Kialakulóban a startup környezet Székelyföldön

•  Fotó: Facebook/StartUp HUB

Fotó: Facebook/StartUp HUB

Jelentős fejlődésen ment keresztül a székelyföldi startup környezet az elmúlt években, azonban még mindig sok kihívással szembesül. Ezekre szervezetek és közösségi irodaházak nyújtanak megoldást képzésekkel, előadásokkal, tanácsadással, versenyekkel.

Szilágyi Katalin

2024. október 20., 11:282024. október 20., 11:28

A startupok újszerű ötletekre épülő, gyorsan növekedni képes kisvállalkozások, amelyek az alapítás kezdeti szakaszában jellemzően nagyobb kockázatot vállalnak. A hagyományos vállalkozásoktól elsősorban a skálázhatóság és az innovációs fókusz különbözteti meg őket. Mivel még nagyon gyerekcipőben jár a székelyföldi startup kultúra, nemcsak azokat vizsgáltuk, hanem a kezdő vállalkozásokat is.

Az elmúlt években növekedett a vállalkozói kedv, különösen a kormány startup-támogató rendszereinek köszönhetően. Több száz új startup alakult, ami egész Székelyföldre jellemző.

A fiatalok egyre inkább nyitottak cégalapításra, és egyre több akadályt vesznek sikeresen, beleértve a bürokratikus nehézségeket is. A környezet fejlesztéséhez elengedhetetlen a szakmai szervezetek közötti összefogás, illetve a fiatal vállalkozók számára egyértelmű útmutatások és mentorprogramok létrehozása a hosszú távú fenntarthatóság érdekében.

Merre indulhatunk, ha van egy jó ötletünk?

Egyesületek és vállalkozásfejlesztési központok is segíthetnek az ötletek megvalósításában oktatási programokkal, szakmai előadásokkal és pályázati tanácsokkal.

Idézet
A székelyföldi startup kultúra folyamatos fejlődésben van, ez a vállalkozók szenvedélyének is nagy mértékben köszönhető, mert mernek kockáztatni és formálni a jövőt, ami egy kulcs a régió fejlődéséhez”

– mondja Grüman Róbert, a Központi Fejlesztési Régió hat megyéjét lefedő StartUp HUB ügyvezető igazgatója.

A vállalkozásfejlesztési központ konzultációval, képzéssel és mentorálással segíti a kezdő vállalkozókat. „Központunk 2021-ben, a koronavírus-járvány utáni gazdasági újraindításra reagálva jött létre, és azóta több mint 30 millió euró összértékű európai uniós projektet valósított meg, különböző vállalkozásfejlesztési és szakképzési területeken.”

•  Fotó: 123RF Galéria

Fotó: 123RF

Céljuk, hogy ösztönözzék a vállalkozási kedvet, fejlesszék a munkaerőpiacot, ezzel csökkentve a munkanélküliséget, és növeljék a régióba érkező európai uniós forrásokat.

Idézet
A jelenlegi, mintegy tízmillió eurós kiírásunkra több mint 100 nyertes várható, akik 60-100 ezer euró közötti támogatást nyerhetnek el új vállalkozásuk elindítására, várhatóan tavasszal hirdetjük ki az eredményt”

– nyilatkozta a Székelyhon megkeresésére a StartUp HUB ügyvezető igazgatója.

A támogatásra olyan személyek pályázhatnak, akik az alábbi csoportok egyikébe tartoznak: korosztálytól független álláskeresők, 30-35 év közötti fiatalok, munkanélküliek, hátrányos helyzetű csoportok tagjai vagy inaktív személyek a munkaerő piacán.

A startupokat a Csíki Vállalkozók Egyesülete (CSVE) is támogatja a fiatalok körében. A CSVE rendszeresen tájékoztatja tagjait az aktuális pályázati lehetőségekről, adózási szabályokról, jogszabályi változásokról és egyéb, a vállalkozásvezetéshez szükséges információkról.

Idézet
Aki belép az egyesületbe, megtanulhatja, hogyan kell könyvelni, adminisztrálni, milyen adózási kötelezettségeik vannak és hogyan folytasson hatékony marketingtevékenységet. A tagok hozzáférhetnek szakértői tanácsadáshoz olyan területeken, mint a pénzügy, jog vagy üzleti tervezés”

– mondta Bakcsy Tünde, a CSVE ügyvezető igazgatója.

Jó hír, hogy a kezdő vállalkozóknak nem kell csatlakozási díjat befizetniük az egyesületbe, emellett első évben nem kell tagdíjat fizetniük, a második és harmadik évben is csak a felét. Egy kezdő vállalkozást három évig támogatnak anyagilag, utána már remélhetőleg egyedül is boldogul.

Ezen túlmenően az egyesület rendszeresen szervez olyan rendezvényeket, ahol a vállalkozók egymással ismerkedhetnek, kapcsolatokat építhetnek és együttműködési lehetőségeket találhatnak. Ilyen például az október 21-ére tervezett vállalkozói fórum fiataloknak, amire a részvétel ingyenes, csak előzetes online regisztrációhoz kötött.

