Káosz közeli helyzet. A koronavírus-járvány miatt nem tudni, hogyan kezdődik két hét múlva a tanév
Fotó: Gábos Albin
Bár normális esetben ilyenkor már az osztályok órarendjének összeállításán kellene dolgozniuk az iskoláknak, a koronavírus-járvány miatt most szeptember elsején még azt sem tudják a tanintézmények igazgatói, hogy hány váltásban kezdődik el az oktatás, vagy milyen támogatást kapnak az iskolák a megváltozott körülmények megvalósítására.
2020. szeptember 01., 12:022020. szeptember 01., 12:02
Az óvodások, elemibe járó kisdiákok, illetve a nyolcadikos és tizenkettedikes végzősök ezentúl csak reggel járhatnak iskolába – derül ki a Hivatalos Közlöny pénteki számában megjelent rendeletből. Ez azt jelenti, hogy amennyiben az iskolák két váltásban tudnák megoldani az oktatást az új szabályoknak megfelelően, csak a többi évfolyamon tanulókat oszthatják be délutánra.
A marosvásárhelyi Bolyai Farkas Gimnáziumnak mintegy 900 diákja van, helyzetüket pedig nehezíti, hogy felújítás alatt áll a tanintézmény. A héten derül ki, hogy átadják-e szeptember 14-e előtt a felújított kollégiumi épületrészt, de ettől függetlenül is csak úgy tudják megoldani az oktatást, ha az elemi osztályokon, illetve a nyolcadik és tizenkettedik osztályokon kívül a többi osztályban hibridoktatás lesz – magyarázta érdeklődésünkre Mátéfi István iskolaigazgató.
„Mi amellett próbálunk kiállni, hogy a végzősök nagyobb termekbe, egyszemélyes padokba kerüljenek, az összes többi osztály esetében csoportokra osztva zajlik majd az oktatás: az osztály egyik fele személyesen, másik fele otthonról online kapcsolódik be a tanórákba, és hetente vagy kéthetente váltják egymást, ez attól is függ, hogyan tudjuk megoldani a kamerák felszerelését.
Nyolc tizenkettedik és egy nyolcadik osztály van, és harminc fölötti létszám van majdnem minden osztályban” – foglalta össze a tanintézmény vezetője, amit eddig tudni lehet az iskolakezdésről.
Esetükben a két váltást szinte lehetetlen megvalósítani egy ekkora intézményben a jelenlegi személyzettel, hiszen a szabályok szerint egy óra különbséggel kezdhet a második váltás, ami alatt fertőtleníteni kell a termekben. „A két váltásban a pedagógusok kétszer kell leadják a tananyagot, mi viszont milyen pénzalapból tudjuk megoldani a leadott órák kifizetését? Tanárokra, illetve takarító meg egészségügyi személyzetre lenne szükség, hiszen egy orvosunk van, és nem ülhet reggeltől estig az iskolában.
Azonkívül, hogy átruházták a döntéshozatalt az iskolavezetésre, semmilyen pozitív hozadéka nem volt az utóbbi másfél hónapnak” – fejtette ki sok iskolavezető álláspontját Mátéfi István.
Az erdőszentgyörgyi Szent György Iskolaközpontban mától látnak hozzá az osztálytermek berendezéséhez. Léta Áron iskolaigazgató kifejtette, az intézmény legnagyobb létszámú osztálya 27 tanulóból áll, és vannak nagyobb termeik, de a bözödi általános iskolával együtt 746 diákja van az iskolaközpontnak, így két váltásban is fognak tanulni, mert nincs elég osztályterem. Valószínűleg az ötödik, hatodik és hetedik osztályok járnak majd délután, ha nem szabad mozogni az épületeken belül, mert eddig cserélték a termeket.
„Ha például egy osztály tornaórán vagy informatikán volt, és felszabadult a terem, akkor ment be más osztály, most nem tudom, hogyan oldjuk ezt meg. Ha megosztjuk az osztályokat, akkor szükség lesz új pedagógusra, de
Van az iskolának készleten háromezer maszkja, de adtak le kérést további maszkokra és fertőtlenítőszerekre a helyi önkormányzathoz, és ha a jelenlegi törvénykezés érvényben marad, akkor az önkormányzat támogatja is ebben az iskolát – tette hozzá Léta Áron.
