
Háziorvosnál. Lehetetlenség, hogy minden kisebb faluban legyen rendelő. Archív
Fotó: Boda L. Gergely
Noha mindegyik Hargita megyei településen dolgozik az egészségbiztosítási pénztárral szerződésben álló háziorvos, a nagyobb községekhez tartozó kisebb falvakban legtöbbször nincs orvosi rendelő. Az ott élők javarészt csak a községközpontokban juthatnak hozzá a térítésmentes egészségügyi alapellátáshoz.
2017. október 02., 11:302017. október 02., 11:30
2017. október 02., 11:362017. október 02., 11:36
A Hargita Megyei Egészségbiztosítási Pénztár rendelkezésünkre bocsátott adatai szerint az intézmény 153 háziorvossal áll szerződésben, azaz ennyi szakember dolgozik a megye településein.
Soós-Szabó Klára, a Családorvosok Hargita Megyei Szövetségének elnöke ismertette, megvalósíthatatlan, hogy minden faluban működjön háziorvosi rendelő, ugyanis azokban egy orvos nem tudná fenntartani a rendelő költségeit, nem beszélve arról, hogy még jövedelmet is valósítson meg.
Köztudott ugyanis, hogy a háziorvosok a megyei egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződésük értelmében egyéni vállalkozásként működő orvosi rendelőként üzemelnek, azaz havonta kapnak egy bizonyos összeget a biztosítótól a feliratkozott pácienseik és az elvégzett szolgáltatásaik értelmében, amelyet belátásuk szerint használhatnak fel. Ebből kell fenntartaniuk a rendelőjüket, kifizetniük asszisztenseiket, adózniuk, illetve orvosi műszereket és egészségügyi fogyóanyagokat is ebből kell vásárolniuk. A megtakarított összeg – magyarán, ami a végén megmarad – az orvos tulajdonképpeni fizetése.
A családorvosi szövetség elnöke arra is rámutatott, a szóban forgó falvak, tanyavilágok községközpontjaiban van háziorvosi rendelő, így a páciensek azt kereshetik fel betegség esetén. Ez szerinte nem okoz különösebb nehézséget, ugyanis eddig nem érkezett negatív visszajelzés a helyzettel kapcsolatban. Ráadásul sok településen nincsenek nagyobb távolságok, nem beszélve arról, hogy számos család már rendelkezik saját autóval. Soós-Szabó Klára azt is megemlítette, hogy
egy munkanapra két ilyen konzultációt számol el a biztosítási pénztár.
Sztojka Tamás kászonaltízi háziorvos szerint nem okoz különösebb nehézséget a pácienseknek, hogy időnként a nagyobb távolságok ellenére ellátogassanak hozzá kezelésre. Vannak buszjáratok, illetve taxi is e célra Kászonban. Megjegezte, hogy ő rendszeresen kijár a betegeihez is.
Fodor Aranka csíkszentmihályi háziorvos is elmondta, ha valaki nem tud elmenni a rendelőjébe, abban az esetben ő házhoz megy. A háziorvos szerint lehetetlenség, hogy minden kisebb faluban legyen rendelő, mivel kevés feliratkozott páciensből nem lehet fenntartani azt.
A Gyimesekben a nagyobb távolságok miatt sokszor nehézséget okoz a kevés háziorvosi rendelő – mutatott rá érdeklődésünkre a gyimesközéploki háziorvos. A szakember úgy véli, noha most még van háziorvos a legtöbb településen, hamarosan ez megváltozik. „Hatalmas hiányszakma ez országos szinten, ki tudja, hogy mi lesz tíz év múlva. Az egészségügyi politika sem pártolja eléggé az alaphálózati ellátást” – fogalmazott.
A kormány pénteki ülésén jóváhagyta az Egészséges étkezés iskolai program finanszírozásához szükséges összegek folyósítását a programban résztvevő önkormányzatoknak.
Eltűnt egy 17 éves lány május 7-én Szabédról, bár önként hagyta el otthonát a kiskorú lány, de azóta nem tért haza. Rendőrségi feljelentést tettek a hozzátartozói.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
A rendőrség újabb vizsgálatot indított a mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban: az áldozat nővérének tett megjegyzéseket a körözött Emil Gânj testvére, aki gyakran megfordul a szintén mezőméhesi szülői házuknál.
Új szakaszába lépett Gyergyószentmiklós és Gyergyószék egyik legfontosabb infrastrukturális beruházása: aláírták annak elkerülő útnak a megvalósíthatósági tanulmányára vonatkozó szerződést, amely Tekerőpatak és Szárhegy irányából kerülné el a várost.
Erősödött pénteken a román deviza az euróhoz képest: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,2364 lejes hivatalos árfolyamot állapított meg, ami 2,97 banis (0,56 százalékos) csökkenést jelent a csütörtöki 5,2661 lejhez képest.
Megkéselte osztálytársát egy 12 éves gyermek pénteken az Arad megyei Vinga község egyik iskolájában.
Görög Mártát, a Szegedi Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karának dékánját kérte fel az Igazságügyi Minisztérium irányítására Magyar Péter leendő miniszterelnök pénteken.
Instabillá válik az időjárás már ma délutántól, és az ország nagy részén vasárnapig esőzések várhatók. Több megyére elsőfokú, sárga jelzésű riasztást adott ki a meteorológiai szolgálat légköri instabilitás és jelentős mennyiségű csapadék miatt.
Legszebb virágaikat mutatják be, és kínálják eladásra az udvarfalvi termesztők szombaton és vasárnap a hagyományos kiállításon és vásáron. Szombaton a településen Májusfa néptánctalálkozót is tartanak, immár nyolcadik alkalommal.
szóljon hozzá!