Fotó: Gábos Albin
A szavazásra jogosultak 44,2 százaléka voksolt Csíkszéken az államfőválasztás vasárnapi első fordulójában, Kelemen Hunor pedig 34 024 szavazatot kapott, ami az érvényes voksok 80,80 százalékát jelenti. A térség legaktívabb települése a magyar jelölt szülőfaluja, Csíkkarcfalva volt 60,22 százalékos részvételi aránnyal.
2019. november 11., 19:542019. november 11., 19:54
Csíkszéken szavaztak a legnagyobb arányban Kelemen Hunorra: az RMDSZ államfőjelöltje a térségben leadott 34 024 voks 80,80 százalékát szerezte meg, ami országos szinten a legjobb eredménynek számít – mutatott rá Borboly Csaba, az RMDSZ Csíki Területi Szervezetének elnöke hétfői kampányértékelő sajtótájékoztatóján.
Borboly kiemelte: jó eredménynek tartják a csíki 44,2 százalékos részvételi arányt, és megtiszteltetés számukra, hogy a térség lakói ilyen szép számban járultak az urnákhoz vasárnap. Meglátása szerint ez is azt bizonyítja, hogy a térségben megvan a bizalom a választók és a választottak között. Hozzátette:
Borboly ezt követően azt a kilenc csíkszéki települést emelte ki, amelyek a részvételi arány szempontjából az országos átlag felett teljesítettek. Első helyen Kelemen Hunor szülőfaluja, Csíkkarcfalva áll 60,22 százalékkal, majd Csíkdánfalva (57,87%), Madéfalva (55,33%), Csíkrákos (54,70%), Csíkszentimre (54,34%), Csíkmadaras (52,29%), Csíkszentkirály (50,97%), Csíkpálfalva (50,95%) és Csíkszentsimon (48,52%) következnek a sorban.
Elkészítette a Hotnews a vasárnapi elnökválasztás interaktív térképét, amelybe közel az összes romániai szavazókörzetben feldolgozott adatokat behívták, illetve tartalmazza a külföldi körzetek mintegy hatvan százalékos feldolgozottságát is.
Tánczos Barna szenátor a továbbiakban arról beszélt, hogy Kelemen Hunor államelnök-jelöltként a románok számára is érthető üzenetet fogalmazott meg, ezt bizonyítja az a több tízezer szavazat, amit a románság köréből kapott. Ezt követően Korodi Attila parlamenti képviselő vette át a szót, és egy sokakat foglalkoztató kérdést vetett fel. Mint mondta, sokszor felmerült a kérdés, hogy megéri-e magyar jelöltet indítani egy olyan államelnöki választáson, amelynek az eredménye egyértelmű: nem tud a magyar közösség jelöltje mandátumot szerezni.
– mutatott rá Korodi.
A sajtótájékoztató végén újságírói kérdésre a politikusok azt is elárulták:
Az eseményen jelenlévő Ráduly Róbert Kálmán csíkszeredai polgármester azonban nem állt meg ennyinél, és egy tréfás találós kérdés segítségével fejtette ki saját álláspontját a kérdésben. „Senki és semmi kapott egy házat. Senki elment halászni, semmi vadászni. Ki maradt otthon? És. Én az éssel fogok szavazni. Azaz elmegyek szavazni, és ráütöm a pecsétet a senkire is, és a semmire is” – mondta a polgármester.
Az erdélyi magyarság magas részvétele a romániai elnökválasztás vasárnapi döntő fordulójában azt mutatja, hogy az erdélyi magyar emberek érezték ennek a választásnak a jelentőségét, súlyát, veszélyeit, lehetőségeit – mondta Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezetője elismerte vereségét választási ellenfelével, Nicușor Dannal szemben. Egy videóüzenetben arra kérte támogatóit, hogy folytassák a „harcot az igazságért”.
Nicușor Dan nyerte a romániai elnökválasztás második fordulóját a leadott szavazatok százszázalékos feldolgozottsága alapján.
Nicușor Dan független elnökjelölt az urnazárás után vasárnap este kijelentette, hogy az elnökválasztáson a „mélyreható” változást akaró közösség győzött Romániában.
George Simion vasárnap este, a második elnökválasztási forduló 21 órai exit poll felmérések eredményeinek közzététele után kijelentette, hogy a valós változást akaró román nép nevében magának követeli a választási győzelmet.
Míg a szavazatszámlálás kezdetén alig pár százalék volt a különbség a két jelölt között, a részeredmények folyamatos feldolgozása során Nicușor Dan egyre nagyobb előnyre tesz szert. De lássuk, hogy mit hoz majd a reggel.
Az exit poll eredmények alapján a függetlenként indult Nicușor Dan, Bukarest főpolgármestere a szavazatok 54 százalékát, míg George Simion, az AUR elnökjelöltje 45 százalékát szerezhette meg.
Példátlanul felfokozott hangulatban zajlott az elmúlt két hét, az elnökválasztás két fordulója közötti időszak. Hamarosan kiderül, hogy miért is.
Székelyföld egyik utolsó, teljes felújításra váró erődtemplomát kikezdte az idő vasfoga, de méltóságából nem veszített. Az Árkos fölött őrködő szakrális épületegyüttes helyén már a kezdetekben is unitárius templom állhatott.
Romániai idő szerint vasárnap 18:30-ig több mint 1,5 milió román állampolgár szavazott külföldön az elnökválasztás második fordulójában – derül ki az Állandó Választási Hatóság (AEP) valós idejű adataiból.
3 hozzászólás