Még mindig az arénában. Előbb-utóbb költözni kell, csak azt nem tudni, hogy hová
Fotó: Veres Nándor
Továbbra sincs konkrét terv arra vonatkozóan, mi lesz a január 7-ei csíksomlyói tűzeset károsultjainak hosszútávú sorsa, vagy ha vannak is elképzelések, egyelőre nem nyilvánosak. A város lakóit viszont erőteljesen foglalkoztatja a kérdés, több helyszínen is tiltakoztak már az ellen, hogy lakóhelyük közelében helyezzék el azokat a konténereket, amelyekbe ideiglenesen költözhetnek majd be az Erőss Zsolt Aréna lakói. A végső helyszínről még nem döntöttek.
2021. március 21., 22:002021. március 21., 22:00
Már több mint két hónap telt el a csíksomlyói romatelepi tűzvész óta, a károsultak jelentős része pedig azóta is az Erőss Zsolt Arénában tölti mindennapjait. Lassan azonban
Azt viszont még mindig nem tudni, hol fogják ezeket elhelyezni, a problémát pedig súlyosbítja, hogy a városlakók több helyszínen is tiltakoznak az ellen, hogy a környezetükben kapjanak helyet.
Miután a tűzeset után nem sokkal kiderült, hogy Csíkzsögöd is felmerült mint lehetséges helyszín a tűzkárosultak egy részének ideiglenes elszállásolására, az ott lakók heves tiltakozásba kezdtek. Ennek hatására egy lakossági fórumot is összehívtak, amelyen Korodi Attila polgármester végül biztosította az érintetteket arról, hogy – bár valóban szóba jött –
Ismertté vált továbbá az is, hogy az országos sürgősségi bizottság lakókonténereket fog a károsultak rendelkezésre bocsátani legtöbb egy évre, ezek viszont csak beltelken helyezhetők el. Ebből indult ki a második lakossági felháborodás, mivel a városi önkormányzat jelen pillanatban csupán egyetlen olyan beltelekkel rendelkezik a Tudor-lakónegyedi ANL-s tömbházak közelében, ahová el lehetett volna helyezni a konténereket.
Meghatározott szabályok alapján. Január óta élnek az arénában a tűzkárosultak
Fotó: Veres Nándor
A hír hatására a környéken lakók rögtön aláírásgyűjtésbe kezdtek, ellenezve, hogy a helyszínen kapjanak helyet az ideiglenes lakhelyek. A számos elégedetlenséget figyelembe véve
Mint Sógor Enikő alpolgármester érdeklődésünkre megerősítette: biztosan nem fogják a Tudor-lakótelepen elhelyezni a konténereket, azt viszont egyelőre nem tudják, hol kapnak majd helyet.
„Továbbra is keresünk potenciális területeket, amelyeket bérbe tudunk venni vagy megvásárolunk a városnak. Igyekszünk továbbá, hogy ne lakóterületen belül legyen, hanem olyan helyen, ahol kevésbé zavaró, de csak a lehetőségek mentén tudunk döntést hozni. Sok szempontnak kell ugyanis eleget tenni, szem előtt kell tartsuk egyebek mellett, hogy melyik területet lehet gyorsabban közművesíteni, és mit adnak el nekünk olyan áron, amelyen a törvény megengedi, hogy megvásároljuk.
– magyarázta az alpolgármester. A kérdés kapcsán egyébként Korodi Attila polgármesterrel is beszéltünk, de ő sem tudott megnyugtató választ adni a helyzet rendezésére.
Sógor Enikő alpolgármestertől azt is megtudtuk, hogy jelenleg 116-an tartózkodnak az arénában, közülük 75 gyermek. Rámutatott, mivel a közösség nagy részének az igénye az, hogy a roma közösség ne kerüljön végül ismét vissza egy tömbbe, a szándékuk az, hogy „szétválasszák” őket, és így biztosítsák a felzárkózást számukra. Ezáltal később olcsóbban elérhető szociális lakásokat bérelhetnének.
