
Egyelőre kevés a fertőzött a székelyföldi kórházakban. Néhol viszont már érzékelhető egy enyhe növekedés
Fotó: Beliczay László
Emelkedni kezdett az elmúlt időszakban a koronavírus-fertőzések és az emiatt kórházi kezelésre szorulók száma Romániában, Hargita és Maros megyében viszont egyelőre csak enyhe növekedés tapasztalható. Egy újabb hullámról még korai beszélni, de nem kizárt, hogy a mostani emelkedés annak az előjele lehet.
Romániában több mint másfélszer annyi új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak a múlt héten, mint egy héttel korábban, és hasonló ütemben emelkedett a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek száma is – derült ki a bukaresti egészségügyi minisztérium összesítéséből.
Június 20–26. között 3974 koronavírus-fertőzést regisztráltak, 52 százalékkal többet, mint a június 13–19. közötti időszakban. Az előző héthez hasonlóan ezúttal is mintegy 70 ezer tesztet értékeltek ki: a fertőzöttség aránya viszont 3,8-ról 5,6 százalékra nőtt. A kórházi kezelésre szoruló koronavírusos betegek száma egy hét alatt – csaknem 40 százalékkal – 638-ra emelkedett, az intenzív terápián ápolt súlyos eseteké pedig – 26 százalékkal – 58-ra.
Noha még nem lehet trendről vagy egy új hullám kezdetéről beszélni, egy enyhe esetszám-növekedés Hargita megyében is tapasztalható – mutatott rá megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint részletezte, míg a múlt hónapban napok teltek el új fertőzések igazolása nélkül vagy naponta legtöbb egy-két esetet mutattak ki, jelenleg már három-négyet is azonosítanak naponta.
Van egy esetszám-emelkedés, de most még nem olyan látványos, és nem is tudjuk azt állítani, hogy ennek hosszútávú következményei lesznek.
– magyarázta Tar Gyöngyi. Hozzátette: ezáltal elképzelhető, hogy idén is így lesz, a jelenlegi emelkedés pedig az őszi hullám előzménye. Nemrég kimutattak ráadásul két új omikron alvariánst, amelyek látszólag gyorsabban terjednek és veszélyesebbek, több nyugat-európai országban pedig szintén emelkedni kezdtek az esetszámok, így visszavezették az óvintézkedéseket. „Látszik, hogy valami mozgás van, de azt is érdemes tudni, hogy minden fertőző betegség előidéz még kisebb hullámokat akkor is, ha eltűnik.
– zárta a szakember.
A Hargita és Maros megyei kórházakban egyelőre csak enyhe esetszám-növekedés tapasztalható vagy nem is érzékelhető egyelőre az emelkedés. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban szerdán öt koronavírus-fertőzöttet ápoltak a fertőző osztályon, a Covid intenzív terápiás (ATI) osztály pedig üres volt. Konrád Judit menedzser szerint enyhe növekedést észleltek a betegek számában az elmúlt időszakban. Ugyanez jellemző a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban is, ahol hosszú ideig egyetlen fertőzöttet sem ápoltak, kedden viszont két beteget is beutaltak – tudtuk meg Fülöp Enikő kórházmenedzsertől, aki azt is elárulta, hogy a páciensek állapota középsúlyos.
A Maros Megyei Egészségügyi Igazgatóság legfrissebb adatai szerint a koronavírussal fertőzött személyek száma a megyében összesen 97. Ebből a legtöbbet, 49 személyt Marosvásárhelyen, 14 személyt pedig Segesváron vettek nyilvántartásba. Június 1-én 107 személynél mutatták ki a fertőzést, ez a szám folyamatosan csökkent, a hónap közepén 66 esetet igazoltak, most azonban enyhe emelkedés tapasztalható. Ovidiu Gârbovan, a Maros Megyei Klinikai Kórház igazgatója a Székelyhonnak elmondta, a kórházban kezelt betegek közül 4-5 személy koronavírusos, egyikük állapota sem súlyos. „Nem tapasztaltunk emelkedést, inkább egyre kevesebb a koronavírussal fertőzött beteg az utóbbi két hónapban” – mondta a kórházigazgató.
Több mint hatvan házkutatást tartottak és hat embert őrizetbe vettek egy olyan adócsalási ügyben, amely a gyanú szerint építkezési cégeket érint, és Hargita, illetve Maros megyében is vizsgálatokat folytatnak.
Az ukrán hadsereg légvédelme péntek reggel lelőtt egy drónt Románia határának közelében, mindössze száz méterre a Tulcea megyei Chilia Veche településtől – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
Tizenegy embert vettek őrizetbe és további négy gyanúsított ellen hatósági felügyeletet rendeltek el annak a fővárosi prostitúciós ügynek a fejleményeként, amelyet csütörtökön hozott nyilvánosságra a DIICOT.
Nicușor Dan pénteken a Facebook-oldalán bejelentette, hogy kihirdette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt, miután az alkotmánybíróság döntésének indoklása megjelent a Hivatalos Közlönyben.
Péntek reggel 7 óra 15 perc körül újabb Ro-Alert üzenetet kaptak Tulcea megye Ukrajnával határos térségének lakói az orosz-ukrán háborúval összefüggésben. Ez volt a negyedik ilyen riasztás szerda este óta.
A múlt évben történt vadkároknak valamivel több, mint a hatvan százaléka esetében kaptak kártérítést a Hargita megyei károsultak, a közeljövőben viszont várhatóan a fennmaradó hányaduk is pénzéhez jut. Ők többnyire terméskárok megtérítésére várnak.
Csütörtök este megjelent a Hivatalos Közlönyben az alkotmánybíróság február 18-i határozatának indoklása, amelyben alkotmányosnak minősítette a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvény tervezetét.
A Richter-skála szerint 4,5-ös erősségű földrengés történt csütörtökön 19 óra 21 perckor Vrancea megyében – közölte az országos földfizikai intézet (INCDFP).
Ilie Bolojan csütörtökön kijelentette, hogy a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó törvényt a következő napokban kihirdeti az államfő, így Romániának esélye van megkapni a visszatartott uniós helyreállítási források nagy részét.
Újabb drónokat észleltek a román hadsereg radarjai Tulcea megye térségében az ukrán folyami kikötők elleni csütörtöki orosz légitámadás során, az egyik rövid időre megsértette Románia légterét – tájékoztatott a védelmi minisztérium.
1 hozzászólás