Egyelőre kevés a fertőzött a székelyföldi kórházakban. Néhol viszont már érzékelhető egy enyhe növekedés
Fotó: Beliczay László
Emelkedni kezdett az elmúlt időszakban a koronavírus-fertőzések és az emiatt kórházi kezelésre szorulók száma Romániában, Hargita és Maros megyében viszont egyelőre csak enyhe növekedés tapasztalható. Egy újabb hullámról még korai beszélni, de nem kizárt, hogy a mostani emelkedés annak az előjele lehet.
Romániában több mint másfélszer annyi új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak a múlt héten, mint egy héttel korábban, és hasonló ütemben emelkedett a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek száma is – derült ki a bukaresti egészségügyi minisztérium összesítéséből.
Június 20–26. között 3974 koronavírus-fertőzést regisztráltak, 52 százalékkal többet, mint a június 13–19. közötti időszakban. Az előző héthez hasonlóan ezúttal is mintegy 70 ezer tesztet értékeltek ki: a fertőzöttség aránya viszont 3,8-ról 5,6 százalékra nőtt. A kórházi kezelésre szoruló koronavírusos betegek száma egy hét alatt – csaknem 40 százalékkal – 638-ra emelkedett, az intenzív terápián ápolt súlyos eseteké pedig – 26 százalékkal – 58-ra.
Noha még nem lehet trendről vagy egy új hullám kezdetéről beszélni, egy enyhe esetszám-növekedés Hargita megyében is tapasztalható – mutatott rá megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint részletezte, míg a múlt hónapban napok teltek el új fertőzések igazolása nélkül vagy naponta legtöbb egy-két esetet mutattak ki, jelenleg már három-négyet is azonosítanak naponta.
Van egy esetszám-emelkedés, de most még nem olyan látványos, és nem is tudjuk azt állítani, hogy ennek hosszútávú következményei lesznek.
– magyarázta Tar Gyöngyi. Hozzátette: ezáltal elképzelhető, hogy idén is így lesz, a jelenlegi emelkedés pedig az őszi hullám előzménye. Nemrég kimutattak ráadásul két új omikron alvariánst, amelyek látszólag gyorsabban terjednek és veszélyesebbek, több nyugat-európai országban pedig szintén emelkedni kezdtek az esetszámok, így visszavezették az óvintézkedéseket. „Látszik, hogy valami mozgás van, de azt is érdemes tudni, hogy minden fertőző betegség előidéz még kisebb hullámokat akkor is, ha eltűnik.
– zárta a szakember.
A Hargita és Maros megyei kórházakban egyelőre csak enyhe esetszám-növekedés tapasztalható vagy nem is érzékelhető egyelőre az emelkedés. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban szerdán öt koronavírus-fertőzöttet ápoltak a fertőző osztályon, a Covid intenzív terápiás (ATI) osztály pedig üres volt. Konrád Judit menedzser szerint enyhe növekedést észleltek a betegek számában az elmúlt időszakban. Ugyanez jellemző a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban is, ahol hosszú ideig egyetlen fertőzöttet sem ápoltak, kedden viszont két beteget is beutaltak – tudtuk meg Fülöp Enikő kórházmenedzsertől, aki azt is elárulta, hogy a páciensek állapota középsúlyos.
A Maros Megyei Egészségügyi Igazgatóság legfrissebb adatai szerint a koronavírussal fertőzött személyek száma a megyében összesen 97. Ebből a legtöbbet, 49 személyt Marosvásárhelyen, 14 személyt pedig Segesváron vettek nyilvántartásba. Június 1-én 107 személynél mutatták ki a fertőzést, ez a szám folyamatosan csökkent, a hónap közepén 66 esetet igazoltak, most azonban enyhe emelkedés tapasztalható. Ovidiu Gârbovan, a Maros Megyei Klinikai Kórház igazgatója a Székelyhonnak elmondta, a kórházban kezelt betegek közül 4-5 személy koronavírusos, egyikük állapota sem súlyos. „Nem tapasztaltunk emelkedést, inkább egyre kevesebb a koronavírussal fertőzött beteg az utóbbi két hónapban” – mondta a kórházigazgató.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további ezer kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter.
Személyes szabadság korlátozásának bűntette miatt előzetes letartóztatásba helyeztek három férfit november 10-én, akik két nappal korábban egy országúton haladó taxiból rángattak ki, majd tartottak fogva egy nőt.
A kedvezőtlen időjárás miatt kedden 8 órától lezárják a forgalmat a 7C jelzésű országút (Transzfogarasi út) Piscul Negru menedékház és Bilea-vízesés közötti szakaszán – tájékoztatott hétfőn a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR).
A kopóréteg-aszfalt is rákerült a Korond és Pálpataka között lévő, közel kilenc kilométeres községi útra, továbbá mindkét településen megújult egy-egy iskola – ezeknek örülhetett hétfőn a helyi közösség.
Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn az energiaügyi miniszter.
Idén szeptemberben is negatív volt a természetes szaporulat Romániában, a népesség 4432 fővel csökkent, de a kiállított születési igazolványok száma 4,7 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest.
Közzétette az Országos Meteorológiai Szolgálat a november 11–24. közötti, kéthetes időszakra vonatkozó előrejelzését. Lássuk csak, miben lesz részünk.
Családja jelentette a Maros megyei rendőrségen, hogy a 63 éves Katona Endre eltávozott marosvécsi otthonából november 6-án és nem jelentkezett azóta sem. Megtalálásában segítséget kér a rendőrség.
Fiatal medvét ütött el hétfő reggel egy autós a háromszéki Csernáton közelében. Az elpusztult állatot az égetőbe szállíttatta az illetékes hatóság.
Az alapító Csereyné Zathureczky Emília életét, munkásságát, a közel 150 éves múzeum legrégebbi nívós tárgyait mutatja be a november 11-én 18 órakor az intézmény Bartók Béla-termében Újjászületünk! Csereyné – 200 címmel megnyíló új alapkiállítás.
1 hozzászólás