Jelenleg csak 206 tonna trágya van a Cekend-tetői speciális tárolóban
Fotó: Veres Nándor
Egyedülinek számít Hargita megyében a Cekend-tetőn egy éve kialakított trágyatelep, a székelyudvarhelyi és környékbeli gazdák közül mégis nagyon kevesen éltek a létesítmény nyújtotta lehetőséggel. Pedig érdemes tudni, hogy a szerves trágya nem megfelelő tárolása akár az állatok után igényelt támogatások megvonásával is járhat.
2019. július 11., 09:082019. július 11., 09:08
A tavaly létrehozott trágyatelep működése elsősorban környezetvédelmi, valamint közegészségügyi szempontok miatt fontos, hiszen itt az európai uniós normáknak megfelelően lehet tárolni az istállótrágyát – tudtuk meg a székelyudvarhelyi polgármesteri hivatal sajtószóvivőjétől. Zörgő Noémi rámutatott, a projektre való pályázáskor intézményük célja az volt, hogy segítsenek a gazdáknak, akik ennek hiányában maguk kell megteremtsék portáikon a megfelelő tároláshoz szükséges feltételeket.
Mivel a telep távol esik a várostól, az ingyenes szállítást felvállalta az önkormányzat, de csak abban az esetben, ha a gazda lemond a trágya későbbi hasznosításáról. Ha az illető mégis igényt tart a talajjavítóra, akkor viszont őt terhelik a költségek – közölte a hivatal munkatársa.
Jelenleg 206 tonna, elsősorban juhoktól és szarvasmarháktól származó szerves trágyát tárolnak ott, ami a maximális kapacitás tizenöt százalékát jelenti.
A városháza egyébként együttműködési szerződést kötött az Urbana Rt.-vel, melynek értelmében a város átadta a telepet és a hozzá tartozó gépeket is a vállalatnak, a polgármesteri hivatal pedig koordinálja a telep működési tevékenységét – jegyezte meg lapunknak Zörgő Noémi. Arra is kitért, hogy
Hozzátette, a gazdák a polgármesteri hivatal mezőgazdasági osztályán, valamint az Urbana Rt.-nél érdeklődhetnek a trágyatelep nyújtotta lehetőségek kihasználásáról.
Fotó: Veres Nándor
Elveszíthetik a támogatást
Az istállótrágya előírás szerinti tárolása azt jelenti, hogy egy olyan, folyóvizektől távol levő és az állatlétszámnak megfelelő platformot kell létrehozni, amely meggátolja, hogy a ganélé a talajba jusson, szennyezve ezáltal a talajvizeket – fejtette ki lapunknak Haschi András, a Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség vezetője. Egy másik lehetőség a gazdák számára, ha nem a portákon tárolják a trágyát, hanem egyenesen kiviszik a szántóföldre, ahol a lehető legrövidebb időn belül szét kell szórni. Ha mindez nem történik meg, a gazdák akár a teljes, állatok után igényelt támogatásukat elveszíthetik, legyen szó európai uniós vagy állami szubvencióról. Haschi megjegyezte, az általuk végzett ellenőrzések során a trágya nem megfelelő tárolása bizonyult az egyik legfőbb problémának.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
A Hargita megyei települések fejlesztésére 2,7 millió lej jut a hatszázalékos adóvisszaosztásból. Az összeg szétosztásáról a megyei tanácstestület rendkívüli ülésén szavazott november 15-én, pénteken.
szóljon hozzá!