Kivizsgálás közben. Ambulanciaközpontokat nyitottak a beteg gyerekek számára számos városi kórházban. Képünk illusztráció
Fotó: Kristó Róbert
A lezárások, az online oktatás, illetve a maszkviselés miatt a kisgyerekek egyfajta burokban éltek az elmúlt három évben, nem találkozott az immunrendszerük az évente rendszeresen előforduló légúti fertőzésekkel sem, ez az oka annak, hogy idén a gyerekközösségekben erősen terjednek ezek a betegségek. Az egészségügyi minisztérium kórházi ambulanciaközpontok megnyitását rendelte el, hogy a légúti megbetegedésben szenvedő gyerekek könnyebben hozzáférjenek az egészségügyi ellátáshoz.
2022. december 13., 22:122022. december 13., 22:12
Az egészségügyi szaktárca tájékoztatása szerint országszerte 60 kórházban hoztak létre ambulanciaközpontokat, ahol a légzőszervi betegségben szenvedő gyerekeket fogadják. Az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés megkönnyítése mellett a kórházak sürgősségi részlegeinek a tehermentesítését is szolgálja a minisztériumi intézkedés.
„Azokat a gyermekeket, akiknek a tünetei 3-5 napnál tovább tartanak, vagy akiknek a tünetei a már alkalmazott kezelés alatt súlyosbodnak, a háziorvos gyermekgyógyászati ambulanciaközpontokba utalja” – áll a szaktárca közleményében.
A gyerekek körében idén jobban terjednek a légúti fertőzések, és hogy ez miért van így, arra Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője adott magyarázatot lapunknak.
„Mi, felnőttek, már rendelkezünk egy immunmemóriával, úgymond tapasztalattal, tehát a mi immunrendszerünk már találkozott néhány vírussal, nekünk van egyfajta védettségünk.
Nem volt alkalmuk megszerezni azt az immuntapasztalatot, amelyet egyébként a születésétől kezdődően fokozatosan szerez meg egy gyerek” – magyarázta a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője.
Megjegyezte, ez várható volt, és előre jelezték is a szakemberek már a nyár végén, ősz elején, hogy idén egy nagyobb intenzitású légútifertőzés- és influenzaszezonra lehet számítani. Ez be is igazolódott – fűzte hozzá –, hiszen Európa-szerte és az országos szinten is sok a beteg gyerek.
A Hargita megyei helyzetet illetően Tar Gyöngyi kérdésünkre elmondta, feltűnő volt számára, hogy az igazgatósághoz múlt héten nagyon kevés légúti fertőzésről érkezett jelentés a háziorvosoktól, az előző hetinek mintegy a fele. Ezért az illetékes kollégáit megkérte, járjanak utána, mi a magyarázat a légúti fertőzések számának a drasztikus csökkenésére, és kiderült, hogy a háziorvosoknak mintegy a fele még nem küldte el a jelentést. Tar Gyöngyi azt is hangsúlyozta, hogy amennyiben a valóságban nem nőtt még meg a légúti fertőzések száma Hargita megyében, az csak egy átmeneti állapot, „nyilván ide is be fog gyűrűzni, ahogy a fertőző betegségek esetében már láthattuk, lassabban, későbbre, de megékeznek”.
– mondta Tar Gyöngyi. Hargita megyében a korábbi Covid-ambulanciaközpontokban hozták létre a gyermekgyógyászati ambulanciaközpontokat, már amelyik kórházban ezt tudták vállalni. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban, illetve a Székelyudvarhelyi Városi Kórházban meg tudták oldani, hogy legyen gyermekorvos az ambulanciaközpontban úgy, hogy a gyermekgyógyászati osztály működésében se okozzon ez fennakadást, a gyergyószentmiklósi, illetve a maroshévízi kórházban azonban ez nem volt megoldható – tudtuk meg Tar Gyöngyitől.
Az ambulanciák működését illetően a megyei egészségügyi szakhatóság vezetője elmondta,
A legjobb, ha a háziorvos időpontot is egyeztet az ambulanciaközponttal a gyerek számára, de ezt a szülők is megtehetik – mondta Tar Gyöngyi.
Az ambulanciaközpontok elérhetőségei és munkaprogramja
Csíkszeredai kórház: szombat, vasárnap, 8–12 óra között, 0746-119563, secretariat@spitalmciuc.ro. Székelyudvarhelyi kórház: hétfő, szerda, péntek, 8–15 óra között, 0725-929213, centrudeevaluaresmos@gmail.com. Maros megyei kórház: hétfő-vasárnap, 10:30–14 óra között, 0365-882612, 216-os belső szám, infectioase1@spitaljudeteanmures.ro. Segesvári kórház: állandóan működik, 0265-506671, boli-infectioase@spital-sighisoara.ro. Szászrégeni kórház: hétfő-péntek, 9–12 óra között, 0732-500665, infectioase@spitalreghin.ro. Sepsiszentgyörgyi kórház: hétfő-vasárnap, 11–13 óra között, 0772-046875, 4319-es belső szám, secretariat@administrativ.spitfog.ro. Kézdivásárhelyi kórház: hétfő-vasárnap, 8-13 óra között 0367-804413, spital_tgsecuiesc@yahoo.com.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
szóljon hozzá!