Fotó: anpm.ro
Nem jelent veszélyt Romániára az az incidens, amely az elmúlt éjjel történt Csernobilban, amikor egy drón eltalálta az ukrajnai volt atomerőmű 4-es reaktorának maradványait védő betonburkolatot – közölte pénteken az Országos Környezetvédelmi Ügynökség (ANPM).
2025. február 14., 18:172025. február 14., 18:17
Az idézett forrás szerint a környezetvédelmi minisztérium alárendeltségében levő Környezeti Radioaktivitást Megfigyelő Országos Hálózat (RNSRM) országszerte figyelemmel kíséri a környezet radioaktivitásának alakulását.
– közölte az intézmény. Tájékoztatásuk szerint több vészjelző mechanizmus segítségével azonnal tudomást szereznek a radioaktivitás növekedéséről, és az incidens után semmi nem utalt arra, hogy a lakosságra veszélyes érték fölé emelkedett volna a radioaktivitás mértéke. A mérőberendezések által megállapított adatok egyébként megtalálhatók az ANPM honlapján, az EURDEP (European Radiological Data Exchange Platform) felületen, valamint az Európai Bizottság honlapján is – írja az Agerpres hírügynökség Eugen Ioan Cozmának, az ügynökség alelnökének kijelentéseire hivatkozva.
A Nemzetközi Atomenergia-ügynökségtől kapott információk szerint 2025. február 14-én 1 óra 54 perckor
A helyszínen eddig nem jelentettek változást a sugárzási szintekben.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken közölte, hogy egy robbanóanyaggal megrakott orosz drón az éjszaka folyamán súlyosan megrongálta az észak-ukrajnai atomerőműben a sugárszivárgást megakadályozó szerkezetet, és bár a kár jelentős, a sugárzás szintje egyelőre nem emelkedett – írta az EFE.
A Reuters beszámolója szerint Moszkva elutasította és „provokációnak” nevezte az ukrán fél állítását. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője azt mondta, hogy nem rendelkezik pontos információkkal az állítólagos incidensről, de Oroszország nem támad nukleáris infrastruktúrát. „Az orosz hadsereg nem tesz ilyet” – hangsúlyozta Peszkov az EFE által idézett nyilatkozatában.
A kutatók abban többnyire egyetértenek, hogy a tojás a Kr. u. 4. századtól már biztosan kapcsolódik a húsvéthoz, miután bekerült a szentelmények közé. De már jóval a kereszténység előtt díszítették azokat, és az ősi motívumok még ma is használatosak.
Hargita megyei tűzszerészek szálltak ki szombaton Madéfalvára, ahonnan egy fel nem robbant, feltételezhetően második világháborús lövedéket szállítottak el egy mezőgazdasági területről.
Mintegy húsz hektáron szétterjedt tarlótűz megfékezéséhez riasztották a Hargita megyei tűzoltóság maroshévízi egységét és a környékbeli önkénteseket nagyszombat délután.
A húsvéti ünnepek alatt naponta átlagban mintegy 9600 rendőr gondoskodik a templomok környékén a közbiztonságról – számolt be szombaton a sajtónak az Országos Rendőr-főkapitányság szóvivője.
Az erős szél miatt gyorsan terjednek a lángok Maroshévízen, ahol egy dombon kapott lángra a száraz növényzet.
Idén április 16-án nyílt ki Mezőzáhon az első sztyeppei bazsarózsa, és a húsvéti ünnepek alatt, valamint a tavaszi vakációban is meg lehet látogatni a rezervátumot.
Útlezárásokat léptetnek érvénybe Csíkszeredában a nagyszombat esti körmenet idejére, továbbá a húsvétvasárnap reggel kezdődő szabadtéri ételszentelés és alatt – közli a csíkszeredai városvezetés.
Nemcsak vallásos, hanem közösségi élményt is nyújt a virágvasárnapi Passió előadására való készülés, a szenvedéstörténetet 2022 óta évente bemutatják a csíkszentkirályi plébániaudvarban. Idén csatlakozott a csapathoz a Médiatár stábja is.
A Román Posta pénteken közölte, hogy befejezte az áprilisi nyugdíjak, a gyermeknevelési pótlék (gyermekpénz), a gyermekgondozási díj és más szociális juttatások idő előtti kézbesítését.
Egy ember meghalt, ketten súlyosan megsérültek egy péntekre virradóan történt közúti balesetben a Krassó-Szörény megyei Toplec település térségében.
1 hozzászólás