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium vezetője, Laczkó György sem tudott konkrét tanévkezdési tervekről beszámolni még. Azt szeretnék, ha a 980 diák egy váltásban, délelőtt tudna iskolába járni, de ezt csak akkor lehetne megvalósítani, ha egyszemélyes padjaik lennének, hiszen a termek elég nagyok hozzá.
„Kellene 180 darab egyszemélyes pad, és akkor meg tudnánk oldani a délelőtti egy váltásban történő tanítást, de ehhez nincs anyagi kerete az iskolának. Ez lenne a jó forgatókönyv, de hogy ez megvalósulhat-e, még nem tudjuk, hiszen a termek felében kétszemélyes padok vannak” – tájékoztatott az intézményvezető. Hozzátette,
ezért nincs értelme plexiüveget vásárolni, hiszen székek vannak az iskolában, azokat nem kellene beszerezni.
A csíkszeredai Márton Áron Főgimnáziumban jelenleg a pótbútorok beszerzésével foglalkoznak az önkormányzat segítségével – tudtuk meg Varga Lászlótól, a tanintézmény igazgatójától. „Egy dolog a szabályok leírása, másik a támogatás kérdése, amelyekkel a leírt szabályoknak meg lehet felelni. Le van írva, hogy egyesével ülhetnek a gyerekek a padban, de akkor az osztályok fele nincs ahová üljön, még ha elég nagy is a terem.
Az önkormányzat nyitottnak bizonyult, és költségvetés-módosítást eszközölt, hogy tudjuk beszerezni a többletbútort. A hangsúly azon van, hogy nem igazán lehet érteni, hogy milyen támogatást fogunk kapni. A maszkok, fertőtlenítőszerek kérdése nem tekinthető lezártnak, hiszen nem tűnik működőképesnek azzal elintézni ezt, hogy a tanárok s a diákok beszerezik maguknak” – fűzte hozzá az igazgató, aki reméli, hogy sikerül megkezdeni úgy a tanévet a Márton Áron Főgimnáziumban, hogy mindenki a saját osztálytermében legyen normális órarend szerint. Kevés kis méretű terme van az iskolának, ezért meg tudják oldani az egy váltást, ha egy méter marad az elvárt távolság – közölte velünk az igazgató óvatos optimizmussal.
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
A csíkszéki fedett műjégpályák készen állnak arra, hogy megnyissák kapuikat a korcsolyázók előtt. Elsőként a csíkszeredai Molnár Lajos műjégpályán indul a közkorcsolyázás szombattól, majd hamarosan a Vákár Lajos műjégpályán és a karcfalvi műjégpályán is.
A szeretetteljes emlékezés lángjai világították be a temetők sötétjét péntek este. Mindenszentek napja alkalmából idén is sokan kilátogattak a temetőkbe elhunyt szeretteik sírjához, gyertyát gyújtani és emlékezni. Fotókon mutatjuk.
A Romániai Magyar Gazdák Egyesülete (RMGE) adománygyűjtést szervez egy gazdatársuk leégett fóliájának és melléképületeinek helyreállítása érdekében.
Őrizetbe vették azt a Maros megyei férfit, aki rendőröket próbált megvesztegetni.
Több óráig volt lezárva a forgalom, több, mint tíz kilométeres autósor alakult ki a Maros megyei Nagyernye községben, Sáromberkénél pénteken délután a súlyos baleset miatt. A rendőrség egyelőre nem közölte a baleset okait.
Több mint ötezer cég és egyéni vállalkozó jelentett fizetésképtelenséget az országban. Ez a mennyiség 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, az év első kilenc napjában. Akkor alig több mint 4500 esetet regisztráltak.
A Meseszó Egyesület mesemondói idén is bejárják az országot, és mesélnek kis és nagyobb közösségekben. Akik szeretnének gyerek- vagy felnőtt közösség számára mesét kérni, november 8-ig tehetik ezt meg.
Nyolcan sérültek meg, miután két gépjármű összeütközött péntek délután Sáromberkénél – tájékoztat a Maros tűzoltóság sajtóosztálya.
Több mint hatvan rendőr és csendőr részvételével tartottak összehangolt akciót Nyárádkarácson községben péntek reggel a közrend biztosítása érdekében.
1 hozzászólás