Sok helyen hiányzik a védőüveg, így semmi nem védi a gyógyszerészeket
Fotó: Pál Árpád
Nincs egységes eljárás arra, hogy hogyan védekezzenek a gyógyszerészek a koronavírus-járvány ellen, és egyre nagyobb gondot jelent az orvosságok beszerzése is a székelyföldi patikákban. A Hargita megyei gyógyszerészkamara például a magyarországi gyógyszerész kollégiumok javaslatait küldte szét tagjaiknak, románra is lefordítva azokat. Közben a haszonlesők, a spekulánsok is megjelentek.
2020. március 18., 22:002020. március 18., 22:00
A legtöbb gyógyszertárban csak kettesével engedik be a vásárlókat, és nem ritka, hogy minden két órában tíz percre bezárnak és lefertőtlenítik a kilincseket, illetve a gyógyszerészt a vásárlótól elválasztó üveget. Ma már sok olyan gyógyszertár is van, ahol nincs meg a hagyományos védőüveg, így az ott dolgozók még jobban ki vannak téve a fertőzésveszélynek. Nem feltétlenül a koronavírus-fertőzéstől félnek a patikusok, hanem olyan fertőző betegségtől, ami megbetegítheti őket.
Egy szászrégeni gyógyszertárban dolgozó szakember jelezte, hogy napról napra nehezebb és nehezebb helyzetben vannak. Részben, mert sem védőfelszerelésük, sem egy egységes védekezési protokolljuk nincs, részben, mert egyre nagyobb a gyógyszerhiány. Mint kiemelte, a gyógyszertárban 11-en dolgoznak, két váltásban. Mindenkinek egy maszkja van, és amikor lejár a munkaideje, otthagyja, hogy pihenjen, szellőzzön, másnap ugyanazt használja. Kesztyűből is csak egy csomaggal van, ez 50 párat jelent.
Ha bezárjuk a patikát és csak a kis ablakon szolgájuk ki őket, felmérgelődnek, hogy nem jöhetnek be a helyiségbe és elmennek a másik patikába. Az is nagy gondot jelent, hogy egyre több rendelésre nemleges választ kaptunk, kezdünk mindenből kifogyni, anélkül, hogy lehetőségünk lenne, hogy újra rendeljünk” – mondta.
Fotó: Gálna Zoltán
A Hargita Megyei Gyógyszerészkamara elnöke, Melles Melinda elmondta, kérték a bukaresti gyógyszerészkamara vezetőségétől, hogy küldjenek ki egy egységes szabályozást, hogy azt továbbítani tudják a tagjaiknak és azok alapján a patikák egységes intézkedéseket hozzanak. Ez egyelőre még nem történt meg.
Míg tegnap egy 50 pár kesztyűt tartalmazó dobozt 20 lejért (+áfa) vettem, ma már olyan visszajelzéseket kaptam, hogy 65 lejért, sőt 100 lejért akarják eladni.
Maszkokat sehol nem lehet kapni, fertőtlenítőszert sem. A gyógyszerkészlet is rohamosan fogy, és nem lehet zökkenőmentesen pótolni” – sorolta a szakember.
Melles Melinda szerint a hozzájuk forduló emberek egyre ijedtebbek, egyszerre több csomag paracetamolt, vérnyomáscsökkentőt akarnak megvásárolni, felhalmozni. Sokszor a gyógyszerészektől várják, hogy megnyugtassák őket.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
Nem adott elsőbbséget a furgon vezetője a motorosnak, ez okozta a hétfői közlekedési balesetet Kökösben – derül ki a Kovászna Megyei Rendőr-főkapitányság tájékoztatásából.
Csak az új, elektronikus személyazonossági igazolványt lehet igényelni Székelyudvarhelyen is keddtől – hívja fel a figyelmet a belügyminisztérium értesítésére hivatkozva a helyi önkormányzat.
Alig egy hónapja óriási sikert aratott a Rádió GaGán portálunk játéka, ezen felbuzdulva pedig egy újabba vágtunk bele!
Szúnyog- és kullancsirtást végeznek Gyergyószentmiklós több pontján csütörtökön este 9 órától.
A mostani helyzet meg fogja rostálni a vállalkozókat, de arra kell figyelni, hogy a vagyon maradjon a közösségen belüli tulajdonban – fogalmazott Bíró Barna Botond. A hargitai tanácselnök szerint Parajd jelene nagyon nehéz, a jövője azonban biztató.
1 hozzászólás