Fotó: Pinti Attila
Egyelőre nem rendelkezik a csíkszeredai önkormányzat érvényes szerződéssel, ami a kóbor kutyák elhelyezését illeti. Ehhez a tevékenységhez egy sor előírásnak kell megfelelniük, amelyhez nemrég 200 ezer lejes beruházásként műtővel ellátott konténereket szereztek be a szükséges felszerelésekkel. Ezután jöhet a szolgáltatás kiszervezése. Addig a csíktaplocai kutyamenhelyt működtető Pro Animalia Alapítvány, a teherbírásuk és telítettségük függvényében önkéntesen is ellátja a kóbor kutyák befogásával és ellátásával kapcsolatos teendőket.
2023. május 14., 19:152023. május 14., 19:15
2023. május 14., 19:202023. május 14., 19:20
Egy csíkszeredai lakos a Fenyő utcában látott több kóbor kutyát, amelyeket veszélyesnek vélt a kerékpározókra és kutyájukat sétáltatókra egyaránt – erről a Civil Csíkszereda Facebook-csoportban is bejegyzést tett közzé, azzal a kérdéssel, hogy hová fordulhat ezzel a problémával. A jogszabályok szerint ez a polgármesteri hivatalok hatásköre. Maria Plumbu, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője elmondta,
Mindezen előírások betartását a megyei állatvédelmi rendőrség ellenőrizheti. „Tehát aki kóbor kutyát lát, az a polgármesteri hivatalnak kell jelezze” – szögezte le Plumbu.
A gond viszont abból adódik, hogy egyelőre a csíkszeredai önkormányzatnak nincs konkrét megoldása a kóbor kutyák jelentette probléma kezelésére, jelenleg a szolgáltatás kiszervezésén dolgoznak. Korábban a taplocai kutyamenhelyt működtető Pro Animalia Alapítvány látta el ezt a feladatot a város megbízásából, azonban mint Száva Emesétől, az alapítvány ügyvezető igazgatójától megtudtuk, 2019 óta nincs szerződésük a várossal.
Fotó: Veres Nándor
Ennek ellenére a városból is fogadnak be kutyákat, átlagban havonta tízet is, főleg a csibai, hargitafürdői, szécsenyi városrészekben.
– hangsúlyozta. Jelenleg is telt ház van a menhelyen, és az alapítvány személyzethiánnyal is küszködik. Száva Emese kitért arra is, hogy a kóborkutya-probléma gyökere az, hogy a gazdákat nem ellenőrzik megfelelően, ezért kutyáikat úgy tartják, úgy engedik szabadon, ahogy akarják. „Amíg nincsenek kellőképpen ellenőrizve a kutyatartók, a kutyák ivartalanítása, a csippel való ellátása, az adás-vételek követése, addig teljes illúzió azt várni, hogy egy falu, egy város kóborkutya-mentes legyen” – magyarázta. Szerinte, ha a csíkszeredai önkormányzat is nyitna egy menhelyet, az is rövid időn belül megtelne az említett okok miatt.
A menhelyen vasárnap nyílt napot tartottak, így lehetőségük volt a városlakóknak is betekintést nyerni a munkájukba. A létesítmény működését egyébként a németországi partnerszervezetük, a Bruno Pet állatvédelmi szervezet támogatja.
Bors Bélát, Csíkszereda alpolgármesterét is megkerestük a témában, aki elismerte, hogy jelenleg valóban nincs működő szerződésük, ezért – mint fogalmazott – mélységesen hálásak azért, hogy a Pro Animalia így is ellátja ezeket a tevékenységeket.
– magyarázta.
Fotó: Pinti Attila
Hozzátette, ez egy országos probléma, amióta létrejött a két éve működő állatvédelmi rendőrség, szigorúbbak lettek azok az elvárások, amelyeknek eleget kell tenni.
