A közúti bírságok a szabálysértők lakhelye szerinti önkormányzatok helyi költségvetésébe kerülnek
Fotó: Pál Árpád
Számos tévhit kering arról, hogy kik „gazdagodnak” a szabálysértő járművezetők által befizetett közúti bírságokból, ezért annak jártunk utána, hogy hová is kerül ez a pénz, és mire fordíthatják. Ugyanakkor egy tavaly életbe lépett törvény szerint nemsokára változtatásokat vezetnek be a bírságok befizetésének eljárásában, ezekről is érdeklődtünk.
2019. március 02., 09:482019. március 02., 09:48
2019. március 02., 09:512019. március 02., 09:51
A közúti bírságok a szabálysértők lakhelye szerinti önkormányzatok helyi költségvetésébe kerülnek. A pénz elköltését nem szabályozza a törvény, mert nem célirányos összeg.
– osztotta meg Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza sajtószóvivője. Hozzátette, jó tudni, hogy a közúti bírság után nem kell késedelmi kamatot fizetni. Viszont érdemes megjegyezni azt is, hogy a helyi adók kifizetése esetén, amennyiben az adófizető nevén közlekedési bírság is szerepel, előbb azt kell törleszteni, és csak azután lehet az ingatlan-, autó- és egyéb adót befizetni. Tavaly egyébként a székelyudvarhelyi önkormányzat számlájára összesen 1,19 millió lej folyt be közúti bírságokból, idén eddig 157 ezer lej.
Fotó: Veres Nándor
A közúti bírságok összegét egyelőre a forgalmi kihágást elkövető személy lakhelye szerinti közigazgatási egységnél lehet kifizetni, vagy banki átutalással az adott önkormányzat kincstári számlájára.
a ghiseul.ro oldalon keresztül azoknak az önkormányzatoknak, amelyek bekapcsolódtak ebbe a rendszerbe.
Rodica Ţiriac, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala adó- és illetékosztályának vezetője érdeklődésünkre elmondta, a megbírságolt autóvezetők a lakhelyük szerinti polgármesteri hivatalnak fizetik be a bírság összegét, függetlenül a forgalmi kihágás helyszínétől.
Mint magyarázta, ugyan még nem működik, de országos szinten előkészítés alatt áll egy egységes számlarendszer bevezetése, amelynek segítségével egy újabb lehetőséget kínálnak a bírságok kifizetésére az állami kincstárak alegységeinél. Az adóosztály vezetője hozzátette, a polgármesteri hivatal már tavaly megnyitotta a kincstárnál a jogszabály által előírt egységes számlát (románul: Cont Unic). Rodica Ţiriac azonban úgy véli, továbbra is a ghiseul.ro internetes oldalon történő befizetés a leghatékonyabb.
Fotó: Pál Árpád
A közúti bírságok befizetésének módját a 2018-ból származó 203-as törvény szabályozza. Az új rendelkezés bevezetésével a polgármesteri hivatalok pénztárai mellett az Állami Kincstár alegységeinél is ki lehet majd fizetni a bírságokat, függetlenül a szabálysértő lakhelyétől.
Ez az előírás elvileg január elsejétől lépett érvénybe, gyakorlatban viszont még nem működik az az országos rendszer, amely ezt lehetővé teszi. Máthé Attila, a Hargita Megyei Állami Kincstár vezetője szerint azonban már csak napok kérdése, hogy beüzemeljék. Az újítás része, hogy a bírságokból származó összegeket Bukarestbe, egy közös számlára fogják utalni, és miután a rendőrség elektronikus formában továbbította a közlekedési kihágásról szóló jegyzőkönyveket egy központi rendszerbe, visszaosztják a pénzt annak a polgármesteri hivatalnak, amelynek jár a befolyt összeg.
Például ha egy jászvásári személy Csíkszeredában követ el forgalmi szabálysértést, akkor akár a csíkszeredai polgármesteri hivatal pénztáránál, akár az állami kincstár kirendeltségeinél is kifizetheti a bírságot. Ezt az összeget pedig adott esetben a polgármesteri hivatal vagy a kincstár továbbutalja Bukarestbe, ahonnan majd a pénzt visszaosztják Jászvásárnak, a szabálysértő lakhelye szerinti önkormányzatnak.
Törvényi háttér
A közúti bírságokról szóló jogszabály újításairól már korábban is beszámoltunk. Amellett, hogy a kincstárban is lehet majd törleszteni a bírságot egy erre a célra létrehozott számlára, egy másik változtatást is bevezettek, éspedig hogy 15 napra hosszabbították a bírságok kedvezményes kifizetésének időtartamát. Így a megbírságolt személy az adott kihágásért kiróható legkisebb összegnek csak a felét kell kifizesse, ha él a 15 napos határidővel, amely korábban 48 óra volt. Szintén könnyítést jelent majd, hogy a szabálysértőknek az új rendszer bevezetésével már nem kell a kifizetést bizonyító számla másolatát eljuttatniuk az azt kiállító rendőrnek vagy rendőrségnek. Gheorghe Filiptől, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől megtudtuk, leggyakrabban gyorshajtásért rónak ki bírságot az autóvezetőknek, Hargita megyében tavaly több mint 18 ezer esetben bírságoltak, 7,1 millió lej értékben. Egy bírságpont értéke egyébként idén is 145 lej, akárcsak tavaly.
A jelenlegi két nap helyett hamarosan már 15 nap áll majd rendelkezésükre a közúti kihágást elkövetőknek a pénzbírságok kedvezményes kifizetésére. Az újítás már megjelent a Hivatalos Közlönyben, és augusztus végén lép érvénybe.
Négy történeten keresztül mutatja be a kriptovaluták izgalmas és érdekes világát az MCC legújabb előadása Csíkszeredában október 29-én.
Sűrű ködre adott ki figyelmeztetést péntek reggel az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM). A sárga ködriadó az ország 18 megyéjére érvényes.
A meg nem született, halva született, szülés közben vagy rövid idővel azután elhunyt „vendégbabák” emlékének szentelt emlékművet tervez felállítani egy sepsiszentgyörgyi egyesület. Csíkszeredában 2013 óta létezik ehhez hasonló emlékhely.
Még mielőtt hazaérne a diák, a szülő már látja, hogy hányast kapott, vagy hiányzott-e valamelyik tanóráról. Az elektronikus naplóba minden azonnal bekerül, és a hiányzásokat valóban szigorúan követik a tanintézetek.
Öt nagyiklandi és mezőkapusi ingatlanban végzett házkutatást csütörtökön a Maros megyei rendőrség.
Mivel a Székely Mikó Kollégium igazgatónője, Sztakics Éva a júniusi önkormányzati választásokon bejutott a városi tanácsba, sőt a héten alpolgármesterré is választották, az iskola tantestülete csütörtökön döntött arról, kit javasol utódjául.
Vajon mi, akik számára evidens, hogy látjuk a minket körülvevő világot, gondoltunk már bele valaha, hogy milyen lehet az élet teljes sötétségben?
Székelyföldi útjának utolsó megállójaként érkezett Sepsiszentgyörgyre csütörtökön a magyarországi Miniszterelnökség vezető minisztere. A sajtóval való találkozón Gulyás Gergely a román-magyar kapcsolatokról, a schengeni csatlakozásról is beszélt.
Az Állandó Választási Hatóság (AEP) elnöke, Toni Greblă csütörtökön bejelentette, hogy mintegy 19 ezer szavazóhelyiséget alakítanak ki belföldön az államelnök-választásra, és közel 20 millió szavazólapot rendeltek meg a választások első fordulójára.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
szóljon hozzá!