
Egyelőre kevés a fertőzött a székelyföldi kórházakban. Néhol viszont már érzékelhető egy enyhe növekedés
Fotó: Beliczay László
Emelkedni kezdett az elmúlt időszakban a koronavírus-fertőzések és az emiatt kórházi kezelésre szorulók száma Romániában, Hargita és Maros megyében viszont egyelőre csak enyhe növekedés tapasztalható. Egy újabb hullámról még korai beszélni, de nem kizárt, hogy a mostani emelkedés annak az előjele lehet.
Romániában több mint másfélszer annyi új koronavírus-fertőzést diagnosztizáltak a múlt héten, mint egy héttel korábban, és hasonló ütemben emelkedett a kórházi ellátásra szoruló fertőzöttek száma is – derült ki a bukaresti egészségügyi minisztérium összesítéséből.
Június 20–26. között 3974 koronavírus-fertőzést regisztráltak, 52 százalékkal többet, mint a június 13–19. közötti időszakban. Az előző héthez hasonlóan ezúttal is mintegy 70 ezer tesztet értékeltek ki: a fertőzöttség aránya viszont 3,8-ról 5,6 százalékra nőtt. A kórházi kezelésre szoruló koronavírusos betegek száma egy hét alatt – csaknem 40 százalékkal – 638-ra emelkedett, az intenzív terápián ápolt súlyos eseteké pedig – 26 százalékkal – 58-ra.
Noha még nem lehet trendről vagy egy új hullám kezdetéről beszélni, egy enyhe esetszám-növekedés Hargita megyében is tapasztalható – mutatott rá megkeresésünkre Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Egészségügyi Igazgatóság vezetője. Mint részletezte, míg a múlt hónapban napok teltek el új fertőzések igazolása nélkül vagy naponta legtöbb egy-két esetet mutattak ki, jelenleg már három-négyet is azonosítanak naponta.
Van egy esetszám-emelkedés, de most még nem olyan látványos, és nem is tudjuk azt állítani, hogy ennek hosszútávú következményei lesznek.
– magyarázta Tar Gyöngyi. Hozzátette: ezáltal elképzelhető, hogy idén is így lesz, a jelenlegi emelkedés pedig az őszi hullám előzménye. Nemrég kimutattak ráadásul két új omikron alvariánst, amelyek látszólag gyorsabban terjednek és veszélyesebbek, több nyugat-európai országban pedig szintén emelkedni kezdtek az esetszámok, így visszavezették az óvintézkedéseket. „Látszik, hogy valami mozgás van, de azt is érdemes tudni, hogy minden fertőző betegség előidéz még kisebb hullámokat akkor is, ha eltűnik.
– zárta a szakember.
A Hargita és Maros megyei kórházakban egyelőre csak enyhe esetszám-növekedés tapasztalható vagy nem is érzékelhető egyelőre az emelkedés. A Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórházban szerdán öt koronavírus-fertőzöttet ápoltak a fertőző osztályon, a Covid intenzív terápiás (ATI) osztály pedig üres volt. Konrád Judit menedzser szerint enyhe növekedést észleltek a betegek számában az elmúlt időszakban. Ugyanez jellemző a Gyergyószentmiklósi Városi Kórházban is, ahol hosszú ideig egyetlen fertőzöttet sem ápoltak, kedden viszont két beteget is beutaltak – tudtuk meg Fülöp Enikő kórházmenedzsertől, aki azt is elárulta, hogy a páciensek állapota középsúlyos.
A Maros Megyei Egészségügyi Igazgatóság legfrissebb adatai szerint a koronavírussal fertőzött személyek száma a megyében összesen 97. Ebből a legtöbbet, 49 személyt Marosvásárhelyen, 14 személyt pedig Segesváron vettek nyilvántartásba. Június 1-én 107 személynél mutatták ki a fertőzést, ez a szám folyamatosan csökkent, a hónap közepén 66 esetet igazoltak, most azonban enyhe emelkedés tapasztalható. Ovidiu Gârbovan, a Maros Megyei Klinikai Kórház igazgatója a Székelyhonnak elmondta, a kórházban kezelt betegek közül 4-5 személy koronavírusos, egyikük állapota sem súlyos. „Nem tapasztaltunk emelkedést, inkább egyre kevesebb a koronavírussal fertőzött beteg az utóbbi két hónapban” – mondta a kórházigazgató.
A nyár eddigi legmelegebb napjának bizonyult június 27-e, ugyanis Székelyföldön is 30 Celsius-fok fölé emelkedett a hőmérséklet a délutáni órákra.
A november 19-én megjelenő Grand Theft Auto VI már az előrendelési periódusban nagy hullámokat ver a kiadó megkérdőjelezhető, de egyébként a nagy várakozás miatt érthető döntései miatt. Képbehozó.
A SAFE programból finanszírozott kilenc autópálya-szakasz közül hetet romániai vállalatok építhetnek meg – közölte szombaton közösségi oldalán Radu Miruță ügyvivő közlekedési miniszter.
Testvérvárosi szerződést írt alá a Maros megyei város szombati dísztanácsülésén Nyárádszereda és Zalaegerszeg vezetősége az évek óta tartó hosszú és tartalmas kapcsolatuk eredményeként.
Ilie Bolojan ügyvivő miniszterelnök szerint az idei év első öt hónapjának költségvetési adatai azt mutatják, hogy a múlt év ugyanezen időszakához képest több mint 40 százalékkal, 64 milliárd lejről 36 milliárd lejre csökkent a deficit.
A szélsőséges hőmérséklet okozta egészségügyi kockázatok csökkentését célzó intézkedési tervek aktiválását kérte szombaton az egészségügyi minisztérium.
Lia Olguța Vasilescu craiovai polgármester szombaton azt nyilatkozta, hogy a PSD alapvetően azokra a szavazatokra támaszkodna a Sorin Grindeanu vezette kormány esetleges parlamenti beiktatásához, amelyeket Adrian Veștea miniszterelnök-jelölt kapott.
Hargita megye címeréről fogadott el határozatot pénteki ülésén a kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség javaslatára. A jelkép a székelyföldi megye történelmére, önazonosságára és örökségére utal.
Egy üzletben csaptak fel a lángok szombaton délben Erdőszentgyörgy főutcáján; már zajlik az oltás a helyszínen – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Több mint 1600 gazdasági szereplőnél végzett ellenőrzéseket június 22. és 26. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC).
1 hozzászólás