A szilveszteri tűzijáték pár percére talán mindenki felnézhet az égre: vendégek és vendéglátók egyaránt
Fotó: 123RF
Ha Székelyföldön karácsonykor nem is jellemző utazni, szilveszterkor sokan szeretnek kimozdulni a hétköznapi környezetből. De hogyan ünnepelnek azok, akiknek a megélhetésük azt kéri, hogy mások kényelmét, szórakozását biztosítsák ilyenkor?
2024. december 29., 13:482024. december 29., 13:48
Míg az állami munkahelyeken dolgozóknak jellemzően sikerül egy-egy többnapos minivakációt összehozniuk az ünnepek körül (amit sokan utazásra használnak fel), a kisebb-nagyobb szálláshelyek működtetői ezekben a napokban vannak leginkább leterhelve. A vendégek kényelmének esik áldozatául a karácsony és az újév is, ezért kérdeztük azt több szálláshely működtetőjétől, hogy egyáltalán be lehet-e pótolni az ünnepet, vagy más módját kell megtalálniuk annak, hogy azok ne fokozódjanak le hétköznapokká.
A tusnádfürdői Szent Kristóf panzióban Potyó Teréz válaszolt megkeresésünkre. Mint mondta, kis családi vállalkozásról lévén szó, karácsonykor és szilveszterkor zárva tartanak, hogy mindenki szerettei körében ünnepelhessen, ahogy dukál.
– mondta Potyó Teréz. Kivételes esetben szilveszterkor fogadnak vendéget, de csak ismerősöket.
A zabolai Forest House panzió tulajdonosát éppen a nagy előkészületek közepette értük utol. Mint mondta, múlt péntekre szerveztek egy karácsonyváró estét, amelyre a munkatársaikat, korábbi vendégeiket hívták meg egy kis forralt bort, pánkót fogyasztani, karácsonyi hangulatban eltölteni egy kellemes estét a gyertyafénnyel megvilágított udvaron. Mindezt egyszerűen azért, mert „ünnepelni jobb együtt”.
Karácsonyi asztalterítés – a vendéget le kell nyűgözni
Fotó: Ürmösi Levente Mihály
Szilveszterkor azonban áll a bál. Mivel az erdő alatti, csodálatos fekvésű panzió vendégei inkább szánoznának vagy szekereznének, a házigazdának ezt előre meg kell szerveznie,
A vendégsereg elvonulása után azonban a „morzsára” meghívják mindazokat, akik segítettek ellátni őket, tábortűz mellett. Közösen kiértékelik az elmúlt napokat, és saját örömükre is időt szánnak – magyarázta Sebestyén Levente panziótulajdonos.
A háromszéki középnemesség mindennapjainak hangulatát idéző, szépen felújított dálnoki Gaál-kúriában általában karácsonykor is fogadnak vendégeket, de szilveszterkor biztosan telt ház van: idén is mindhárom épületet lefoglalták, összesen mintegy negyven személy.
Csiszér Gábor, a szálláshely menedzsere elmondta, rendszerint karácsony első napjának délutánján szervezik meg a maguk kis ünnepségét a nyolcfős személyzet részvételével. A legtöbben ilyenkor amúgy is ott tartózkodnak, délután pedig a vendégek pihennek vagy kirándulnak. Mindenki kap egy kis figyelmességet ajándékba, a szakácsnők saját készítésű süteményeikből hoznak egy kis kóstolót, és elbeszélgetnek.
Szilveszter után is hasonló a forgatókönyv: amikor elvonulnak a vendégek, általában január 3-án, a személyzet (férjekkel, feleségekkel, barátokkal vagy barátnőkkel együtt) is leül egy ünnepi lakomára, egyrészt kiértékelni az elmúlt napokat, illetve az egész évet, másrészt csak úgy, kötetlenül beszélgetni. Ilyenkor persze élnek a kúria kínálta lehetőségekkel is: dézsában lazulnak, szaunáznak.
Más léptékben zajlik a vendégfogadás a csíkszeredai Fenyő szállodában. Nemcsak a két ünnepkor sok a vendég, egész decemberben számos rendezvény, céges előszilveszteri buli zajlik a szállodában, és
Mivel a Hargitát hó borítja, már január első hetére is számos foglalásuk van – mondta Todor Etelka vezérigazgató. Az igazsághoz tartozik, hogy azért ebben az időszakban is jut mindenkinek egy-egy szabadnap az ünnepekre való felkészülésre, illetve a karácsonyt vagy a szilvesztert a családjukkal tölthetik.
A személyzet általában január 20-a után szusszan fel, és a váltásonként dolgozó 30–35 alkalmazott közösen is bepótolja az ünneplést: közel húszéves hagyomány szerint elutaznak valahová, bel- vagy külföldi szállodába lazítani. A céges buli kirándulással megfejelve jó csapatépítő is egyben, idén Szováta lesz a helyszíne.
Délután kettő és három óra között sehol nem voltak sorok a gyergyószentmiklósi szavazókörzetek előtt, de folyamatosan mennek az emberek szavazni a romániai elnökválasztás második fordulójában.
A 15 órás részvételi adatok szerint már a 40 százalékhoz közelít a részvételi arány Hargita megyében a romániai elnökválasztás második fordulójában, ott ugyanis már a választópolgárok 38,72 százaléka járult az urnák elé.
Nagy a mozgás a csíkszeredai választókörzeteknél, sor azonban a déli órákig nem alakult ki. Sokan a magyar kisebbség érdekeit vették figyelembe a döntésnél.
Nem marad el sokkal az országos átlagtól a székelyföldi választási kedv: a választásra jogosultak egynegyede élt is állampolgári jogával a délelőtti órákban a legfrissebb részvételi adatok szerint.
Ha nem olvasnánk újságot, talán nem is vennénk észre, hogy választás zajlik, annyira csendes a város. Azonban a „fű alatt” csak van mozgás Kézdivásárhelyen is, bár egyelőre kisebb a részvétel az országos átlaghoz képest.
A Központi Választási Iroda (BEC) vasárnap felhívta a figyelmet arra, hogy a szavazás napján tilos az elnökjelöltek valamelyikének támogatására vagy elutasítására közvetlen vagy közvetett módon buzdító tartalmak online terjesztése.
Záporokra és viharokra figyelmeztető elsőfokú riasztást adott ki vasárnap az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 30 megyéjére.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor vasárnap reggel az urnáktól távozóban a sajtónak kijelentette, hogy a Románia számára legjobb lehetőségre szavazott az elnökválasztás második fordulójában.
Nagy a szavazókedv Székelyföld két megyéjében: Hargita és Kovászna megyében 11 óráig többen mentek el szavazni, mint két héttel ezelőtt délig. Maros megyében egyelőre nincs „meglepetés”.
Ismét közösen szavazott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel Mogoșoaia-n.
szóljon hozzá!