A résztvevők többek között arra is választ kaphatnak, hogy hogyan alakítja át a mesterséges intelligencia a kommunikációt és mit hoz a jövő a marketingesek számára.

Az is téma lesz, hogy milyen motiváció, fenntarthatóság és üzletfejlesztési stratégiák segíthetnek egy itthoni fiatal vállalkozónak. Az eseményre meghívtak egy StartUP HUB-os vállalkozót is, aki bemutatja, hogyan lehet sikeresen pályázni a SES StartUp-Társadalmi vállalkozások finanszírozási programjának keretén belül.

Hogyan juthatunk alaptőkéhez?

Kétségtelen, hogy a székelyföldi startup ökoszisztéma fejlődésének egyik legnagyobb akadálya a megfelelő finanszírozáshoz való hozzáférés. Ennek ellenére számos lehetőség áll rendelkezésre a vállalkozók számára, hogy ötleteiket megvalósítsák.

A Központi Fejlesztési Régió fentebb ismertetett programja mellett mindenképp szólnunk kell a Start-Up Nation programról, amely Románia egyik legnagyobb vállalkozásélénkítő programja.

A Start-Up Nation idei költségvetése 446 millió euró. Ennek 85 százaléka európai forrásból, 15 százaléka pedig állami költségvetésből származik.

Szeptember 19. és 30. között összesen 177 pályázat érkezett be, amelyeket szakmai szervezetek, vállalkozói képzést folytatni kívánó egyetemek és civil szervezetek nyújtottak be. A program célja, hogy ösztönözze az új vállalkozások alapítását és munkahelyeket teremtsen a vállalkozói fejlődés szempontjából kedvező gazdasági környezetben.

Minden kiválasztott vállalkozó akár 50 ezer eurós támogatáshoz is hozzájuthat. Ahhoz azonban, hogy részesülhessenek ezekből az alapokból, képzésen kell részt venniük, és akkreditált szolgáltatóktól bizonyítványt kell szerezniük.

Sikeres projektet és alapötletek

Az elmúlt néhány év adatai alapján elmondhatjuk, hogy nőtt a vállalkozási kedv Székelyföldön, különösen Csíkszeredában, ahol a 2019 és 2024 közötti időszakban 614 céget jegyeztek be, amiből 592 ma is aktív.

Idézet
A rendelkezésre álló adatokból az látszik, hogy a fő tevékenységi kód (CAEN kód) alapján 85 cég ipari termelés területén, 100 fölött kereskedelem és szállítás, 56 információs technológia (IT) és ehhez kapcsolódó szolgáltatások, 40 körül az építőipar területén tevékenykedik, továbbá vendéglátás és tanácsadás területén”

– ismertette a napokban megjelent friss adatokat kérésünkre Juhász-Borsa Orsolya, a csíkszeredai városháza Gazdaságfejlesztési és nemzetközi kapcsolatokért felelős osztályának vezetője. 2022-2024-ben a bejegyzett vállalkozások száma 223, 2023-2024-ben pedig 87.

A Csíki Vállalkozók Egyesületének adatai alapján is többségében szolgáltatói vállalkozások jöttek létre az elmúlt években az alábbi a területeken: építkezés, autószerelés, informatika, telekommunikáció, könyvelés, vizuális kommunikáció és reklámgrafika, értékesítés, kereskedelem vagy oktatás.

Amennyiben csak a startup-okat vesszük figyelembe, akiknek fontos értékek közé tartozik az innováció, fenntarthatóság és közösségi szemlélet,

kiemelkedő példák közé sorolható a guruló faházakat gyártó csíkszeredai start-up vagy a mesterséges intelligencia segítségével képeket alkotó egyik marosvásárhelyi magyar softvergyártó start-up, amelyek sikeresek voltak a tőkebevonás terén is.

A StartUP HUB korábban kiírt 25 ezer eurós pályázati kiírására keretében egyszemélyes kisvállalkozások jöttek létre, többek között kutyapanzió, online marketingre szakosodott cég, mozgó ételárus (food truck), építkezési vállalkozások vagy hímzéssel foglalkozó kiscég.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

„Összesen 100 fiatal kapott támogatást. Bár ebből az összegből nagy vállalkozást nem lehet létrehozni, a résztvevők megtapasztalták a cégalapítás, a piaci verseny és az uniós források felhasználásának kihívásait, amelyek megalapozzák későbbi sikereiket” – sorolta Grüman Róbert.

Közösségi irodaházak – ahol társakat találhatsz az ötletedhez

A 2016 óta működő első csíkszeredai közösségi irodában, a The House-ban az elmúlt 8 évben több mint 70 kis- és egyéni vállalkozó fordult meg. Egy olyan teret biztosít kezdetben szabadúszóknak, akik egymás sikerein felbuzdulva és egymástól tanulva idővel vállalkozókká nőtték ki magukat.

