Nem mindegy, hogyan néz ki a diák az iskolában. Tisztességes öltözetet, kinézetet várnak el, nem kirívót. Képünk illusztráció
Fotó: Barabás Ákos
Országos botránnyá dagadt annak az alig tizenegy éves nagykárolyi diáklánynak az esete, akinek szőkére festett tincseit az osztályban, a gyerekek szeme előtt vágatta le osztályfőnöke. Az eset kapcsán az általunk megkérdezett iskolaigazgatók kifejtették, hogy bár nem támogatják a pedagógusok kommunizmust idéző viselkedését, de a tanulók kirívó, hiányos öltözetét, a feltűnő hajviseletet és körmöket sem. Hasonló esetek előfordulnak a székelyföldi iskolákban is, ám van, ahol inkább kommunikációval kezelnék a problémát.
2019. április 23., 08:592019. április 23., 08:59
A tizenegy éves nagykárolyi Nicoleta esetéről már országosan beszélnek: szülők, pedagógusok és gyerekek osztják, hogy mit szabad és mit nem egy általános iskolás diáknak, és mit tehet a pedagógus hasonló esetekben. Az említett lányt saját kérésére éppen édesanyja vitte el egy fodrászszalonba, ahol hosszú tincseit divatos szőke árnyalatokra festették. A stílusváltás azonban nagyon nem nyerte el a pedagógusok, és kiváltképp osztályfőnöknője tetszését, aki
Mivel a felszólításnak a diák egy hét múltával sem tett eleget, a történelem szakos osztályfőnöknő az egyik óra elején letett a leányka elé egy ollót a padra, felszólítva, hogy ott, az osztályban, diáktársai előtt saját kezűleg vágja le a festett tincseket. A kényszernyírás a gyerekek élcelődése és nevetése közepette meg is kezdődött, de nehézkesen haladt. Ekkor jelentkezett a lány egyik osztálytársnője, hogy segít, mert ért a hajvágáshoz, a segítőkészség azonban nem fejeződött be az óra végén,
Az országos botránnyá dagadt ügyben vizsgálatot indított a tanfelügyelőség, nyomozást a rendőrség, a gyermek édesapja pedig be akarja perelni a tanárnőt. Az édesanya közben azt állítja, nem figyelmeztették a hajfestési tilalomra, és nem is tud iskolai rendszabályzat létezéséről. Az iskolai belső rendszabályzat szövegét egyébként a legtöbb tanintézmény módosítások nélkül vette át a szaktárcától. Ám ennek sem a 2016-os, sem a „frissített”, 2018-as változata nem tiltja a festett, tincselt frizurát.
Az eset kapcsán arra voltunk kíváncsiak, hogy mit ír elő a székelyföldi iskolák belső rendszabályzata a tanulók öltözete, hajviselete, hajfestése terén, illetve arra, hogy a pedagógusok szerint miként kellene kezelni a problémát.
A székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégium honlapján is hirdetik, mi a rendszabályzat az iskola területén, a 11-es pontban pedig meghatározzák a tanulók kinézetére vonatkozó szabályokat is. „Az iskolában, iskolai tevékenységeken részt vevő tanuló nem visel kirívó öltözetet (rövidnadrág vagy túl rövid szoknya, feltűnően dekoltált vagy rövid blúz), sminket, hajviseletet (hajfestés), feltűnő manikűrt, divatékszereket” – áll a rendszabályzatban.
A tanintézet igazgatója, Tőkés Zsolt a Székelyhonnak kifejtette, hogy ha egy tizenegy éves diáklány festett hajjal jön iskolába, akkor szerinte otthon sincs minden rendben, de ha egy iskolai rendszabályzatba belefoglalják az ehhez hasonló elvárásokat, tilalmakat, akkor meg lehet előzni a bajt. „Amikor hozzánk jön a gyerek,
Ha pedig abban benne van, hogy piercing vagy tetoválás nincs, és tisztességes öltözéket várunk el, akkor a szülőnek nem lehet kifogása az ellen, ha az iskola rossz néven veszi, ha nem így jelenik meg a gyermek” – fogalmazott Tőkés Zsolt, aki szerint ha valaki narancssárgára, kékre, zöldre kezdi festeni a haját, az kirívónak minősül, és a rendszabályzatba ütközik. Elismeri, volt már példa arra is, hogy a kirívó szőkére festett hajú tanulójukat kérték meg, fesse vissza hajszínét.