Használaton kívüli matracok a csíkszeredai Erőss Zsolt Arénánál
Fotó: Veres Nándor
„Az a célunk, hogy mire lesznek bérbeadható szociális lakófelületek, legyenek képesek ezeket fenntartani. Nyilván lesznek olyanok is, akik erre nem képesek, és továbbra is támogatásokból szeretnének élni, de hogy nekik mit fogunk ajánlani, azt nem tudom. Egyelőre viszont az látszik, hogy
– sorolta Sógor Enikő. Hozzátette, összességében azt szeretnénk elérni, hogy a roma közösség tagjai önfenntartók legyenek. Ennek érdekében különböző foglalkozásokat biztosítanak számukra, amelyek abban segítik őket, hogy aki például nem tud írni, olvasni, az tanuljon meg, aki be akarja fejezni az abbahagyott tanulmányait, a második esély programban tehesse meg, aki pedig szakmát akar tanulni, arra is legyen lehetősége. Ezek megvalósításáért szerződést kötöttek két civil szervezettel, a Gyulafehérvári Caritasszal és a romániai Máltai Szeretetszolgálattal, illetve a szociális igazgatóság munkatársai is besegítenek.
Tudomásunkra jutott továbbá az is, hogy a romániai Máltai Szeretetszolgálat székházvásárlásra készül Csíkszeredában, a kiszemelt épület pedig a Somlyó utca 33. szám szomszédságában található. Ezt Sogór Enikő kérdésünkre meg is erősítette, elmondása szerint az említett ház kertszomszédos a Somlyó 33-mal, ami igencsak kézenfekvő abból a szempontból, hogy fokozottan jelen tudnak lenni a roma közösségben. „Most, hogy megnyertük a bizalmukat, be tudtunk közéjük menni, partnerként dolgozunk együtt azon, hogy kiemelkedjenek, és ehhez folyamatos jelenlét kell” – húzta alá Sógor Enikő.
Lángokban álló épületek, menekülő családok, erejükön felül dolgozó tűzoltók, apokaliptikus látvány – ilyen volt az éjjelre megfékezett csíksomlyói tűzvész. A fedél nélkül maradt családokat sikerült elszállásolni, ugyanakkor a segítő szándék sem váratott magára. Videón mutatjuk.
A romániai Máltai Szeretetszolgálat főtitkára, Tischler Ferenc a témával kapcsolatos megkeresésünkre úgy nyilatkozott, átszervezés alatt van a csíkszeredai fiókjuk, és meg szeretnék erősíteni a szervezetüket, ezért egy új székházat alakítanának ki a csíksomlyói ingatlanban. Azt is elismerte ugyanakkor, hogy
Elmondása szerint Csíkszeredában eddig is a mozgássérültek segítésére helyezték a hangsúlyt a tevékenységükben, az átszervezés során viszont azt beszélték meg, hogy a továbbiakban kezdeményeznének gyermekprogramokat, kórházakban elhagyatott időseket látogatnának, segítenének, illetve az időseket támogatnák.
Sírva menekülő anyák és gyerekek, óbégató és elkeseredett férfiak, lángokba borult putrik és gazdasági épületek, apokaliptikus, leírhatatlan látvány – ilyen volt a csíksomlyói cigánytelepen szétterjedő tűz következménye, ami több száz embert tett hajléktalanná.
Daniel David oktatási miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy két órával megemelik a pedagógusok kötelező heti óraszámát, az óraadó tanárok óraszáma pedig csökkenni fog.
Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a havi bruttó 347 lejes étkezési támogatásban pedig csak a bruttó hatezer lejnél kisebb alapfizetésű közalkalmazottak fognak részesülni.
Negyvenhat eltűnt esetet tartanak nyilván Hargita megyében, közülük több mint a fele kiskorú, és jelentős arányban lányok. Minden eltűnést lehetséges bűncselekményként kezel a rendőrség.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján közölte, hogy a fogyatékkal élő és a rákbeteg személyeknek nem kell egészségügyi szolgáltatási járulékot (CASS) fizetniük.
Daniel David csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a tanügyben nem lesznek leépítések és bérmódosítások.
A kormány deficitcsökkentő intézkedései részeként növelni fogja szeptember elsejétől a személygépkocsik úthasználati díját.
Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Az alkotmánybíróság ügyvivő elnöke csütörtökön pontosítani kívánta, hogy a mandátuma végéhez közeledő három alkotmánybíró egyike sem kért vagy kapott semmilyen juttatást.
Közúti balesethez riasztották a tűzoltókat a Maros megyei Libánfalva térségében, ahol egy személygépkocsi lesodródott az úttestről. A balesetben egy személy megsérült.
Közvitára bocsátotta csütörtökön a honlapján a pénzügyminisztérium az idei deficitcsökkentő intézkedések első csomagját tartalmazó törvénytervezetet.
3 hozzászólás