
Képünk illusztráció
Fotó: 123RF
A Maros Megyei Természettudományi Múzeum november és december folyamán minden csütörtökön csillagászati estet szervez „Nézz az égre a múzeumból” címmel.
2024. november 02., 10:082024. november 02., 10:08
A természettudományi osztály belső udvarán november 7-én, csütörtökön 18 órakor kezdődő rendezvény egyedülálló lehetőséget kínál arra, hogy
A részvételhez múzeumi belépőjegy szükséges.
Az alkalmakon a múzeum vendége Andrei Gusan informatikus, akinek szenvedélye a csillagászat. Technikai tudását és az univerzum iránti rajongását az égitestekről készült képei bizonyítják. Öt éve hódol az asztrofotózásnak, és ezt a szenvedélyét szeretné megosztani a közönséggel.
Érdekességeket tudhatnak meg a csillagképekről, csillagködökről és galaxisokról.
Az asztrofotókon ködöt (gázból és kozmikus porból álló felhőket), galaxisokat (csillagok, gáz és kozmikus por együttesét) vagy csillaghalmazokat (egyidőben keletkezett csillagokat) láthatnak. A fényképezőgép sokkal több fényt képes rögzíteni, mint az emberi szem, így az egyébként láthatatlan árnyalatokat és részleteket is feltárja.
Helyszín: természettudományi múzeum, Marosvásárhely, Horea utca 24. szám. Belépés múzeumi jeggyel: 3 lej diákok, 7 lej nyugdíjasok és 15 lej felnőttek számára. Részletek a muzeulmures.ro és a astromania.org oldalakon.
A harmadfokú hőségriasztás következtében az év eddigi legforróbb napján vagyunk túl. Bár a délutáni órákban úgy tűnt, hogy viharok váltják a kánikulát, ez végül nem következett be.
Lakóháznál keletkezett tűz vasárnap este Sóvárad főutcáján, ahol javak váltak a lángok martalékává, ugyanakkor az épület tulajdonosa enyhébb füstmérgezést szenvedett – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) vasárnap közzétett adatai szerint az idei első negyedévben a romániai kereskedelmi szálláshelyek 390 900 külföldi turistát fogadtak, akik összesen 1,488 milliárd lejt költöttek el.
A rendkívüli hőség miatt 35 megyében korlátozzák hétfőn és kedden a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.
Jégeső, heves széllökések (55-60 km/h), csapadék (15-20l/m²) ugyanakkor villámlások várhatók vasárnap délután több településen – figyelmeztet a Hargita megyei katasztrófavédelem.
A kormányzati megszorítások lecsapódásaként az eddiginél sokkal szerényebb körülmények között és a megszokott nyári időponttól eltérően ősszel szervezik meg a Székely Vágta idei, 15. kiadását.
Autó balesetezett a Kincsesfő és Görgényszentimre közötti 10-es jelzésű községi úton vasárnap délután; a hatóságok két áldozatról számoltak be, egyikük életét vesztette – közli a Maros megyei katasztrófavédelem.
Tizenhat megyében vörös, az ország többi részén narancssárga és sárga jelzésű hőségriasztás van érvényben hétfő reggel 10 óráig.
A Bethlenfalvi úton felfüggesztett jogosítvánnyal rendelkező, míg a Bethlen Gábor utcában ittasan vezető sofőrt állítottak meg a rendőrök a hétvégén Székelyudvarhelyen.
Kerékpározó gyermekeket ütött el egy ittasan vezető férfi szombat este a Temes megyei Kétfél településen. Egy 10 éves kislány meghalt, az ugyanazon a biciklin ülő 11 éves társa megsebesült.
szóljon hozzá!