Sok helyen hiányzik a védőüveg, így semmi nem védi a gyógyszerészeket
Fotó: Pál Árpád
Nincs egységes eljárás arra, hogy hogyan védekezzenek a gyógyszerészek a koronavírus-járvány ellen, és egyre nagyobb gondot jelent az orvosságok beszerzése is a székelyföldi patikákban. A Hargita megyei gyógyszerészkamara például a magyarországi gyógyszerész kollégiumok javaslatait küldte szét tagjaiknak, románra is lefordítva azokat. Közben a haszonlesők, a spekulánsok is megjelentek.
2020. március 18., 22:002020. március 18., 22:00
A legtöbb gyógyszertárban csak kettesével engedik be a vásárlókat, és nem ritka, hogy minden két órában tíz percre bezárnak és lefertőtlenítik a kilincseket, illetve a gyógyszerészt a vásárlótól elválasztó üveget. Ma már sok olyan gyógyszertár is van, ahol nincs meg a hagyományos védőüveg, így az ott dolgozók még jobban ki vannak téve a fertőzésveszélynek. Nem feltétlenül a koronavírus-fertőzéstől félnek a patikusok, hanem olyan fertőző betegségtől, ami megbetegítheti őket.
Egy szászrégeni gyógyszertárban dolgozó szakember jelezte, hogy napról napra nehezebb és nehezebb helyzetben vannak. Részben, mert sem védőfelszerelésük, sem egy egységes védekezési protokolljuk nincs, részben, mert egyre nagyobb a gyógyszerhiány. Mint kiemelte, a gyógyszertárban 11-en dolgoznak, két váltásban. Mindenkinek egy maszkja van, és amikor lejár a munkaideje, otthagyja, hogy pihenjen, szellőzzön, másnap ugyanazt használja. Kesztyűből is csak egy csomaggal van, ez 50 párat jelent.
Ha bezárjuk a patikát és csak a kis ablakon szolgájuk ki őket, felmérgelődnek, hogy nem jöhetnek be a helyiségbe és elmennek a másik patikába. Az is nagy gondot jelent, hogy egyre több rendelésre nemleges választ kaptunk, kezdünk mindenből kifogyni, anélkül, hogy lehetőségünk lenne, hogy újra rendeljünk” – mondta.
Fotó: Gálna Zoltán
A Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke, Melles Melinda elmondta, kérték a bukaresti gyógyszerészkamara vezetőségétől, hogy küldjenek ki egy egységes szabályozást, hogy azt továbbítani tudják a tagjaiknak és azok alapján a patikák egységes intézkedéseket hozzanak. Ez egyelőre még nem történt meg.
Míg tegnap egy 50 pár kesztyűt tartalmazó dobozt 20 lejért (+áfa) vettem, ma már olyan visszajelzéseket kaptam, hogy 65 lejért, sőt 100 lejért akarják eladni.
Maszkokat sehol nem lehet kapni, fertőtlenítőszert sem. A gyógyszerkészlet is rohamosan fogy, és nem lehet zökkenőmentesen pótolni” – sorolta a szakember.
Melles Melinda szerint a hozzájuk forduló emberek egyre ijedtebbek, egyszerre több csomag paracetamolt, vérnyomáscsökkentőt akarnak megvásárolni, felhalmozni. Sokszor a gyógyszerészektől várják, hogy megnyugtassák őket.
Szombaton elment otthonról, és nem tért vissza az a 16 éves marosvásárhelyi fiú, akit vasárnap már a rendőrséggel kerestetnek.
Amit tudtunk megmutattunk: közvetítettük élőben, beszámoltunk róla, képtörténetben meséltük el, most pedig videóban foglaljuk össze. Idén ilyen volt a szabadtéri ételszentelés Csíkszeredában. Jövőre ugyanitt, ugyanennyien?
Virágvasárnapi olajágszenteléssel és Szent Péter téri pápai áldással kísérve beszélgettünk a római Német–Magyar Kollégium spirituálisával, a csíkdánfalvi születésű Vízi Elemér atyával.
Sepsiszentgyörgyön is szabadtéren szentelték meg a húsvéti eledeleket vasárnap reggel. Az ünnepi pillanatokon több mint ezren vettek részt, köztük román ajkú hívek is.
A már jól bevált forgatókönyv szerint, békésen, fegyelmezetten zajlott le a magyar nyelvterület legnagyobb létszámú húsvéti eledelszentelése Csíkszeredában.
Ezrek részvételével tartották meg idén is a Kárpát-medence legnagyobb ételszentelését Csíkszereda főterén. Tamás József, nyugalmazott segédpüspök kiemelte: úgy üljünk asztalhoz, hogy ott magával Jézus Krisztussal találkozunk.
Csíkszeredaiak és más településekről érkezők ezrei népesítik be évek óta a Szabadság teret és környékét húsvétvasárnap reggel. Ünneplőben, katonás rendben sorakoznak fel egymás mellé, a húsvéti ételekkel megrakott kosaraikkal, hordozóikkal.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
1 hozzászólás