Fotó: Kristó Róbert
November 13-án, szombaton este az Egymillió csillag akció keretében felragyogtak a szolidaritás fényei több erdélyi városban, köztük Csíkszeredában is.
2010. november 14., 12:472010. november 14., 12:47
2010. november 15., 15:062010. november 15., 15:06
Fotó: Kristó Róbert
A gyulafehérvári egyházmegye hét helyszínén és Románia 21 városában gyúltak ki szombaton este a szolidaritás fényei, ezzel jelzünk a világnak, hogy nem vagyunk közömbösek a nehéz helyzetben lévő embertársaink iránt – fogalmazott Kelemen Eleonóra, a helyi akció szervezője. Ugyanakkor köszönetet mondott a jelenlévőknek, hogy – nem kis számban – részt vesznek és támogatják a mozgalmat.
„Csíkszeredának ezer gyertya jutott, ezzel járulunk hozza az Európa több városában zajló megmozduláshoz. Az egymillió csillag közül ezer nálunk világít” – mondta zárszóként.
„A következő héten ünnepeljük Szent Erzsébet napját, amikor a rászorulókra, a bajbajutottakra figyelünk, ezt tesszük az advent fényében, a szeretet ünnepéig, karácsonyig. Szent Erzsébet élete egy világító örök mécses, ami ma is üzen nékünk” – hívta fel a hallgatóság figyelmét Péterfi Attila Csongor, a Gyulafehérvári Caritas csíkszeredai kirendeltségének igazgatója.
Fotó: Kristó Róbert
„Az európai gyerekek közül minden ötödiket szegénység sújt, és ebből kifolyólag az oktatáshoz, az egészségügyi szolgáltatásokhoz nehezebben férnek hozzá, nem megfelelően táplálkoznak, és nem megfelelő helyen laknak” – ismertette a szomorú tényeket, majd a romániai adatokat vázolta: jelenleg 1,6 millió szegény él az országban, ebből 351 000 gyerek. 81 százaléka a nyugdíjasoknak 1000 lej, míg 35 százalékuk 500 lej alatt kap pénzt az államtól.
„Ma, ebben az órában 21 romániai városban egyszerre gyúlnak fel a szolidaritás lángjai. A cél az összetartozás szellemének, az emberi szolidaritás érzésének erősítése. Fontos odafigyelnünk környezetünkre, ne legyünk közömbösek az iránt, hogyan élnek szomszédaink. Tegyünk azért, hogy Székelyföldön, a csíki régióban minél kevesebb családban éhezzenek a gyerekek és az idősek” – fogalmazott Péterfi.
Fotó: Kristó Róbert
„Tegyünk meg mindent, hogy itt a családok meg tudjanak erősödni. A húsz éves gyulafehérvári Caritas tevékenysége erről szól: az értéket, az embert felkarolni, egy méltóságteljes élethez segíteni.
Ott és akkor segítsünk, ahol szükség van, hiszen a mottónk is ezt mondja: a szükség közelről látszik” – mondta befejezésül.
Péter György, a Caritas igazgatója hangsúlyozta: „nagy boldogsággal tölt el, hogy ennyien összegyűltünk, hogy szolidaritásunkat fejezzük ki a nehéz helyzetben élők iránt”.
Tamás József püspök Szent Pál apostol Szeretethimnuszának jól ismert sorait idézte, felsorolva a szeretet tizenhat jelzőjét. „Azért vagyunk itt ma este, mert a szeretetnek ez a megnyilatkozása hozott össze bennünket. A gyertya dísz és jelkép” – fejtette ki. „Ahogy a gyertya, amelyet meggyújtunk, önmagát emészti föl, hogy fényt adjon, ugyanígy kell nekünk is a szolgálatban fölemésztenünk emberi életünket. A keresztény ember sem azért van ebben a világban, hogy neki szolgáljanak, hanem hogy ő szolgáljon. A gyertya jelképe az örök életnek, amely majd fényével fog felragyogni mireánk.”
