Fotó: Kristó Róbert
A betörött ablakok és az omladozó épület alig látszik a gaztól, ha a csíkszentsimoni vonatállomást a lakóházak felől közelíted meg. A helyzet közelebbről sem biztató: rozsdás tűzoltó-felszerelés egy bádogszekrényben, tetején kidobott cipő.
2010. szeptember 14., 12:502010. szeptember 14., 12:50
2010. szeptember 24., 14:282010. szeptember 24., 14:28
Fotó: Kristó Róbert
Az állomásfőnöki ajtó ablaka törött – amúgy sem használja senki. Egyenesen kísértetjárta helynek tűnik a valaha jobb napokat látott állomásépület, amelynek emeletére egykor díszes lépcsőház vezetett. Pedig forgalom most is van, főként tanévközben: az ingázójáratokkal rendszerint ötven-száz ember is indul/érkezik Csíkszentsimonba. Számukra még a világítás sem biztosított több mint egy éve, sem a téli hajnalokon, sem a nyári éjszakákon.
Fotó: Kristó Róbert
„A minap felhívtak, hogy írjak alá egy egyezséget a vasúttal – részletezi Fábián László csíkszentsimoni polgármester. – Eddig minden évben alá is írtam, hogy minden télen, rendkívüli havazás esetén részt veszünk a sínek takarításában. De én csak akkor érzem magaménak a román vasutat, és a kötelességemet akkor teljesítem, amikor úgy érzem, hogy engem is teljes értékű állampolgárnak tekintenek ebben az országban. De sajnos, az utóbbi időben nem ezt érzem.”
Amint a polgármester elmondta, az ingázók jogosan panaszkodnak, hogy nincs közvilágítás már legalább egy éve. Nincs illemhely, még egy favécé sem. A vizet évek óta nem fizeti a vasút, de van egy csap az önkormányzat jóindulatának köszönhetően. Az épületet és az állomás környékét sem tartja rendben a vasút.
Fotó: Kristó Róbert
„Akkor szégyellettem magamat nagyon, amikor fogadtuk pünkösdkor a székely expresszt – idézi fel Fábián László. – Éjjel egy órakor érkezett a vonat. Világítást kellett improvizálnunk, hogy a százötven vendéget tudjuk elosztani... Semmiféle minimális higiéniai körülmény nincs, az utasok kényelméért semmi nem történik. Tördeltem a kezeimet, próbáltam magyarázkodni... Gyalázatosak a körülmények!”
A polgármester azt is elmondta, hogy a balesetektől, esetleges kisiklásoktól is állandóan rettegniük kell: el vannak távolodva a sínek, hiányoznak a csavarok... A tavaly volt kisiklás, kétszer is, de azóta sem történt semmilyen előrelépés.
„Rendbe lesz téve az épület – ígérte Eugen Benedic állomásfőnök, akinek alárendeltségébe tartoznak az újtusnádi, a tusnádfürdői és csíkszentimrei állomások. – Tudunk az állapotokról, javasoltuk a rendbetételt, de a vasút anyagi helyzete most nem tesz lehetővé ilyen beruházásokat.” Hogy mégis mikor kerülhetne ilyen munkálatra sor, arra még megközelítőleg sem tudott választ adni az állomásfőnök, aki úgy vélte, a csíkszentimrei megállóhely váróterme például rendben van.
Fotó: Kristó Róbert
Mi is ott jártunk. A váróteremnek nevezett kis szobában, a leszakadt villanykörte helyén fecske próbált fészket rakni, de abbahagyta (vagy leverték?). „Nem lehet jegyet váltani, csak a vonaton – magyarázza egy, a váróterem előtti padon várakozó asszony. – Ha van ellenőr, jegyet veszünk, ha nincs ellenőr, egy vagy két lejt adok a kalauznak, attól függ, mennyi pénzem van.... Mindenki ezt csinálja.”
Közös táncban csúcsosodott ki az Ezer Székely Leány Napja szombaton a csíksomlyói nyeregben. A rendezvényre a nagy hőség ellenére is sokan kilátogattak, ki gyalog, ki lovas szekérrel, ki népviseletben, ki anélkül.
Az elmúlt harminc év szakmai munkásságát ismerte el Csíkszereda önkormányzata András Mihálynak, a Hargita Székely Néptáncszínház vezetőjének. A Pro Urbe díjat szombaton adták át a csíksomlyói nyeregben.
Folyamatban van a szerkezetépítés a csíkszentkirályi tanuszodánál, amelynek alapozását tavaly ősszel kezdte el a kivitelező. A munkával jól haladnak, így tarthatónak tűnik a határidő, amelynek értelmében idén el kell készülnie a létesítménynek.
Elkezdődött szombaton reggel az Ezer Székely Leány Napja a találkozó első állomása a csíkszeredai Szabadság téren zajlott, ahol szép számban gyűltek össze a székely népviseletbe öltözött leányok és legények.
Szombaton ismét székelyruhás fiatalok serege népesíti be Csíkszerda főterét, illetve a somlyói nyerget. Az Ezer Székely Leány Napját először 1931. június 7-én tartották meg ugyanitt – nézzük, miként vezették fel, értékelték a korabeli sajtóban.
Az Ezer Székely Leány Napjának biztonságos megszervezése érdekében szombaton reggel útlezárásra lehet számítani két csíkszeredai utcában.
Noha hét éve megvásárolta a csíkdánfalvi önkormányzat a volt kerámiagyártó műhelyeket, illetve az egykori szövödét, ezek azóta is használatlanul, bezárva állnak, mert felújításuk érdekében nem sikerült pályázati támogatást szerezni.
Johann Sebastian Bach zeneszerző életműve köré épül az idei Csíkszeredai Régizene Fesztivál: július 5–13. között 17 koncert, 250 fellépő és templomi terekben megszólaló mesterművek várják a közönséget – a h-moll mise lesz az egyik fénypont.
Teljesen átalakul Csíkszereda legnagyobb általános iskolájának udvara, a munkálatok egy részét iskolakezdésig szeretnék elvégezni. Több sportpálya, futópálya készül, de szabadtéri tanórák megtartására alkalmas tereket is kialakítanak.
Családokat, népviseletbe öltözötteket és „civileket” is várnak szombaton, az Ezer Székely Leány Napján Csíkszeredába és Csíksomlyóra. Az egész napot felölelő program alatt a néptánc, a népviselet, a népi hagyományok lesznek főszerepben.
szóljon hozzá!