A közúti bírságok a szabálysértők lakhelye szerinti önkormányzatok helyi költségvetésébe kerülnek
Fotó: Pál Árpád
Számos tévhit kering arról, hogy kik „gazdagodnak” a szabálysértő járművezetők által befizetett közúti bírságokból, ezért annak jártunk utána, hogy hová is kerül ez a pénz, és mire fordíthatják. Ugyanakkor egy tavaly életbe lépett törvény szerint nemsokára változtatásokat vezetnek be a bírságok befizetésének eljárásában, ezekről is érdeklődtünk.
2019. március 02., 09:482019. március 02., 09:48
2019. március 02., 09:512019. március 02., 09:51
A közúti bírságok a szabálysértők lakhelye szerinti önkormányzatok helyi költségvetésébe kerülnek. A pénz elköltését nem szabályozza a törvény, mert nem célirányos összeg.
– osztotta meg Zörgő Noémi, a székelyudvarhelyi városháza sajtószóvivője. Hozzátette, jó tudni, hogy a közúti bírság után nem kell késedelmi kamatot fizetni. Viszont érdemes megjegyezni azt is, hogy a helyi adók kifizetése esetén, amennyiben az adófizető nevén közlekedési bírság is szerepel, előbb azt kell törleszteni, és csak azután lehet az ingatlan-, autó- és egyéb adót befizetni. Tavaly egyébként a székelyudvarhelyi önkormányzat számlájára összesen 1,19 millió lej folyt be közúti bírságokból, idén eddig 157 ezer lej.
Fotó: Veres Nándor
A közúti bírságok összegét egyelőre a forgalmi kihágást elkövető személy lakhelye szerinti közigazgatási egységnél lehet kifizetni, vagy banki átutalással az adott önkormányzat kincstári számlájára.
a ghiseul.ro oldalon keresztül azoknak az önkormányzatoknak, amelyek bekapcsolódtak ebbe a rendszerbe.
Rodica Ţiriac, Csíkszereda Polgármesteri Hivatala adó- és illetékosztályának vezetője érdeklődésünkre elmondta, a megbírságolt autóvezetők a lakhelyük szerinti polgármesteri hivatalnak fizetik be a bírság összegét, függetlenül a forgalmi kihágás helyszínétől.
Mint magyarázta, ugyan még nem működik, de országos szinten előkészítés alatt áll egy egységes számlarendszer bevezetése, amelynek segítségével egy újabb lehetőséget kínálnak a bírságok kifizetésére az állami kincstárak alegységeinél. Az adóosztály vezetője hozzátette, a polgármesteri hivatal már tavaly megnyitotta a kincstárnál a jogszabály által előírt egységes számlát (románul: Cont Unic). Rodica Ţiriac azonban úgy véli, továbbra is a ghiseul.ro internetes oldalon történő befizetés a leghatékonyabb.
Fotó: Pál Árpád
A közúti bírságok befizetésének módját a 2018-ból származó 203-as törvény szabályozza. Az új rendelkezés bevezetésével a polgármesteri hivatalok pénztárai mellett az Állami Kincstár alegységeinél is ki lehet majd fizetni a bírságokat, függetlenül a szabálysértő lakhelyétől.
Ez az előírás elvileg január elsejétől lépett érvénybe, gyakorlatban viszont még nem működik az az országos rendszer, amely ezt lehetővé teszi. Máthé Attila, a Hargita Megyei Állami Kincstár vezetője szerint azonban már csak napok kérdése, hogy beüzemeljék. Az újítás része, hogy a bírságokból származó összegeket Bukarestbe, egy közös számlára fogják utalni, és miután a rendőrség elektronikus formában továbbította a közlekedési kihágásról szóló jegyzőkönyveket egy központi rendszerbe, visszaosztják a pénzt annak a polgármesteri hivatalnak, amelynek jár a befolyt összeg.
Például ha egy jászvásári személy Csíkszeredában követ el forgalmi szabálysértést, akkor akár a csíkszeredai polgármesteri hivatal pénztáránál, akár az állami kincstár kirendeltségeinél is kifizetheti a bírságot. Ezt az összeget pedig adott esetben a polgármesteri hivatal vagy a kincstár továbbutalja Bukarestbe, ahonnan majd a pénzt visszaosztják Jászvásárnak, a szabálysértő lakhelye szerinti önkormányzatnak.
Törvényi háttér
A közúti bírságokról szóló jogszabály újításairól már korábban is beszámoltunk. Amellett, hogy a kincstárban is lehet majd törleszteni a bírságot egy erre a célra létrehozott számlára, egy másik változtatást is bevezettek, éspedig hogy 15 napra hosszabbították a bírságok kedvezményes kifizetésének időtartamát. Így a megbírságolt személy az adott kihágásért kiróható legkisebb összegnek csak a felét kell kifizesse, ha él a 15 napos határidővel, amely korábban 48 óra volt. Szintén könnyítést jelent majd, hogy a szabálysértőknek az új rendszer bevezetésével már nem kell a kifizetést bizonyító számla másolatát eljuttatniuk az azt kiállító rendőrnek vagy rendőrségnek. Gheorghe Filiptől, a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivőjétől megtudtuk, leggyakrabban gyorshajtásért rónak ki bírságot az autóvezetőknek, Hargita megyében tavaly több mint 18 ezer esetben bírságoltak, 7,1 millió lej értékben. Egy bírságpont értéke egyébként idén is 145 lej, akárcsak tavaly.
A jelenlegi két nap helyett hamarosan már 15 nap áll majd rendelkezésükre a közúti kihágást elkövetőknek a pénzbírságok kedvezményes kifizetésére. Az újítás már megjelent a Hivatalos Közlönyben, és augusztus végén lép érvénybe.
Kitűnni a tömegből, vagy éppen elvegyülni? Az Ezer Székely Leány Napján mindkettőnek megvan a jelentősége, hiszen ennyien székely népviseletben lenyűgőzően mutatnak. A mi szemünkben mindenképp. Egyenként és együtt is.
Darvas-Kozma Józsefet, a csíkszeredai Szent Kereszt-plébánia plébánosát megerősítette hivatalában a gyulafehérvári főegyházmegye, Böjte Csaba atyát pedig csíksomlyói lelkésszé nevezte ki. Idén négy új papot fognak felszentelni.
Balesetet okozott szombat reggel a Duna Sulina-ágán, Maliuc falu közelében egy turistákkal teli csónakot ittas állapotban vezető fiatalember.
Több bukaresti hírportál is lehozta azt az elmosódott medvés képet, amiről azt írják, hogy ez volt az utolsó felvétel, amit a támadáskor készített a medve által meggyilkolt olasz motoros.
Ilie Bolojan kormányfő péntek este kijelentette, hogy a világon Románia az egyetlen ország, ahol a bírák 48 éves korukban mennek nyugdíjba.
Tiltakozásra készülnek Parajdon, szombaton délelőtt már kisebb tömeg gyűlt össze a helyi kultúrotthonnál.
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet –– számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Augusztus elsejétől csak az online foglalt időpontokban lehet felkeresni ügyes-bajos kérdéseinkkel a Hargita megyei nyugdíjpénztárat.
Hivatalból bűnvádi feljelentést tett a Maros megyei környezetvédelmi igazgatóság a parajdi sóbányánál zajló sürgősségi munkálatok nyomán a Kis-Küküllőn bekövetkezett sószennyezés és ökológiai katasztrófa miatt.
szóljon hozzá!