
Egyelőre kevés a fertőzött a székelyföldi kórházakban. Néhol viszont már érzékelhető egy enyhe növekedés
Fotó: Beliczay László
Emelkedni kezdett az elmúlt időszakban a koronavírus-fertőzések és az emiatt kórházi kezelésre szorulók száma Romániában, Hargita és Maros megyében viszont egyelőre csak enyhe növekedés tapasztalható. Egy újabb hullámról még korai beszélni, de nem kizárt, hogy a mostani emelkedés annak az előjele lehet.
Romániában több mint másfélszer annyi új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak a múlt héten, mint egy héttel korábban, és hasonló ütemben emelkedett a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek száma is – derült ki a bukaresti egészségügyi minisztérium összesítéséből.
Június 20–26. között 3974 koronavírus-fertőzést regisztráltak, 52 százalékkal többet, mint a június 13–19. közötti időszakban. Az előző héthez hasonlóan ezúttal is mintegy 70 ezer tesztet értékeltek ki: a fertőzöttség aránya viszont 3,8-ról 5,6 százalékra nőtt. A kórházi kezelésre szoruló koronavírusos betegek száma egy hét alatt – csaknem 40 százalékkal – 638-ra emelkedett, az intenzív terápián ápolt súlyos eseteké pedig – 26 százalékkal – 58-ra.
Noha még nem lehet trendről vagy egy új hullám kezdetéről beszélni, egy enyhe esetszám-növekedés Hargita megyében is tapasztalható – mutatott rá megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint részletezte, míg a múlt hónapban napok teltek el új fertőzések igazolása nélkül vagy naponta legtöbb egy-két esetet mutattak ki, jelenleg már három-négyet is azonosítanak naponta.
Van egy esetszám-emelkedés, de most még nem olyan látványos, és nem is tudjuk azt állítani, hogy ennek hosszútávú következményei lesznek.
– magyarázta Tar Gyöngyi. Hozzátette: ezáltal elképzelhető, hogy idén is így lesz, a jelenlegi emelkedés pedig az őszi hullám előzménye. Nemrég kimutattak ráadásul két új omikron alvariánst, amelyek látszólag gyorsabban terjednek és veszélyesebbek, több nyugat-európai országban pedig szintén emelkedni kezdtek az esetszámok, így visszavezették az óvintézkedéseket. „Látszik, hogy valami mozgás van, de azt is érdemes tudni, hogy minden fertőző betegség előidéz még kisebb hullámokat akkor is, ha eltűnik.
– zárta a szakember.
A Hargita és Maros megyei kórházakban egyelőre csak enyhe esetszám-növekedés tapasztalható vagy nem is érzékelhető egyelőre az emelkedés. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban szerdán öt koronavírus-fertőzöttet ápoltak a fertőző osztályon, a Covid intenzív terápiás (ATI) osztály pedig üres volt. Konrád Judit menedzser szerint enyhe növekedést észleltek a betegek számában az elmúlt időszakban. Ugyanez jellemző a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban is, ahol hosszú ideig egyetlen fertőzöttet sem ápoltak, kedden viszont két beteget is beutaltak – tudtuk meg Fülöp Enikő kórházmenedzsertől, aki azt is elárulta, hogy a páciensek állapota középsúlyos.
A Maros Megyei Egészségügyi Igazgatóság legfrissebb adatai szerint a koronavírussal fertőzött személyek száma a megyében összesen 97. Ebből a legtöbbet, 49 személyt Marosvásárhelyen, 14 személyt pedig Segesváron vettek nyilvántartásba. Június 1-én 107 személynél mutatták ki a fertőzést, ez a szám folyamatosan csökkent, a hónap közepén 66 esetet igazoltak, most azonban enyhe emelkedés tapasztalható. Ovidiu Gârbovan, a Maros Megyei Klinikai Kórház igazgatója a Székelyhonnak elmondta, a kórházban kezelt betegek közül 4-5 személy koronavírusos, egyikük állapota sem súlyos. „Nem tapasztaltunk emelkedést, inkább egyre kevesebb a koronavírussal fertőzött beteg az utóbbi két hónapban” – mondta a kórházigazgató.
Meglőtt, felakasztott, agyonvert és éheztetett kutyák tucatjai kerültek be az elmúlt évek alatt a csíktaplocai kutyamenhelyre. Ez a székelyföldi kutyatartás árnyoldala, az esetenkénti, meglehetősen kegyetlen bánásmód az állatokkal.
Kihirdette szerdán Nicușor Dan államfő az alapélelmiszerek árréskorlátozását 2026. december 31-éig meghosszabbító jogszabályt.
Csaknem négymillió lejt szán a Maros Megyei Tanács a marosvásárhelyi körgyűrű egyik szakaszának előkészítésére, átvállalva a megvalósíthatósági tanulmány költségeit. Ez egy komoly lépés a 19 kilométeres út megépítése érdekében.
Ro-Alert üzenetet küldtek a Székelyföldtől nem messze lévő, a Neamț megyei Borca községben élőknek, miután egy helyi lakos arról számolt be, hogy farkasokat látott az egyik faluban.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára feliratkozott több mint 148 ezer diák közül 4883 nem jelent meg szerdán a matematikából tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Az Alkotmánybíróság ma megerősítette, hogy alkotmányos az a törvény, amellyel megduplázták a barnamedvére vonatkozó kilövési kvótát – jelentette be közösségi oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos elnöksége Ovidiu Popát, Radu Opreát és Marian Neacșut bízta meg azzal, hogy az alakulat nevében tárgyalásokat folytassanak a parlamenti pártokkal a PSD-kormány támogatását rögzítő megállapodásról.
Amerikai egyetemek, középiskolák, fogadócsaládok és pályaorientációs programok várják azt a 44 diákot, akik a Márton Áron Főgimnázium Marci2US programjának első résztvevőiként utazhatnak az Egyesült Államokba.
Medve jelenéte miatt figyelmeztették Ro-Alert üzenetben a Csíkszentlélek községhez tartozó fitódiakat szerda délután.
Hallgatólagosan elfogadta szerdai ülésén a képviselőház a Románia és a Moldovai Köztársaság egyesüléséről szóló törvénytervezetet.
1 hozzászólás