drágult a legnagyobb mértékben, míg a cukor vagy a földgáz ára kisebb volt idén júniusban, mint egy évvel korábban.
Akit érdekel őseink történelme – legyen szó az ősi vallásról, lovas népünk mibenlétéről vagy a korai magyar hősök történelmi szerepéről –, annak idén is ott a helye a 2025. augusztus 8–10. között tartott VIII. Ősök Napja ünnepen.
Elérhető a Határtalanul program legújabb pályázata csütörtöktől – jelentette be a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára csütörtökön Sátoraljaújhelyen, a Rákóczi-táborban tartott sajtóeseményen.
Lépfenefertőzéssel (anthrax) kezelnek két személyt a bukaresti Matei Balș járványtani intézetben – közölte csütörtök este az egészségügyi minisztérium.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén amelyet csütörtökön tartottak videókonferencia formájában.
Nyárádszeredai önkéntes tűzoltók is segítséget nyújtottak Magyarországon, miután orkán erejű vihar vonult végig számos településen és jelentős károkat okozott.
Csíkszereda jelentős részében áramszünetre ébredt a lakosság pénteken.
5 hozzászólás