Fotó: Sándor Csilla
Virágba borult néhány napra a csíkszeredai zöldségpiac, a korábbi évektől eltérően idén jóval nagyobb mennyiségű krizantémot hoztak eladásra a termesztők és viszonteladók a mindenszentek és a halottak napja alkalmára. Az eladók többsége Maros megyéből érkezett, de voltak Kovászna megyéből is. A krizantémot méretétől függően 2–30 lej közötti áron értékesítették.
2017. október 31., 20:472017. október 31., 20:47
„Még soha nem láttam a csíkszeredai piacon egyszerre ennyi virágot” – fogalmazott egy helyi vásárló. Egy virágárus rögtön „megtromfolta”, hogy ráadásul minden színben lehet kapni. És valóban, a keddi helyszíni szemlénken láthattuk, hogy a hagyományos fehér krizantémoktól egészen a sárga, bordó, rózsaszín, vajszínű árnyalatokig mindenféle színben és formában volt választék.
– válaszolta érdeklődésünkre Diós Gyöngyike, aki Alsó-Nyárádmente vidékéről érkezett négy nappal ezelőtt árujával a csíkszeredai piacra. Többnyire vágott virágokat kínált a méretüktől függően 5–20 lej közötti áron. Mint magyarázta, egyre nehezebb a krizantémot megtermeszteni, sok betegség támadja meg, a szárazságot sem bírja, így csepegtetőrendszerrel kell megoldani a vízellátását, holott régen be sem kellett takarni, úgyis megélt.
Fotó: Sándor Csilla
Nyárádmentéről nagyon sok árus érkezett a hargitai megyeszékhelyre, köztük a nyárádkarácsonyi Sipos Gizella is, aki már több éve a csíkszeredai piacon értékesíti krizantémjait ebben az időszakban.
– osztotta meg. Közvetlenül mellette a nyárádkarácsonyi Danguly Elemér kínálta a vágott virágokat. Ő is a szomszédos eladókhoz hasonlóan 5–20 lej közötti áron adta a virágokat. Mint mondta, az ár nem változott a tavalyhoz képest, arra a kérdésre, hogy megéri-e termeszteni, azt válaszolta, hogy „muszáj megérje, mert más lehetőségük nincs”, egész évben azért dolgoznak vele, hogy ebben az időszakban néhány nap alatt begyűjtsék a munkájukért a pénzt.
Fotó: Sándor Csilla
a nagyobb „bokrokat” nem szívesen veszik, mert nehezebb szállítani, a gyengébb anyagi helyzettel rendelkezők pedig inkább a kisebb, ötlejes csokrokat vásárolják.
Egy helyi viszonteladó szerint a cserepes krizantémnak nagyobb a keletje, úgy tapasztalta, hogy sokan az utolsó percre hagyják a vásárlást, hogy tovább maradjanak szépek a virágok. Nagy Edit csíkszeredai vásárló szintén egyetértett azzal, hogy néhány éve szívesebben vesz inkább cserépedényes virágot. „Jobban és tovább tart, ugyanakkor el is lehet ültetni. Tavaly például hazavittem és elültettem a gyökereket, amelyek idén kivirágoztak, jobban megéri ezért cserepes krizantémot venni” – magyarázta. Amúgy minden évben a piacról vásárolja a virágokat, általában 60–70 lejt költ rájuk.
Fotó: Sándor Csilla
Sok a virágáru
Graur Adrian piacgondok megkeresésünkre elmondta, a tavalyhoz képest idén sokkal több a virágáru. Viszont a piacon áruló termesztők száma különösebben nem növekedett, a viszonteladók közül ugyanakkor néhányan elkezdtek idén krizantémot is árulni. Húsz termesztő Maros megyéből érkezett, hat Kovászna megyéből, tízen pedig helyi viszonteladóként értékesítették a krizantémokat, tudtuk meg. A legolcsóbban a kisméretű 2–3 lejes edényes krizantémot lehetett megvenni, a valamivel magasabb példányokat 5 lejért adták. A kicsi méretű csokros, cserépedényes virágokért 6–8 lej közötti árat kértek, a közepes méretűekért 10–15 lejt, a nagyobbakat 20–30 lej közötti áron értékesítették. A vágott virágokat szálanként 3 lejért, a csokrosokat mérettől függően 5–10 lejért árulták.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
Mivel a szavazólapok mindenütt azonosak, a választók bárhol leadhatják voksukat – a következő két órában még nagyon sokan elmehetnek szavazni.
Vasárnap összesen 140 lehetséges választási incidensről érkezett bejelentés a belügyi szervekhez.
Vasárnap 17 óra 30 percig a választói névjegyzékben szereplők 53,39 százaléka, azaz 9,6 millió választópolgár szavazott az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
A számok magukért beszélnek, négy órával urnazárás előtt így áll Székelyföld a részvétellel. Összehasonlításként: Kolozs megye 55 százaléknál tart, Bukarest pedig 48 százaléknál.
Sokkal nagyobb részvételt eredményez az államelnök-választás második fordulója, mint az első. Székelyudvarhelyen is egyértelműen a szavazókedv jelentős növekedését tapasztalják a szavazóbiztosok.
Folyamatos a mozgás a háromszéki megyeközpontban a választás napján: délután négy óráig a lakosság negyvenkét százaléka voksolt. Mindeközben nagyon sokan a Sepsi OSK idegenbeli meccsét figyelik a tévében. Van ok aggodalomra.
szóljon hozzá!