Annak érdekében, hogy az előírásoknak eleget tegyenek, az elmúlt évben 200 ezer lejes beruházást végzett a csíkszeredai városháza:
A konténereket a taplocai menhely mellett található városi területen állították fel. Ugyanakkor nemrég megérkeztek a kutyák kezeléséhez szükséges felszerelések és egyéb eszközök is.
Fotó: Csíkszereda Városháza
„Ezután következik a szolgáltatás kiszervezése, az önkormányzatnak ugyanis plusz terhet jelentene, ha saját maga szeretné ellátni ezt a feladatot, így mivel a jogszabályok is megengedik, kiszervezzük a munkát” – mondta Bors Béla. Hozzáfűzte, bízik benne, hogy a kiszervezés során továbbra is együtt tudnak működni a Pro Animalia Alapítvánnyal.
– bizakodott.
Fotó: Pinti Attila
Az előírásokról
A Hargita Megyei Állategészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Igazgatóság részéről Szabó Éva elmondta, a kóbor kutyák kérdését elsősorban a 2001-ből származó 155-ös számú sürgősségi kormányrendelet szabályozza, amelyben például a menhelyeken kialakított kennelek előírt mérete is szerepel. Ezt a sürgősségi kormányrendeletet a 2013-ból származó 258-as számú törvény módosította, továbbá az alkalmazási normáit a 2013-ból származó 1059-es számú kormányhatározat fogalmazta meg. Újabban a 2021-ből származó 20-as számú határozat tartalmaz néhány kiegészítő előírást a témában. „Az önkormányzatok kiszervezhetik a tevékenységet, az engedélyeztetéshez az előírásoknak meg kell felelni és kérést kell letenni az igazgatósághoz” – magyarázta az illetékes.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) törvénymódosítással kitiltaná a játéktermekből a 21 év alatti fiatalokat is – közölte kedden Adrian Cozma képviselő.
Lángra kapott egy dálnoki család házának tetőtere szombat éjjel, a tűz következtében egy fiatal házaspár és kisgyerekei, egy két év alatti és egy két hónapos kislány otthona veszett oda. Összefogással építik újra, mielőtt beköszönt a tél.
Gyorsabban és hatékonyabban segíthetnek baj esetén az alsósófalvi önkéntes tűzoltók, miután hollandiai segítséggel és közösségi összefogással sikerült tűzoltóautót vásárolni. Ezt a járművet vethették át kedden a helyiek.
Emelt gyalogosátkelőket alakítottak ki a Zsögödi Nagy Imre utcában is, ahol nemrég fejezték be a munkát, akárcsak a Szék útján és Csobotfalván.
Évfordulós emlékévet ünnepel az idén ötven éves gyergyószárhegyi művésztelep, az évforduló kapcsán számos rendezvényt tartanak. Szombaton kiállítás nyílik Gyergyószentmiklóson, továbbá a művésztelep enciklopédiájának harmadik kiadását is bemutatják.
Kézdivásárhely önkormányzata megkezdte ama 25 ökosziget telepítését hulladékgyűjtéshez, amelyekre az Országos Helyreállítási Terv (PNRR) keretében pályáztak 1,43 millió lej értékben. Ezzel egy újabb lépést sikerült tenni a zöldebb város felé.
Megkésett munkálatok átütemezése, a sepsiszentgyörgyi önkormányzat és a hozzá tartozó cégek költségvetésének módosítása, különböző rendezvények szervezése szerepelt a helyi képviselő-testület keddi ülésének napirendjén.
Elromlott vagy használaton kívüli elektromos készülékeket gyűjtenek Gyergyószentmiklóson november 16-án, szombaton.
Megtalálták a román határrendészek és hegyimentők azt az ukrán fiatalembert, aki hétfőn érkezett Romániába a Máramarosi-havasokon keresztül – közölte kedden délután a Máramaros megyei Salvamont igazgatója.
Holtan találták meg a 63 éves marosvécsi férfit, akit november 6-án, szerdán hagyta el otthonát és napokig nem jelentkezett családjánál, végül a rendőrség is kereste.
1 hozzászólás