„Körömfestésért nem küldjük haza a gyerekeket, de próbáljuk arra nevelni őket, hogy higgyék el, a természetes is szép” – fejtette ki az igazgató.
Néhány további iskolai rendszabályzatot átvizsgálva azt találtuk, hogy van, ahol még több tiltólistás dolgot pontosítanak a tanulók kinézetével kapcsolatban: a marosvásárhelyi Református Kollégiumban például tilos testékszerekkel, túlzott sminkkel és kirívó haj-, illetve körömszínnel, feltűnő ékszerekkel, szakadt, rendezetlen, ízléstelen feliratú ruhadarabokkal megjelenni. A lányoknak tilos mély dekoltázsú felsőt, miniszoknyát, illetve rövidnadrágot viselniük, a fiúknak kötelező a hosszú nadrág.
De a székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium rendszabályzata is tiltja a feltűnő divatékszereket, a fiúknak fülbevalót, látható helyen testékszerek viselését is.
A csíkszeredai József Attila Általános Iskola igazgatója, Ferencz Salamon Alpár kérdésünkre elmondta, oktatási intézményükben sem támogatják a 14–15 év alatti diákok hajfestését, a körmök kifestését, de ezt akkor teszik szóvá, ha nagyon kirívó a tanuló kinézete. Hozzáfűzte, osztályfőnökként korábban ő is
Akkor bizony meg kellett kérni a tanulót, hogy változtasson ezen, de ezt náluk kommunikációval szeretik megoldani, nem nyilvános megalázással. „A nagykárolyi tanár viselkedése engem a kommunizmusra emlékeztet, amikor levágták a fiúk haját, ha az nem úgy állt, ahogy elvárták. Kommunikációval kell az ilyesmit megoldani, és nagy felelősségük van a szülőknek is, hogy miként nevelik a gyerekeket” – fogalmazott.
A marosvásárhelyi 7-es számú Általános Iskolában hajfestéssel, sminkkel még nem akadt problémájuk a pedagógusoknak, de hiányos öltözet miatt már figyelmeztettek hetedik-nyolcadik osztályos diákokat.
„Ha túl rövid a szoknya, túl dekoltált a blúz, akkor figyelmeztetjük a diákot, hogy másnap ne így jöjjön, de nem küldjük haza. A fiúk hosszú haja már nem téma, ha rendezett, nem szólunk érte, belefér, de
Ezek azonban kivehetők, és ha a szülő meg is engedte, mi arra jutottunk, hogy első óra előtt ki kell vegye a diák, s a tanítás után teheti vissza” – mondta el Körtesi Sándor iskolaigazgató. Hozzátette, náluk szerencsére nem volt túl sok példa nagyon kirívó kinézetre, egy esetet tudott felidézni, amikor átvettek egy 14 éves diákot, akiről később kiderült, hogy tetovált a karja, de ugye azt már nem lehet leszedetni. „A drasztikus hajvágással nem értek egyet, mint az a nagykárolyi esetben történt. A haj a diák testének része, visszafestetni kellett volna” – vélekedett.
Egy aktuális tragédiát lovagolt meg egy újrahasznosított videóval a Medveles Erdélyben-Gyergyószentmiklóson Facebook-oldal, amelyről mi is hírt adtunk.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
A Richter-skála szerint 3,1-es erősségű földrengés történt szerda reggel 7 óra 38 perckor Buzău megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
Jelentős, legalább 12 százalékos áremelkedés várható az új építésű ingatlanok piacán, mivel az eddigi 9 százalékos áfa helyett 21 százalékot kell fizetniük a vásárlóknak augusztustól a 120 ezer eurós értékhatár alatti lakásokért is.
Lesodródott az úttestről egy autó a Maros megyei Nyárádkarácson községhez tartozó Folyfalván kedden este. Az autóban utazó személy súlyosan sérüléseket szenvedett, kórházba szállították.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Kidőlt fa miatt lezárták a 12C jelű országutat Gyergyószentmiklós és a Gyilkos-tó között kedden este. Áramszünet is van a térségben a vihar okozta károk miatt.
Megtalálták annak a medvének a bocsát, amelynek az anyja a napokban egy motorost ölt meg a Transzfogarason. A tragédiát követően a nagyvadat kilőtték, a bocs pedig anya nélkül maradt.
Lezárták az utat a Bucsin-tető térségében egy kidőlt fa miatt kedden este. A hatóságok este kilenckor még dolgoztak az útszaszakasz felszabadításán.
7 hozzászólás