Fotó: Kristó Róbert
A betörött ablakok és az omladozó épület alig látszik a gaztól, ha a csíkszentsimoni vonatállomást a lakóházak felől közelíted meg. A helyzet közelebbről sem biztató: rozsdás tűzoltó-felszerelés egy bádogszekrényben, tetején kidobott cipő.
2010. szeptember 14., 12:502010. szeptember 14., 12:50
2010. szeptember 24., 14:282010. szeptember 24., 14:28
Fotó: Kristó Róbert
Az állomásfőnöki ajtó ablaka törött – amúgy sem használja senki. Egyenesen kísértetjárta helynek tűnik a valaha jobb napokat látott állomásépület, amelynek emeletére egykor díszes lépcsőház vezetett. Pedig forgalom most is van, főként tanévközben: az ingázójáratokkal rendszerint ötven-száz ember is indul/érkezik Csíkszentsimonba. Számukra még a világítás sem biztosított több mint egy éve, sem a téli hajnalokon, sem a nyári éjszakákon.
Fotó: Kristó Róbert
„A minap felhívtak, hogy írjak alá egy egyezséget a vasúttal – részletezi Fábián László csíkszentsimoni polgármester. – Eddig minden évben alá is írtam, hogy minden télen, rendkívüli havazás esetén részt veszünk a sínek takarításában. De én csak akkor érzem magaménak a román vasutat, és a kötelességemet akkor teljesítem, amikor úgy érzem, hogy engem is teljes értékű állampolgárnak tekintenek ebben az országban. De sajnos, az utóbbi időben nem ezt érzem.”
Amint a polgármester elmondta, az ingázók jogosan panaszkodnak, hogy nincs közvilágítás már legalább egy éve. Nincs illemhely, még egy favécé sem. A vizet évek óta nem fizeti a vasút, de van egy csap az önkormányzat jóindulatának köszönhetően. Az épületet és az állomás környékét sem tartja rendben a vasút.
Fotó: Kristó Róbert
„Akkor szégyellettem magamat nagyon, amikor fogadtuk pünkösdkor a székely expresszt – idézi fel Fábián László. – Éjjel egy órakor érkezett a vonat. Világítást kellett improvizálnunk, hogy a százötven vendéget tudjuk elosztani... Semmiféle minimális higiéniai körülmény nincs, az utasok kényelméért semmi nem történik. Tördeltem a kezeimet, próbáltam magyarázkodni... Gyalázatosak a körülmények!”
A polgármester azt is elmondta, hogy a balesetektől, esetleges kisiklásoktól is állandóan rettegniük kell: el vannak távolodva a sínek, hiányoznak a csavarok... A tavaly volt kisiklás, kétszer is, de azóta sem történt semmilyen előrelépés.
„Rendbe lesz téve az épület – ígérte Eugen Benedic állomásfőnök, akinek alárendeltségébe tartoznak az újtusnádi, a tusnádfürdői és csíkszentimrei állomások. – Tudunk az állapotokról, javasoltuk a rendbetételt, de a vasút anyagi helyzete most nem tesz lehetővé ilyen beruházásokat.” Hogy mégis mikor kerülhetne ilyen munkálatra sor, arra még megközelítőleg sem tudott választ adni az állomásfőnök, aki úgy vélte, a csíkszentimrei megállóhely váróterme például rendben van.
Fotó: Kristó Róbert
Mi is ott jártunk. A váróteremnek nevezett kis szobában, a leszakadt villanykörte helyén fecske próbált fészket rakni, de abbahagyta (vagy leverték?). „Nem lehet jegyet váltani, csak a vonaton – magyarázza egy, a váróterem előtti padon várakozó asszony. – Ha van ellenőr, jegyet veszünk, ha nincs ellenőr, egy vagy két lejt adok a kalauznak, attól függ, mennyi pénzem van.... Mindenki ezt csinálja.”
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
Egyperces néma csenddel adóznak Ferenc pápa emléke előtt, de nem halasztják el 21 méter hosszú kürtőskalács megsütésének kísérletét a csíkszentgyörgyiek szombaton.
Az agrártudományi szakok több száz egyetemi hallgatója érkezett Csíkszeredába a 37. Országos Tudományos Diákkonferencia Agrárszekciójának rendezvényére, amelynek első alkalommal ad otthont a Sapientia EMTE Csíkszeredai Kara április 24–25. között.
szóljon hozzá!