Fotó: Kristó Róbert
Laura Codruţa Kövesi, Románia főügyészének januárban a Hargita Megyei Törvényszéken tett látogatása után sem történt előrelépés a fordítóhiánnyal is küszködő Hargita megyei igazságszolgáltatásban, pedig a főügyész ígéretet tett, hogy közbenjár a több magyar állás és a tolmácsi poszt létrehozásáért.
2010. április 16., 12:392010. április 16., 12:39
Fotó: Kristó Róbert
„Arról, hogy a főügyész tett-e lépéseket a tolmácsi poszt létrehozásáért, nem tudok mondani semmit, lévén, hogy a törvényszék más felügyelet alá tartozik, viszont a mostani helyzetben nincsenek betölthető posztok, nem lehet alkalmazni senkit, pedig nincs elég bíró, nincs elég ügyész, nincs elég jegyző, nincs elég semmi” – vázolja a problémát Kardalus Erika, a Hargita Megyei Törvényszék szóvivője. Kifejtette: a törvényszéknek van egy foglalkoztatott hivatalos fordítója – aki, bár nincs alkalmazásban tolmácsként, de a tárgyalásokon, ha erre szükség van, rendelkezésre áll –, és van még egy fordítói engedéllyel rendelkező ügyvédnő is, aki időnként, ha nincsenek tárgyalásai, besegít.
A törvény értelmében a fordítók kötelesek bejegyeztetni magukat a lakhelyük szerinti illetékes törvényszéken. A bejegyzett fordítók kötelesek eleget tenni a hatóságok kérésének, és aki egy év alatt kétszer indokolatlanul elutasítja a felkérést, elveszíti fordítói engedélyét.
A szóvivő szerint a törvényszék szívesen alkalmazna tolmácsot, mert így mindenkinek jobb lenne. Egy-két tolmáccsal megoldható lenne a probléma. Az Igazságügyi Minisztérium engedélyével rendelkező fordítók többsége tanár, akik elfoglaltságuk miatt legtöbbször nem tudnak a törvényszék rendelkezésére állni. Ezért a törvényszék nem is nagyon próbálja igénybe venni őket, ráadásul a tárgyalás pontos idejét sem lehet meghatározni, a várakozási időt pedig nem fizetik. Mindemellett sokan a fordításért járó órabért is keveslik, ami 23,15 lej. A Hargita Megyei Törvényszéken jelenleg hetvenegy, fordítói engedéllyel rendelkező tolmács van bejegyezve.
Fordítással kapcsolatos problémák főleg az ügyészségen adódnak, ahol nagyon sok kihallgatás van, és sokszor lehetetlen időpontokban, a hivatalos munkaidő után, hétvégén, éjszaka, ami nekik külön erőfeszítés – fogalmazott Kardalus. Hozzáfűzte: „a törvényszéken nem mondhatnám, hogy rosszul állunk fordítókkal, ugyanis a bűnügyekkel ellentétben, a polgári ügyeknél nem kötelező az engedélyezett tolmács. Ott fordíthat bárki, aki ismeri a magyar nyelvet, úgy értve a bíró, az ügyvéd, a jegyző. Viszont ha a fél igényli – ami számos esetben előfordul –, hogy hivatalos tolmácsa legyen, akkor természetesen biztosítjuk azt, de az én tapasztalatom az, hogy a legtöbb ember, ha egy kicsit megerőlteti magát, el tudja mondani románul, amit akar, és meg is érti a románt.”
A fiatalok körében is menő részt venni a szavazáson és a közösségi oldalakon megmutatni a személyi igazolvány hátoldalát – vallotta egy csíkszeredai fiatal, aki elmondta, a szüleitől tanulta, hogy fontos kivenni a részünket a választásból.
Évadzáró táncházat szervez az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány több másik egyesülettel a táncház világnapján, május 9-én Csíkszeredában.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.