A helyzet orvoslása helyett a csonkolás mellett döntött a kormány: a megüresedett állások egy részét egyszerűen eltörlik, így „papíron” a személyzethiány is megszűnik. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Jövő hónap végétől még abban az esetben sem tudják pótolni a személyzethiányt a kórházak kiszolgáló részlegein, ha az egészségügyi intézmények engedélyt kapnak az alkalmazásokra, ugyanis a megszorítási intézkedéscsomag részeként a kormány eltörli a megüresedett állások egy részét. Az egészségügyi állások ugyan megmaradnak, ám azoknak a betöltésére egyelőre nemigen kapnak szakminisztériumi jóváhagyást a kórházak.
2023. november 12., 19:132023. november 12., 19:13
A székelyudvarhelyi kórház – amint arról korábban már cikkeztünk – egyre masszívabb személyzethiánnyal küszködik a megüresedett állások befagyasztását előíró törvény miatt, de nem jobb a helyzet a többi Hargita megyei kórházban sem. A székelyudvarhelyi egészségügyi intézményben
ezek jó része asszisztensi munkakör, de két orvos alkalmazására is szükség lenne, továbbá a kórházi konyhán, mosodában és az irodákban is bővíteni kellene a személyzetet.
Nem született még megoldás az utóbbi időben egyre súlyosbodó személyzethiányra a székelyudvarhelyi kórházban. Az egészségügyi intézmény vezetősége minisztériumi segítség reményében közvetlenül a fejlesztési tárcának is küldött átiratot a helyzetről.
Az intézmény vezetősége már két hónapja memorandumot küldött a fejlesztési minisztériumnak, központi szintű jóváhagyást kérve az alkalmazásokra, ám azt azóta is mindhiába várják. Amint arról az intézmény szóvivője, Zörgő Noémi érdeklődésünkre beszámolt, a kórház október második felében kapott választ a szaktárcától, ám
Megválaszolták a levelet, azóta újból „se kép, se hang”.
A helyzet viszont időközben tovább romlott, ugyanis nemrég megjelent az újabb megszorító intézkedéseket tartalmazó 296-os törvény. Ez
– számolt be a kórházat legérzékenyebben érintő előírásról Zörgő Noémi. „Az a probléma ezzel, hogy a kórházi mosodában és a konyhán már nagyon komoly személyzethiány van. Az intézmény organigramjából viszont eltörlik az összes ilyen betöltetlen állást. A medikális állások megmaradnak ugyan, de alkalmazni nem lehet azokra sem” – fogalmazott a kórház szóvivője.
A kórháznál folyamatban van egy beruházási iroda létrehozása, ám oda is csak egyetlen egyedi állásra tudnak alkalmazni, ugyanis az irodai személyzeti struktúrából is el kell törölni minden betöltetlen állást. „Egy ilyen iroda nem tud egy emberrel működni, és
– sorolta tovább a nehézségeket.
A megüresedett, nem medikális állások eltörlése a székelyudvarhelyi kórház esetében azt jelenti, hogy a negyvenöt betöltetlen állás harmadát elveszíti a kórház. A törvény értelmében december végéig kell elkészíteniük az aktualizált organigramot (szervezeti felépítést). Azt követően pedig még abban az esetben sem tudják majd orvosolni a személyzethiányt a kórház kisegítő részlegein, ha az állam feloldja a megüresedett állások befagyasztását előíró törvényt.
Belső átszervezésekkel próbálnak rövidtávú áthidaló megoldásokat találni az egyre súlyosbodó személyzethiányra a székelyudvarhelyi kórházban, de a megüresedett állások befagyasztását előíró törvény miatt ez csak egy reménytelen szélmalomharc.
A kórházban átmenetileg belső átszervezésekkel próbálják megoldani az egyre súlyosbodó személyzethiány által okozott gondokat, de amint azt Zörgő Noémi is elmondta, tisztában vannak azzal, hogy ez csak átmeneti megoldás, ami hosszú távon nem fenntartható. A kórház vezetősége abban bízik, hogy a megszorításokat jövőre feloldja a kormány, más lehetőségük nem lesz a probléma megoldására, ha a fejlesztési minisztériumtól nem kapnak engedélyt a megmaradó állások betöltésére – válaszolta kérdésünkre az egészségügyi intézmény szóvivője.
Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.
A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.
Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.
Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.
A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.
Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.
szóljon hozzá!