Megszavazták, de a prefektúra szerint ez még nem elég a törvényességhez
Fotó: Haáz Vince
Nem volt közvitára bocsátva, így a prefektúra jogászai törvénytelennek minősítették azt a marosvásárhelyi képviselő-testületi határozatot, amely 90 millió lejes bankkölcsön felvételéről szólt.
2019. március 04., 13:002019. március 04., 13:00
2019. március 04., 13:012019. március 04., 13:01
A prefektusi hivatalnál Marius Pașcan parlamenti képviselő jelezte, hogy a marosvásárhelyi tanács sürgősségi napirendi pontként tárgyalta és szavazta meg a 90 millió lejes hitel felvételét. A parlamenti képviselőnek adott válaszában Mircea Dușa prefektus azt írta, hogy a hivatal jogászai elemezték a marosvásárhelyi képviselő-testület január végén hozott döntését, és törvénytelennek találták azt, kérve, hogy vonják vissza.
A városvezetőség 90 millió lejes bankkölcsönt akart felvenni 13 évre, összesen 21 projekt megvalósítására. Ezek közül a legtöbb a tömbházak hőszigeteléséről és manzárdosításáról szólt, de új autóbuszok vásárlása és parkok, játszóterek kialakítása is szerepelt a jegyzéken.
A bankkölcsön felvételének megszavazásakor tizenkilenc önkormányzati képviselő volt jelen, négyen pedig hiányoztak (köztük két RMDSZ-es, Makkai Gergely alpolgármester és Peti András). A tizenkilenc jelenlévőből a Szabad Emberek Pártjának három tanácsosa tiltakozott, Bakos Levente RMDSZ-es képviselő-testületi tag pedig tartózkodott.
Azt még nem tudni, hogy a marosvásárhelyi képviselő-testület a prefektusi hivatal átirata alapján visszavonja-e a szóban forgó határozatot, vagy sem. Amennyiben nem teszik meg, közigazgatósági bíróságon kell majd megindokolni, hogy miért volt annyira sürgős a kérdés tárgyalása.
Téma a városfejlesztés, amire pedig a címben utaltunk az egy eszköz, a hitel. Az önkormányzatoknak ugyanis lehetőségük van bankkölcsönt felvenni különböző terveik megvalósítására, de nem mindenhol élnek ezzel. Lássuk, hol hogyan gondolkodnak.
Vasárnap 19 órakor a Szilágy megyei Hídalmás községhez tartozó Milványban (Miluani) a részvételi arány megközelítette a 350 százalékot, a megye további hat szavazókörzetében pedig meghaladta a 100 százalékot.
A székelyföldi megyék választási részvétele jelenleg jócskán az országos átlag alatt van, de remélhetően csak azért, mert az eddigi tapasztalatok alapján sokan szeretnek este az urnákhoz járulni.
A vasárnap reggeli urnanyitástól a délutáni órákig több mint kétszáz választási incidensről érkezett bejelentés a rendőrséghez – közölte a belügyminisztérium szóvivője.
Egy kilyéni lakóháznál keletkezett tűzhöz riasztották a sepsiszentgyörgyi tűzoltókat vasárnap délután.
A székely megyék mezőnyében a legkisebb, Kovászna megye vezet a kampánycsendsértések tekintetében. Volt, ahol politikai szlogenek, és volt, ahol alkohol folyt.
Maros megye néhány településén áramszünet volt vasárnap, áramfejlesztőkkel azonban megoldották, hogy ne legyen fennakadás a szavazóhelyiségekben.
Amíg június kilencedikén öt szavazólappal kellett elvonulni a szavazófülkébe, addig most mindössze egyet kap a választópolgár. Az önkormányzati és európai parlamenti választáshoz képest az államelnöki voksolás egyszerű, mint az egyszeregy.
Sepsiszentgyörgyön a vasárnapi templomi eseményeket követően látszólag megnőtt a forgalom a szavazókörzetekben, például a Székely Nemzeti Múzeumban (15. számú körzet) kisebb sor is kialakult, így a csendőrség szabályozta a belépést.
Kampánycsend megsértésére vonatkozó bejelentéseket vizsgál ki a rendőrség. Az elkövetők a törvény szerint 1500 és 4500 lej közötti büntetésekre számíthatnak. Van, akit már meg is bírságoltak.
Rendbontás nélkül zajlik a szavazás Kézdivásárhelyen. A főtéren ugyan feltűnt egy Prahova megyei kirándulóbusz, ami sokakban gyanakvást keltett, de mint megtudtuk, alaptalanul.
1 hozzászólás