Idézet
Született itt marketingvállalkozás, rendezvényszervező cég és több szoftverfejlesztő cég is, akik átképzési programokat is tartottak az informatika iránt érdeklődők számára, a kurzusokat sikeresen elvégző személyek pedig a mai napig gyakorolják a szakmát”

– tudtuk meg Szilágyi Leventétől, a The House Alapítvány alapítójától.

Az irodaházban született projektötletek közül az alapító kiemelte a maga nemében a világon egyedülálló Kulturális Élménykártyát, egy újfajta hűségkártyát, amely egyelőre a Csíki Székely Múzeumban próbálható ki. „Ez az első élménykártya, ahol a felhasználó a hűségpontjait emlékképek formájában kapja meg, amelyekért jutalmat kaphat, illetve családi címert szerkeszthet. Ezeket elcserélheti vagy átruházhatja másokra is.”

Novemberben – végre – megnyílik a csíkszeredai városháza projektje, a tavaszi helyhatósági választásokat megelőző kampányban már bemutatott Kapocs coworking iroda az egykori Kossuth Lajos utcai galéria helyén.

A tervek szerint előadások, workshopok, kerekasztal beszélgetések, képzések, mentorálás, vállalkozás fejlesztéssel kapcsolatos tematikus estek helyszíne lesz.

„Fontos a startup kultúra népszerűsítése és elérhetővé tétele a fiatalok számára, különösen az új technológiák, például a mesterséges intelligencia és a digitalizáció területén. Ezek a technológiák hatalmas potenciált rejtenek a régió számára, és hozzájárulhatnak a gazdasági növekedéshez, valamint a globális versenyképességhez is” – mondja zárásként Grüman Róbert.

2 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

Új kollektív munkaszerződés, jórészt csak „papíron” javuló feltételek a szociális ellátórendszerben

Évente 5-14 nappal hosszabb szabadság, a hétvégi munkára teljes bérpótlék – több kedvező változást is hoz a szociális ellátórendszerben dolgozók számára az új kollektív munkaszerződés. Legalábbis „papíron”, a valóságban kevésbé.

Új kollektív munkaszerződés, jórészt csak „papíron” javuló feltételek a szociális ellátórendszerben
2025. április 03., csütörtök

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását

Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.

Vizsgálja a rendőrség a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazását
2025. április 03., csütörtök

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését

Komoróczy Zsoltot nevezte ki a városi kórház ideiglenes vezetőjének Szakács-Paál István, Székelyudvarhely polgármestere, miután lemondott a korábbi menedzserigazgató – közli a polgármesteri hivatal.

Komoróczy Zsolt vette át ideiglenesen a székelyudvarhelyi városi kórház vezetését
2025. április 03., csütörtök

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna

A kormány a gépjárművek környezetszennyezési adóját a jelenlegi adórendszer módosításakor fogja bevezetni – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a pénzügyminiszter.

Részleteket közölt a szennyező autók adójáról Tánczos Barna
2025. április 03., csütörtök

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás

Két részletben összesen 800 lej támogatást kapnak idén a kisnyugdíjasok, az első kifizetést még április 15-ig megejthetik.

Friss ígéret: nagyhétre megérkezik a 400 lejes támogatás
2025. április 03., csütörtök

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton

Elkezdték a 132A jelzésű megyei út Homoródalmásról Vargyas-szorosba vezető szakaszának aszfaltozását. Júniusra fogják befejezni a munkálatokat. A túrázókat nem fogja zavarni az építkezés.

Terítik az aszfaltot a Vargyas-szorosba vezető úton
2025. április 03., csütörtök

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Kiszámolták, mennyi pénz jön be az oszlopadóból
2025. április 03., csütörtök

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában

Aláírták a szerződést a csíkszeredai közszállítást és parkoló-üzemeltetést kiszolgáló intelligens forgalommenedzsment-rendszer rendszer beszerzésére. A rendszer beüzemelését 12 hónap alatt kell biztosítania a közbeszerzésen nyertes cégnek.

Kezdődhet az intelligens forgalommenedzsment-rendszer telepítése Csíkszeredában
2025. április 03., csütörtök

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson

A tavaly felvett hitel törlesztési részleteinek terhe alapjaiban befolyásolja Gyergyószentmiklós idei költségvetését, amire csütörtök délután bólinthatnak rá. A nehéz anyagi helyzet miatt nehéz döntéseket is meg kell hozni.

Nehéz döntések éve lehet az idei Gyergyószentmiklóson
2025. április 03., csütörtök

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze

Befejeződött a Sepsikőröspatak központjától a Vadas-tető aljág vezető útszakasz kiépítése, a véglegesített költségvetést csütörtökön fogadta el Kovászna Megye Tanácsa. A kézdiszéki úthálózatot érintő, nagy beruházásra is benyújtották a pályázatot.

Utak, hidak építésére fókuszálnak, kistérségeket kötnek össze