Zárszóként így fogalmazott: egy gyertya kis fényt ad, de a sok gyertyának már nagy a fénye. Egy gyertyának az ára nem sok, talán azzal nem sokat lehet segíteni a nélkülözőn, de a sok gyertyának az ára már jelentős lehet. Éppen ezért áldja meg a jó Isten azokat, akik ma este itt, ebben a szolidaritási akcióban részt vesznek, és együttérzésük jeleként meggyújtották és elhelyezték a gyertákat – kérte Isten áldását a püspök.
„A szegénység nem szégyen, csak kellemetlen – indította beszédét Darvas Kozma József címzetes esperes. – Szolidaritásunkat fejezzük ki a szegény gyermekek, családok és idősek iránt. 1998-ban Párizsban gyújtották meg az Egymillió csillag a szegényekért mozgalom első fényeit, mely csakhamar nemzetközivé nőtte ki magát. \"
Meglepetésként Feraro Gabriel és Tamás Júlia Roxana Pusztina szívéből hozott két éneket és három furulyadallamot a hallgatóság számára. A gyertyák elhelyezésében a Caritas önkéntesei segítettek, hogy este 8 órakor teljes pompájában ragyoghasson a szolidaritás gyertyacsillaga.
Az akció során több mint 5000 lej gyűlt össze a hátrányos helyzetűek javára.
Tudósítási körzetünkből gyertyák gyúltak még Marosvásárhelyen, Székelyudvarhelyen és Háromszéken.
Hatodik alkalommal szervezték meg a Táncvilágnap Csíkszereda rendezvénysorozatot, a színház előtti téren tartott záróeseményt fotókon mutatjuk.
A május 4-i és 18-i államelnök-választás miatt a csíkszeredai lakosságnyilvántartó közszolgálat és a városházi pénztár a választási hétvégéken is fogadja az érvényes személyi igazolvánnyal nem rendelkező, szavazójoggal rendelkező ügyfeleket.
A nyár folyamán kezdődhet el a csíkcsicsói sportcsarnok építése. Az előkészületek egyelőre a kiviteli terv véglegesítésénél tartanak, ezután következhet az építkezési engedély és a szükséges szakhatósági jóváhagyások beszerzése.
Országszerte beszámoltak arról a tragikus szépvízi esetről, amikor a medve elől menekülve egy fiatal Iași megyei lány elvesztette egyensúlyát, a magasból a szépvízi víztározóba zuhant és életét vesztette.
Medvétől ijedhetett meg az a 18 éves, Iași megyei lány, aki pénteken lelte halálát a szépvízi víztározóban – jelezte a Székelyhon érdeklődésére a Hargita megyei rendőr-főkapitányság.
Benedek Pál, egykori székely határőr verses naplóját mutatják be Csíkszeredában kedden 18 órától a Lázár-ház eskütermében.
Sikeres volt a csíkszentgyörgyiek Guinness-rekordkísérletének főpróbája, megsütötték szombaton az ország leghosszabb, 21 méteres kürtőskalácsát.
A Szépvízi víztározóba fulladt egy személy, erről érkezett a riasztás a hatóságokhoz pénteken délután. A tűzoltók kiérkezésekor a személyt már kiemelték a tóból, és a mentősök újraélesztési műveleteket végeztek rajta, ám az életét nem tudták megmenteni.
Továbbra is a csíkszeredai városháza északi szárnyában marad a katonai központ mivel nem talált megfelelő ingatlant számukra Hargita Megye Tanácsa. A városi önkormányzat újabb két évre volt kénytelen meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Örökös szentségimádási napot tartanak a csíktaplocai templomban pénteken. Ennek zárásaként, 17 órától gyémántmisét mutat be Boros Károly nyugalmazott plébános, egykori felcsíki főesperes, aki 28 éven át szolgált Csíktaplocán.
szóljon hozzá!