Ionescu Manuela és Stanciu Christian Leone
Fotó: Gecse Noémi
A csalók által alkalmazott átverésekről, az erőszak új formáiról és a munkahelyi, illetve az internetes zaklatásról is szó esik a bűnmegelőzés hetén Hargita megyében. A megyei rendőr-főkapitányság rendhagyó előadásokkal és színes programkínálattal várja az érdeklődőket.
2018. október 15., 17:002018. október 15., 17:00
2018. október 15., 17:052018. október 15., 17:05
Bűnmegelőzési hetet tart a Hargita Megyei Rendőr-főkapitányság, a péntekig tartó akció programját sajtótájékoztatón ismertette hétfőn Ionescu Manuela, a megyei rendőrség bűnmegelőzési osztályának koordinátora és meghívottja, Stanciu Christian Leone, a Szeben Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának koordinátora. A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is
Az idei programsorozat érdekessége, hogy míg korábban országos szinten egységes időpontban és ugyanazon témakörök mentén szervezte meg a rendőrség a bűnmegelőzés hetét, ettől az évtől
A Hargita megyei rendőrség ezt a hetet választotta, és több újdonsággal is készültek a korábbi évekhez képest. Hétfőn a családon belüli erőszak megelőzésének napját tartották: a Szeben megyében már hatásosnak bizonyult módszer mintájára a Szabadság téren több csíkszeredai tanuló bántalmazási sérülésekre emlékeztető sminkben osztogatott szórólapokat a témában.
Kedden az áldozatok lelki megnyugvása kerül a középpontba a térségünkben még kevésbé ismert resztoratív (helyreállító) igazságszolgáltatás technikájának bemutatása által. Erről a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem kettes számú előadótermében tanácskoznak 14 órától. Ionescu Manuela elmondta,
megismerjék egymás álláspontját, illetve láthassák, hogyan élte meg a másik fél a történteket. Az angol Tony Marshall – aki még 1999-ben írt könyvet a témában – meghatározása szerint a helyreállító igazságszolgáltatás az a folyamat, amely során egy bűncselekmény érintettjei együttesen állapodnak meg arról, hogyan kezeljék a bűncselekmény következményeit és annak jövőre vonatkozó hatásait.
11 órától a Sapientia egyetem 15-ös előadótermében három oktató tart félórás előadást a témában. Elsőként Ambrus Zoltán az erőszak pszichoszociális aspektusairól és a megelőző módszerekről értekezik, majd Szigety Tünde a mobbingról (gyakran ismétlődő pszichológiai terror) és a munkahelyi zaklatásról tart előadást, végül pedig Gergely Orsolya arról beszél, milyen új erőszak-formáknak vannak kitéve a fiatalok, főként az internetes térben. Az előadásokat követően Ionescu Manuela bővebben is kitér a megelőzési lehetőségekre.
Csütörtökön a lakásokba való betörés és az innen történő lopás megelőzésének napja lesz,
Elöljáróban elárulták: mivel a legtöbben már nem dőlnek be annak, ha valaki azzal hívja fel őket, hogy egyik szerettük balesetet szenvedett, és sürgősen pénzre van szüksége, az átverés egy újabb szintre emelkedett, és jelenleg leggyakrabban ügyvédnek vagy rendőrnek adják ki magukat a csalók. A lakásból történő lopás kapcsán hozzátették, a térség bűnözői nem annyira képzettek, hogy zárak feltörésével jussanak be egy-egy lakásba, hiszen nincs is erre szükségük, mivel a legtöbb gyanútlan lakó még mindig önként beengedi őket. A hasonló esetek megelőzéséről Csíkszereda több helyszínén is tájékoztatót tartanak majd, 12 órától pedig a Szabadság téren értekeznek a témáról.
Az akció zárónapján, pénteken a közúti balesetek megelőzésének napját tartják, a tavalyhoz hasonlóan
Az ember az „eszénél van”, a mozgáskoordináció mégsem az igazi: tanulságos – és elrettentő – vezetési próbán vehettek részt a csíkszeredaiak péntek délben a város főterén.
A rendőrök a Szabadság téren alakítanak ki egy pályát, ahol 14 órától sofőriskolás járművekkel, egy gépjárművezető-oktató kíséretében az érdeklődők kipróbálhatják, milyen a speciális szemüvegekkel vezetni. Az érdekességet a gyalogosok is kipróbálhatják.
Keresési és mentési akció zajlik Maroshévízen, a Maros folyónál, ahol egy férfi eltűnését jelentették.
Kézdivásárhelyen kezdődött, Nyujtódon ért véget hétvégén a 11. alkalommal megszervezett Háromszéki Huszártoborzó, amely idén a Tuzson János-emlékhadjárat nevet viselte, ily módon is megemlékezve a 200 évvel ezelőtt született bélafalvi 48-asra.
A szülőket árgus szemekkel figyelik az óvodások, kisiskolások, kamaszok, fiatalok, és másolják viselkedésüket. Nem szavainkkal, hanem tetteinkkel nevelünk – hívta fel a figyelmet Tapolyai Emőke klinikai és pasztorálpszichológus Marosvásárhelyen.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) szerint hamis az a George Simionnak tulajdonított levél, amelyik ezekben a napokban terjed a közösségi oldalakon.
Nicușor Dan vasárnap kijelentette, hogy igyekszik a kampányban szóba állni azokkal is, akiknek az övétől eltérő a véleménye.
A következő napokban szinte az egész országban szokatlan hideg lesz az a sokéves átlaghoz képest a meteorológiai szolgálat vasárnapi előrejelzése szerint. A szél élénkülésére, esőkre, havas esőre, a hegyekben pedig havazásra van kilátás.
Idén áprilisban 4.686.479 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, 21.837-tel többet, mint az előző hónapban; az átlagnyugdíj 2759 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közzétett adataiból, melyeket az Agerpres szemléz.
Az áramszolgáltató előre tervezett karbantartási munkálatai miatt május 13-án, kedden ideiglenes áramszünetekre kell számítani több Hargita és Maros megyei településen – figyelmeztet a vállalat.
Bevált a meteorológusok előrejelzése, május derekához képest országszerte hűvös volt a szombati nap és az azt követő éjszaka. Csíkszeredában mínusz 1,1 Celsius-fokig csökkent a hőmérséklet, de Székelyföld többi részén sem volt sokkal melegebb.
A történelemkönyvekből kitűnik, hogy a 19. század végére gazdasági-társadalmi fejlődésben Székelyföld kezdett egyre inkább leszakadni az ország nyugatibb részétől. Ám úgy tűnik, a legősibb mesterség művelésében azért igyekezett tartani a lépést.
szóljon hozzá!