Fotó: Orbán Orsolya
Januárhoz képest februárban 23 lejjel, azaz 0,4 százalékkal 5351 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2025. április 11., 11:072025. április 11., 11:07
A bruttó átlagbér 8932 lej volt februárban, 22 lejjel (0,2 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban. A legnagyobb nettó átlagbért az információtechnológiai ágazatban, illetve a dohánytermékek gyártása terén jegyezték (11 619, illetve 10 860 lej), míg a legkisebbet a vendéglátóiparban (3263 lej) és a ruhagyártásban (3345 lej).
Februárban a gazdasági ágazatok egy részében nőtt, a másik részében csökkent a nettó átlagfizetés az előző hónaphoz képest. Ezt a különféle alkalmi juttatások (bónuszok, prémiumok, utalványok, 13. fizetés), a természetbeni és pénzbeli juttatások, a nettó nyereségből származó összegek és egyéb juttatásoknak (beleértve az utalványokat) befolyásolták.
A legnagyobb mértékben – 33,9, illetve 30,2 százalékkal – a dohánytermékek gyártása és a pénzügyi tranzakciók terén nőtt az átlagbér, a legjelentősebb csökkenést pedig a kohászatban (12,7 százalék) és a fémbányászatban (11,5 százalék) regisztrálták – írja az Agerpres hírügynökség a statisztikai intézet pénteken közzétett adataira hivatkozva.
A közszférában az előző hónaphoz képest februárban enyhén nőttek a bérek a közigazgatásban (0,8 százalékkal), de csökkentek az egészségügyben és a szociális ellátásban (1,8 százalékkal), illetve a tanügyben (1,1 százalékkal).
Mérséklődő infláció
A februári 5,02 százalékról márciusban 4,86 százalékra csökkent az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). Az INS adatai szerint az élelmiszerek 5,10 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 3,84 százalékkal drágultak, a szolgáltatások díja pedig 6,99 százalékkal nőtt egy év alatt. A Román Nemzeti Bank (BNR) legutóbbi előrejelzésében a korábbi 3,5 százalékról 3,8 százalékra módosította a 2025 végére vonatkozó inflációs előrejelzését, 2026 végére pedig 3,1 százalékos inflációra számít.
Már két földrengés is volt vasárnap, az erősebb az éjjeli órákban, a gyengébb a reggeli időszakban.
Virágvasárnap Jézus Jeruzsálembe való bevonulására emlékezünk, de jó lenne arra is odafigyelnünk, hogy mi az ünnep valódi lényege – vélekedik Bukovinszky Csáki Tünde református lelkész, akivel a virágvasárnapi konfirmációról is beszélgettünk.
Nagyobb koncentrációban érkezik szaharai por a Kárpát-medence fölé, így újabb meglepetésben lehet részünk az elkövetkező napokban.
A világ második legtöbb hívet számláló vallása körül számos tévképzet kering. Sayfo Omar Ádám, az MCC Migrációkutató Intézetének kutatási igazgatója előadásában az iszlám, az európai muszlimok integrációja és a terrorizmus témáját járta körül.
A Kőrösi Csoma Sándor emlékére idén 35. alkalommal megszervezett Csoma-napok apropóján a magyar utazóról elnevezett kovásznai emlékközpont két értékes alkotással gazdagodott.
A korábban közölt hírekkel ellentétben nem egész Magyarországról, hanem csak a fertőzéssel érintett régiókból tilos az állati eredetű termékek Romániába való behozatala – hívta fel a Székelyhon olvasóinak figyelmét Tánczos Barna.
A fejlődés elleni gazdasági bűncselekménynek nevezte szombaton a Romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke a közalkalmazottaknak járó üdülési utalványok értékének megfelezését.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat szombati figyelmeztető előrejelzése szerint vasárnap reggelig az ország nagy részében havazásra, havas esőre, jegesedésre, talajmenti fagyra és a szél élénkülésére van kilátás, különösen hegyvidéken.
Nagypénteken mutatjuk be a csíkszentkirályi egyházközség összefogásával készült Passió filmet – egy különleges alkotást, amely a hit erejéből és a közösség elkötelezettségéből született.
Az elmúlt három hónapban történt több mint 2500 lakástűzben 78 ember vesztette életét és 213-an sérültek meg – számolt be szombaton Facebook-oldalán az Országos Katasztrófavédelmi Főfelügyelőség (IGSU).
szóljon hozzá!