Háziorvosnál. Lehetetlenség, hogy minden kisebb faluban legyen rendelő. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Noha mindegyik Hargita megyei településen dolgozik az egészségbiztosítási pénztárral szerződésben álló háziorvos, a nagyobb községekhez tartozó kisebb falvakban legtöbbször nincs orvosi rendelő. Az ott élők javarészt csak a községközpontokban juthatnak hozzá a térítésmentes egészségügyi alapellátáshoz.
2017. október 02., 11:302017. október 02., 11:30
2017. október 02., 11:362017. október 02., 11:36
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár rendelkezésünkre bocsátott adatai szerint az intézmény 153 háziorvossal áll szerződésben, azaz ennyi szakember dolgozik a megye településein.
Soós-Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke ismertette, megvalósíthatatlan, hogy minden faluban működjön háziorvosi rendelő, ugyanis azokban egy orvos nem tudná fenntartani a rendelő költségeit, nem beszélve arról, hogy még jövedelmet is valósítson meg.
Köztudott ugyanis, hogy a háziorvosok a megyei egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződésük értelmében egyéni vállalkozásként működő orvosi rendelőként üzemelnek, azaz havonta kapnak egy bizonyos összeget a biztosítótól a feliratkozott pácienseik és az elvégzett szolgáltatásaik értelmében, amelyet belátásuk szerint használhatnak fel. Ebből kell fenntartaniuk a rendelőjüket, kifizetniük asszisztenseiket, adózniuk, illetve orvosi műszereket és egészségügyi fogyóanyagokat is ebből kell vásárolniuk. A megtakarított összeg – magyarán, ami a végén megmarad – az orvos tulajdonképpeni fizetése.
A családorvosi szövetség elnöke arra is rámutatott, a szóban forgó falvak, tanyavilágok községközpontjaiban van háziorvosi rendelő, így a páciensek azt kereshetik fel betegség esetén. Ez szerinte nem okoz különösebb nehézséget, ugyanis eddig nem érkezett negatív visszajelzés a helyzettel kapcsolatban. Ráadásul sok településen nincsenek nagyobb távolságok, nem beszélve arról, hogy számos család már rendelkezik saját autóval. Soós-Szabó Klára azt is megemlítette, hogy
egy munkanapra két ilyen konzultációt számol el a biztosítási pénztár.
Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvos szerint nem okoz különösebb nehézséget a pácienseknek, hogy időnként a nagyobb távolságok ellenére ellátogassanak hozzá kezelésre. Vannak buszjáratok, illetve taxi is e célra Kászonban. Megjegezte, hogy ő rendszeresen kijár a betegeihez is.
Fodor Aranka csíkszentmihályi háziorvos is elmondta, ha valaki nem tud elmenni a rendelőjébe, abban az esetben ő házhoz megy. A háziorvos szerint lehetetlenség, hogy minden kisebb faluban legyen rendelő, mivel kevés feliratkozott páciensből nem lehet fenntartani azt.
A Gyimesekben a nagyobb távolságok miatt sokszor nehézséget okoz a kevés háziorvosi rendelő – mutatott rá érdeklődésünkre a gyimesközéploki háziorvos. A szakember úgy véli, noha most még van háziorvos a legtöbb településen, hamarosan ez megváltozik. „Hatalmas hiányszakma ez országos szinten, ki tudja, hogy mi lesz tíz év múlva. Az egészségügyi politika sem pártolja eléggé az alaphálózati ellátást” – fogalmazott.
Narancssárga és sárga kódú árvízriasztást adott ki szerdán az Országos Hidrológiai Intézet, az érintett Hargita megyei területeken árhullámokra, heves vízlefolyásra és vízszintemelkedésre kell számítani.
Az elmúlt 24 órában a Maros megyei hivatásos tűzoltóknak összesen 106 sürgősségi bevetésen kellett helytállniuk. Közúti balesetekhez, tizenegy tűzesethez, kidőlt fák eltávolításához riasztották őket.
Súlyos károkat okozott a kedd esti vihar Tusnádfürdőn: hatalmas széllel és esővel csapott le a fürdővárosra alig néhány perccel azután, hogy a Ro-Alert rendszeren keresztül riasztás érkezett.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat narancssárga kódú figyelmeztetést adott ki július 9-ére, 12 és 22 óra között. A viharos időjárás az ország számos megyéje között Hargita és Kovászna megyét is érinti, Maros megyére az enyhébb, sárga kód érvényes.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
szóljon hozzá!